Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Pták roku 2021 - káně lesní
Jak pečuje o svou snůšku a mláďata nejznámější český dravec?
Česká společnost ornitologická vyhlásila letošním „Ptákem roku“ káně lesní. Nenápadného dravce, který patří mezi nejznámější druhy české fauny. Často se s ním setkáváme v okolí silnic, kde ho můžeme pozorovat, jak sedí na stromě nebo na nějakém vyvýšeném místě.
S
amice káněte lesního jsou větší než samci, což je mezi dravci poměrně běžné. Pohlavní dospělosti dosahují ve 2 až 3 letech. Svá hnízda si staví na stromech většinou při kraji lesa, občas na skalách a výjimečně i na zemi. Ve svém teritoriu většinou staví hnízd víc, ale mláďata pak vyvádějí pouze v jednom, které si nakonec vyberou. Páry bývají stálé a své revíry většinou nemění. Zajímavým fenoménem je jejich „zdobení“ hnízd zelenými větvičkami. Důvody tohoto chování zatím nejsou spolehlivě vysvětleny. Zvažuje se, že by se mohlo jednat o způsob označování teritoria, ale i o snahu odpuzovat parazity.
Samice snáší zpravidla 2 až 4 vejce s červenohnědými nebo šedohnědými skvrnami, která pak zahřívá po dobu zhruba jednoho měsíce. Samec ji střídá jen ve velmi výjimečných případech. I po vylíhnutí je s mláďaty na hnízdě především samice. Samec, alespoň po dobu prvních 3 týdnů po vylíhnutí, má za úkol zajistit dostatek potravy. Později začíná lovit i samice a mláďata se začínají učit zpracovávat kořist. Mláďata káňat se často velmi rychle osamostatňují a celkem brzy začínají být nezávislá na svých rodičích. Hnízdní úspěšnost káňat je úzce vázána na populační cykly hrabošů, na kterých jsou potravně závislé. V našich podmínkách, tedy těch středoevropských, jeden hnízdní pár většinou vyvede 2 mláďata.
Ve chvíli, kdy jsou si mláďata sama schopna obstarat potravu, opouštějí hnízdo. Nejprve na průzkumné potulky, z kterých se ještě vracejí zpět do domovského teritoria. Vlastní okrsky obsazují až později. Káňata vyskytující se v České republice jsou částečně tažná a jejich migrační cesta většinou vede na jihozápad (Francie, Německo). Jedinci, kteří žijí ve východní části ČR, někdy směřují i na Balkán.
■
V Zoo Hluboká káně lesní nechováme, ale poměrně často se objevuje v naší záchranné stanici v Rozovech. V loňském roce zde bylo přijato celkem 23 káňat. Do stanice se dostala z různých důvodů. Ať už byla vysílená, popálená od elektřiny nebo různě pohmožděná a poraněná. Zpátky se jich do volné přírody vrátilo pouze 9. Jedno zvíře z těchto loňských odchytů a nálezů v záchranné stanici zatím zůstává. Ostatní zvířata bohužel uhynula nebo musela být utracena.
Autorka článku: Isabela Okřinová
Redakční úpravy: Roman Kössl
Zdroj fotografií: archiv Zoo Hluboká