Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Obsah

KDYŽ SE ŘEKNE VAJÍČKO ANEB FASCINUJÍCÍ POKLAD ŽIVOČIŠNÉ ŘÍŠE

NA IDEÁLNÍ PARTNERKU ČEKAL SAMEC ORLA SKALNÍHO SKORO 8 LET

PTÁK ROKU 2021 - KÁNĚ LESNÍ

SOVY V ZOO HLUBOKÁ Z POHLEDU CHOVATELE

 ROZHOVOR SE ZOOLOŽKOU MARKÉTOU JARIABKOVOU

SPECIÁL O ODCHOVECH V PAVILONU MATAMATA

HRAVÉ ÚKOLY PRO DĚTI

OBOJŽIVELNÍK ROKU 2021

PLAZ ROKU 2021 - JEŠTĚRKA OBECNÁ

HISTORICKÝ CHOVATELSKÝ ÚSPĚCH - 2 MLÁĎATA VYDRY ŘÍČNÍ

„V MOŘI JE MÍSTA DOST“, ALE ABY VŮBEC BYLO PRO KOHO

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Když se řekne vajíčko aneb fascinující poklad živočišné říše

Když bychom mezi lidmi udělali anketu, kde se jich zeptáme, jaké zvíře si jako první spojí se slovem vajíčko, největší procento odpovědí by asi ob­sa­hovalo různé druhy ptáků. Nicméně vajíčko jako ta­ko­vé je ve své podstatě především samičí pohlavní buňka a až po jejím oplození může dojít k vývoji nového jedince, který se pak líhne, po­pří­pa­dě rodí.

N

a druhou stranu vejcem samozřejmě zároveň ozna­ču­jeme zárodky ptáků, plazů a také vejcorodých sav­ců. Tyto pojmy je tedy třeba rozlišovat a ne­za­mě­ňo­vat. Zkrátka není vejce jako vejce.

Jeho fenomén se nese celým tímto číslem časopisu a až na některé výjimky se v něm věnujeme především roz­mno­žo­vání ptáků, plazů a obojživelníků. Vejce je vlastně jedním z nej­větších pokladů živočišné říše. Na jeho správ­ném vývoji závisí přežití druhu. Proto do péče o něj zvířata velmi často hodně investují. V tomto článku si představíme typické skupiny živočichů, se kterými si vajíčko/vejce při­ro­zeně nejčastěji spojujeme, a také některé příklady jejich péče o vajíčka.

Když má vajíčko svou vlastní spižírnu…

Vajíčko je na počátku vývoje také u bezobratlých. Vzhledem k jejich početnosti bychom na ně rozhodně neměli zapomínat. Vyskytují se mezi nimi i případy vejcoživorodosti (vejce se až do porodu vyvíjí v těle matky, která mu poskytuje ochranu, ale nijak ho nevyživuje) nebo živorodosti, ale líhnutí z vajíček je nejčastější variantou. Ve spoustě případů se vajíčkům dostává až nadstandardní péče. Za zmínku stojí například samotářské včely a vosy, které pro své potomstvo staví v půdě z hlíny a slin jakési spižírny. Jsou to úkryty, do kterých ještě před nakladením vajíček ukryjí potravu, kterou mají vylíhnuté larvy hned k dispozici. Známějším příkladem jsou potom určitě různé druhy pavouků, kteří svá vajíčka nosí stále u sebe, často v ochranném kokonu.

Plovoucí schránka pro embryo…

I u žraloků najdeme více typů rozmnožování. Nicméně vejcorodost u nich přece jenom převládá. Samice vejcorodých žraloků kladou na mořské dno vejce, ze kterého se zhruba po devíti měsících vylíhne mládě. I žraloci vyvinuli pro svá vajíčka způsob ochrany. Vajíčka jsou uzavřena v typickém hranatém pouzdře z kolagenových vláken. Toto pouzdro je zpravidla velmi odolné. Mezi jednotlivými druhy se tyto schránky liší funkčními vlastnosti podle toho, na jaký typ povrchu se obvykle uchycují. Tyto obaly v sobě většinou ukrývají jedno embryo. U některých druhů rejnoků ale můžeme v jedné schránce najít až 7 embryí.

