Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Sovy v Zoo Hluboká z pohledu chovatele
Zoo Hluboká se může jako málokterá zoo pochlubit ucelenou kolekcí sov žijících v ČR a Evropě. V naší expozici sov, která právě prochází rekonstrukcí, jsme chovali sovy ve velkých dřevěných voliérách, vsazených mezi bujný keřový a stromový porost. Návštěvník tak měl pocit, že vstoupil do lesa, ve kterém bylo třeba trochu pátrat, aby objevil soví obyvatele každé voliéry. Trpělivost pak byla odměněna pohledem na rozmanité druhy našich sovích svěřenců.
N
a sovinci, jak říkáme naší expozici sov, se bohužel podepsal zub času a z technických důvodů musel být na konci minulého roku srovnán se zemí. Sovy tak byly prozatím přestěhovány do zázemí zoo a sovinec nyní čeká na svou novou podobu.
Co se týká chovu, daří se nám rozmnožovat více jak polovinu chovaných druhů.
Puštík obecný
Jedna z nejběžnějších sov, které chováme, je puštík obecný. Náš pár těchto sov, jsou velice dobří rodiče, kteří většinou jako první sovy v sovinci vyvedou 1 - 3 mláďata. Dalšími druhy, které u nás většinou mívají mladé brzy v dubnu, jsou sýci rousní, sovy pálené a puštíci bělaví.
Sýc rousný
Sýc rousný u nás vyvádí 2 – 4 mláďata, a když je dobrá sezóna, mívá snůšku i dvakrát (podruhé začátkem května).
Sova pálená
Stejně tak je to u sov pálených, které u nás mívají také 2 snůšky. Ptáčata „pálenek“ jsou asi nejméně hezká soví mláďata, přesto z nich pak vyrostou jedny z nejkrásnějších a nejelegantnějších sov.
Puštík bělavý
Puštíci bělaví, tyto velké a v ČR ohrožené sovy, u nás mívají ve většině případů jedináčka, i přesto, že snesou vajec více. Již od února, kdy jsou v toku, začínají být útoční se snahou nalétávat na každého vetřelce, který se vyskytne v jejich voliéře. V době toku a hnízdění není zcela bezpečné lézt jim do jejich teritoria alespoň bez pokrývky hlavy a koštěte :-), jak by mohl potvrdit leckterý chovatel sov. I zkušeného chovatele dokáže také znejistit zvětšením své velikosti načepýřením peří do ohromné koule a mohutným klapáním zobákem.
Sýček obecný
Po zhruba měsíční inkubaci se koncem dubna až začátkem května líhnou sýčci obecní. V roce 2020 se nám podařilo odchovat od více párů 31 mláďat. Přestože se nám u některých zkušených sovích rodičů nevedlo, udělaly nám radost s úspěšným rozmnožením druhy, u kterých se nám v minulosti dlouho nedařilo. Největší radost jsme měli z mláďat puštíků bradatých a výrečků malých.
Puštík bradatý
U puštíků bradatých předcházel loňskému hnízdění nápadný tok. Koncem dubna jsme při kontrole budky ověřili 4 vejce a počátkem května se začalo ozývat z boudy pískání. Během května jsme postupně z dálky pozorovali 4 mláďata. Otec nosil potravu do boudy samici a ta ji rozdělovala potomkům. Přibližně po 5 týdnech začaly postupně vylétat mladé sovičky. Vypadaly jako plyšové hračky rozmístěné po stromech po celé voliéře. Velké zklamání přinesl úhyn nejmladšího mláděte a za pár dní i samice (z neznámých příčin). Samec však zachránil situaci a o zbylá 3 mláďata se k naší úlevě postaral.
Sovice sněžní
Jedním z největších opozdilců v rozmnožování jsou u nás severské sovice sněžní. Začínají tokat v březnu a jsou při tom velice nápadné a trochu legrační. Znatelně menší a submisivní samec hloubí na zemi jamky, ke kterým láká legračními pohyby a zvuky samici a krmí ji. Samice si nakonec nějakou jamku vybere a během dubna/ května sedí na vejcích. Vajec snese často více, než se nakonec koncem května a začátkem června vylíhne (mívá 1 – 4 mláďata). Naše samice je v době hnízdění velice agresivní a nepřipadá v úvahu lézt do voliéry a uklízet. Samice často visí na pletivu voliéry a chce nás důrazně odehnat dříve, než se vůbec pokusíme otevřít dveře. Úklid se proto v této době minimalizuje (jako u puštíků bělavých), pouze se mění voda a rychle se seberou zbytky potravy. Do voliéry spolu vstupují vždy dva ošetřovatelé, jeden z nich má funkci hlídače a případného „odháněče“ :-)
Výreček malý
Nejdéle na čas s hnízděním si u nás minulý rok dával výreček malý. Po přivezení několika mladých jedinců a doplnění páru se podařilo po několika letech neúspěchů s neoplozenými vejci zahnízdit dvěma párům. Na vajíčka zasedli koncem května, mláďátka se začala líhnout koncem června a nakonec bylo úspěšně vyvedeno 5 soviček.
Snad zase brzy budete mít možnost obdivovat tyto krásné opeřence v úplně nové expozici.
My už se těšíme.
■
Fotogalerie
Chcete se o sovách dozvědět ještě něco víc? Koukněte na naše video!
Autorka článku: Monika Tesařová
Redakční úpravy: Roman Kössl, Michaela Hartlová, Markéta Jariabková
Zdroj fotografií: archiv Zoo Hluboká