Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Historický chovatelský úspěch - 2 mláďata vydry říční
Vydra říční je se Zoo Hluboká neodmyslitelně spojená. Vysloužila si dokonce i čestné místo v jejím znaku. Vydry zde nepřetržitě chováme od roku 1991. Za 30 let stálého chovu prošlo zoologickou zahradou 17 vyder a téměř všechny (15 z nich) pocházely z volné přírody. Nejdéle u nás žila samice Žaneta, která se dožila téměř 17ti let. Až doteď se tu ale žádná vydra nenarodila.
V
elký vydří úspěch jsme slavili až vloni. V květnu se totiž v Zoo Hluboká narodilo první vydří mládě a přesně za 2 měsíce přišlo na svět druhé. Oběma matkám i otci těchto mláďat byly v té době 3 roky. Dostali se k nám jako zhruba půl roční mláďata a nejsou mezi sebou nijak příbuzní. Matka prvního mláděte si v době před porodem urputně bránila svou noru, a tak musela být od samce oddělena, aby mohla porodit v klidu. Druhá samice zvládla bez problému porod, a nakonec i výchovu mláděte, i za přítomnosti samce.
Vydry dostávají krmení 2x denně. Z toho jedna dávka jsou vždycky ryby, které jsou jejich nejčastější potravou ve volné přírodě. Dál si vydry v zoo pochutnávají na malých kuřátkách, křepelkách nebo drůbežích vnitřnostech.
Obě mláďata skvěle prospívají a v současné době tedy máme v zoo celkem 5 vyder. Jak říká sama zooložka Markéta Jariabková: "Úspěšný odchov vyder je vždycky o souhře několika faktorů. A jeden z nejdůležitějších samozřejmě je vzájemný soulad chovného páru.“ Díky narození těchto dvou vydřích mláďat tedy víme, že to v našem chovu jde, a doufáme v další úspěchy.
Jak se o vydry staráme?
V Zoo Hluboká mají vydry říční celoročně přístup do venkovního výběhu s velkým bazénem, kde se rády prohánějí pod vodou a předvádí se návštěvníkům. Součástí jejich ubikace jsou samozřejmě i vnitřní boudy s podestýlkou, kde mohou nerušeně odpočívat. A co mají vydry na jídelníčku? Krmení dostávají 2 krát denně. Z toho jedna dávka jsou vždycky ryby, které jsou jejich nejčastější potravou ve volné přírodě. Dál si vydry v zoo pochutnávají na malých kuřátkách, křepelkách nebo drůbežích vnitřnostech. Jedna vydra většinou za den sní kolem 800 gramů potravy.
Vydry jsou velmi hravá zvířata, a tak nechceme, aby se ve výběhu příliš nudily. Dny jim zpestřujeme například tím, že jim potravu neservírujeme pouze do misek, ale házíme ji i do vody. Vydry si tak mohou svou „kořist“ ulovit i u nás v zoo. Občas dostanou syrové vajíčko ve skořápce, aby se do něj samy dostaly. V letních měsících jim potravu zamrazujeme do ledových bloků. Vyřádit se mohou také na vodní skluzavce, která je součástí jejich výběhu. Poměrně dost zábavy jim zajistí také různé gumové míče a kamínky, které si mezi sebou posílají a točí se s nimi. Hrají si samozřejmě i spolu navzájem. Občas se jim také dává podestýlka mimo boudy, aby si ji tam samy nanosily.
Pro tyto různé formy zábav pro zvířata se již docela vžil anglický název enrichment, což v podstatě znamená obohacení. Zdánlivě nezábavný život v zoo se jim tedy snažíme co nejvíce obohatit a ozvláštnit. Nezapomínáme rozhodně ani na jejich veterinární péči. Vzhledem k tomu, že vydry patří mezi šelmy, je samozřejmostí, že jsou všechny naše vydry naočkované proti vzteklině. Naší povinností je také mít všechna zvířata očipovaná.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Isabela Okřinová
Redakční úpravy: Roman Kössl, Markéta Jariabková
Zdroj fotografií: archiv Zoo Hluboká