Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Plaz roku 2021 - ještěrka obecná
Plaz roku se v České republice vyhlašuje od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat, že plazi jsou zajímaví živočichové, jsou součástí našeho kulturního a přírodního dědictví, a zaslouží si pomoc lidí a hlavně ochranu míst, kde žijí.
M
alou ještěrku si asi každý dokáže představit. I když velká část lidí za ještěrku klidně označí jakéhokoliv jiného ještěra s dlouhým ocasem, se čtyřma nohama, se šupinatým tělem, jsou „ještěrky“ jen malou podskupinou plazů, označovaných jako „ještěři“.
Ještěrky jsou jen jednou z mnoha skupin, do kterých se ještěři dělí. K ještěrům patří třeba i leguáni, varani, gekoni… Ale i chameleoni, kteří už ještěrkám zase tak podobní nejsou. A dokonce i slepýši bez nohou!
Ještěrek existuje na světě přibližně 100 druhů. Kromě štíhlého těla se čtyřma nohama je pro ně charakteristický dlouhý ocas, který ale ještěrky v případě nebezpečí dokážou odlomit. To je způsob jejich ochrany - poskytne jim čas na útěk. Ocas později opět doroste, i když už to není taková krása. V Česku žijí čtyři druhy ještěrek - ještěrka obecná, zelená, živorodá a zední.
I když ještěrka obecná je stále ještě jednou z nejhojnějších a nejrozšířenějších ještěrek, kterou můžeme u nás v přírodě pozorovat, patří v České republice již k silně ohroženým druhům. Vyskytuje se na vhodných místech téměř na celém území státu. Má ráda sušší a teplejší místa, jako jsou slunné stráně, pastviny, okraje lesů, ale ráda se zabydlí i na méně udržované zahradě.
V posledních dvou desetiletích se stavy ještěrky obecné na většině našeho území prudce snížily. V přírodě se běžně stává kořistí spousty dravých zvířat, mezi ně patří například lišky, volavky, čápi, hadi, kolem měst a vesnic i domácí kočky a další predátoři. Na jejím početním úbytku v přírodě má ale největší podíl člověk a jeho nešetrné zásahy v krajině.
U ještěrky obecné je možné snadno rozpoznat samičku od samečka – zatímco samice má nenápadnou hnědošedou barvu s tmavě hnědými až černými skvrnkami, dospělí samci mají hnědý jen hřbet a boky jsou zelené. Lidé si přitom často myslí, že se jedná o dva různé druhy ještěrek.
Ještěrka obecná se živí hlavně hmyzem, pavouky, červy a žížalami. Vzácně mohou ulovit i mláďata ještěrek, včetně mláďat vlastního druhu. Zatímco noc tráví v norách, které si sama vyhrabe, přes den neúnavně hledá potravu, nebo se vyhřívá na osluněných místech, jako jsou kameny nebo klády. Zdržuje se převážně na zemi, po dřevinách šplhá jen vzácně a nevysoko.
V chladném období roku se ukládá k zimnímu spánku. Na jaře se samci vydávají na výpravy za samičkami a svádějí o ně souboje s případnými soupeři. S vybranou samičkou pak vítězný samec tráví mnoho času společným vyhříváním. Samice klade jednou až dvakrát za sezónu 4 až 16 vajec do půdy na slunných místech, nepečuje o ně. Mláďata se líhnou v závislosti na teplotě za 1,5 až 3 měsíce a dospívají po druhém zimování.
Tato krásná zvířata stojí za to v přírodě pozorovat nebo fotografovat, nesnažte se je při tom ale chytat! Jak už jsme psali, ještěrky ve stresu odhazují ocas - stažením ocasních svalů mohou oddělit jeho uchopenou část - ocas jim sice znovu naroste, ale stojí je to hodně životní energie.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Michaela Hartlová
Redakční úpravy: Roman Kössl
Zdroj fotografií: archiv Zoo Hluboká