Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Nejsou tak malé jak se zdají
Překvapivé rozmnožení anakond žlutých
Anakonda žlutá obývá místa blízko vody v tropické oblasti Jižní Ameriky. Na rozdíl od své příbuzné anakondy velké, která dorůstá délky až 7 m, rekordně 9 metrů, měří anakonda žlutá 3,5 až 5 metrů. U obou platí, že těmi delšími jsou samice, ne samci.
Malá vsuvka o vejcoživorodosti, aneb když hadi rodí
Možná si říkáte, že jsem se „přepsala“. Hadi přece kladou vejce a nerodí přímo živá mláďata. U anakond je to trochu jinak. Způsobu, kterým se anakondy rozmnožují, se říká vejcoživorodost. To znamená, že oplozená vejce se až do porodu vyvíjí v těle matky. Mláďata jsou uzavřena ve vaječných obalech a matka jim poskytuje pouze teplo a ochranu. Z těla matky totiž nezískávají žádné živiny. Z vajec se pak líhnou těsně před porodem, přímo během něj nebo hned po porodu. Zrovna u anakond je to ideální strategie, jak může samice stále zůstávat ve vodě. Ale i někteří plazi z naší přírody jsou vejcoživorodí. Třeba užovka hladká nebo slepýš.
V
Zoo Hluboká máme páreček anakond žlutých v tropickém pavilonu Matamata. Jednoho dne mi při krmení přestal žrát samec. Ono to není u hadů nic neobvyklého. Někdy prostě nabídnutou potravu nepřijmou a vezmou si jí jindy. Jenomže jemu to trvalo déle než obvykle, vypadal v pořádku, a navíc mi přišel více akční, jakoby stále něco hledal. Pokud nemají hlad, obvykle většinu dne tráví nicneděláním, maximálně se přemístí ze souše do vody a zase nic nedělají.
Bylo mi to společně s tím, že odmítal už poněkolikáté potravu, prostě podezřelé, a začala jsem si pohrávat s myšlenkou, že se chce pářit. S touto myšlenkou jsem pak přišla i na ranní poradu. Nejdřív tomu nikdo nechtěl moc věřit, vždyť ty naše jsou na tohle ještě malé. Musím uznat, že nejsou zrovna největší. Po pátrání, kolik jim vlastně je, jsem ale zjistila, že věk by na to už měly. Společně s dalšími kolegy jsme je nakonec viděli i pářit. K tomu samice nějak hodně „nakynula” a z přemíry potravy to rozhodně nebylo. I když vytrávila, zůstala stále „oplácaná”. I další kolegové si všimli, že samice nabyla na tloušťce. Teď už jsme jen čekali, kdy porodí mláďata.
V březnu 2019 jsem je viděla poprvé pářit a 9. srpna 2019 porodila samice 5 mláďat. Ta jsme přemístili do zázemí a po prvním svléknutí pokožky začínaly malé anakondy žrát. Jednomu mláděti se ze začátku moc nechtělo, ale nakonec se rozkrmilo na ještě růžovém myším mláděti. Takže nemuselo dojít na nucené krmení, kdy se had chytí a potrava se mu naláduje do tlamy tak trochu násilím. Ostatní mláďata baštila od začátku větší mláďata myší. Dávala jsem jim už osrstěná, ale ještě slepá myšata.
V roce 2020 se schéma opakovalo, samec opět přestal přijímat potravu a několikrát jsem zaznamenala páření. 19. srpna samice porodila mláďata. Tentokrát to nestihla před mojí dovolenou, tak si přemísťování mláďat užili kolegové. Ony anakondy nepatří zrovna k „mazlícím” hadům. Sice mi přijde, že si ty naše dospělé už tak nějak zvykly, a nemají tak časté kousavé výpady, jako měly na začátku, ale rozhodně to u nich nikdy nebude jako třeba s krajtou královskou nebo hroznýšem. Pokud chcete hada, abyste si ho mohli občas i vyndat a pohladit, anakondu z toho seznamu hned vynechte. A mláďata jsou v tomhle ještě horší. Jsou to takoví malí vzteklouni.
Tento rok už samec opět drží hladovku a několikrát se se samicí stihnul spářit, poprvé jsem ho viděla 8. ledna. Pokud pominou do té doby proticovidová opatření, možná se Vám poštěstí vidět, jak anakonda rodí mláďata.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Lenka Janochová
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová, Markéta Jariabková
Zdroj fotografií: archiv Zoo Hluboká