Vaječní megalomani…

Kromě živorodých a vejcoživorodých ryb vypadá standardní oplození u ryb tak, že samička naklade vajíčka (jikry) na nějaké bezpečné místo, kde je samec následně oplodní. Nicméně ryby jsou zrov­na příkladem trochu jiné strategie, jak zajistit pře­žití svého druhu. Mnoho zástupců ryb zkrát­ka pro jistotu naklade velké množství jiker. Tím si zajistí, že aspoň nějaká část vajíček se vyvine v životaschopné jedince. V tomto případě se samičky o nakladená vajíčka už nijak zvlášť nestarají. Tuhle strategii používá například i náš kapr. Známe ale samozřejmě i výjimky. Například otcovskou péči mořských koníků, kteří jikry ukrývají v kožním lemu, asi netřeba představovat. Zabrousit můžeme i do české přírody. Oplozená vajíčka hořavky duhové jsou vkládána do plášťové dutiny škeblí, kde se pak mohou bez problému vyvíjet.

I mateřská láska prochází žaludkem…

Zástupci obojživelníků jsou na tom s rozmnožovacími strategiemi podobně jako ryby. Najdeme mezi nimi druhy, které nakladou obrovské snůšky, o které se následně nestarají, ale i druhy, které se svým snůškám poměrně intenzivně věnují. Pro vývoj vajíček je samozřejmě důležité vodní prostředí. Žába, která má péči o své potomstvo obsaženou dokonce i ve svém rodovém jméně, je ropuška starostlivá. Samec nosí vajíčka přilepená na zadních nohách a chodí je pravidelně namáčet. Opravdu bizarním příkladem péče o potomstvo je pak australská tlamorodka, jejíž samičky přechovávají oplozená vajíčka ve svém žaludku. Samice během té doby nežerou a neprodukují žádné trávicí enzymy.

Na teplotě záleží…

Plazi jsou typicky vejcorodí a vejcoživorodí. Naopak živorodost je u nich velice vzácná. O svá vajíčka se starají například aligátoři. Samice staví pro svá vajíčka hnízda, která potom hlídají. Před vylíhnutím mláďat s nimi komunikují a následně jim pomáhají vylézt. U krokodýlů je také známá závislost pohlaví mláďat na teplotě prostředí. Při vyšší teplotě se líhne více samců, při nižší naopak více samiček. Tento fenomén můžeme pozorovat i u želv. Tam je ale závislost postavená opačně. Při vyšší teplotě se líhne více samic. Z hadů se o svá vejce starají krajty, které se kolem nich ovíjí a pomocí záškubů svých svalů je zahřívají.

Sezení na vejcích není jen výsadou samic…

Rozmnožovací strategie ptáků by vydaly na samostatný článek. Jejich péče o vajíčka se u jednotlivých druhů samozřejmě liší. Nicméně vše začíná, až na několik výjimek (např. tučňáci), u stavby hnízda, na které se buď podílí oba rodiče, nebo jenom jeden z nich. Variabilita ptačích hnízd je obrovská. Kromě klasických hnízd na stromech ptáci například obsazují stromové dutiny (sýkorky), budují nory (ledňáček), staví hnízda na zemi (bahňáci) i na vodě (potápky). Sezením na vejcích zajišťují vhodnou teplotu pro vývoj zárodku, ale také ochranu před případnými predátory. Na vejcích nemusí vždy sedět jenom samice. Například u pštrosů zahřívá vejce výhradně samec. Velmi často se oba rodiče v zahřívání vajec střídají.

Kojící savci s kloakou…

Vejcorodí savci jsou opravdovou specialitou ve zvířecí říši. Vykazují několik typicky savčích znaků, jako například teplokrevnost, bránici nebo srst. Mají dokonce i mléčné žlázy, ale nemají bradavky. Místo nich mají tzv. žláznatá políčka na břiše, do kterých vedou samostatné vývody mléčných žláz. Mláďata jsou tedy krmena mateřským mlékem, ale líhnou se z vajec. Mezi vejcorodé savce patří ptakopysk a několik druhů ježur. Stejně jako ptáci a plazi mají tato zvířata kloaku, z které pak snáší vejce s měkkou blanitou skořápkou. Ptákům se také podobají přítomností tzv. vaječného zubu, kterým se líhnoucí mláďata dostávají z vaječného obalu. Ježura snáší vždy jedno vejce do vaku na břiše, který má pouze v období rozmnožování. Samice ptakopyska klade vajíčka do hnízda, kde je zahřívá zhruba 10 dní.

Fotogalerie

Autorka článku: Isabela Okřinová

Redakční úpravy: Roman Kössl

Zdroj fotografií: viz popisky ve fotogalerii

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Na ideální partnerku čekal samec orla skalního skoro 8 let

Orel skalní je jedním z největších českých dravců. S rozpětím křídel 195 – 220 cm mu velikostí může konkurovat už jen orel mořský s rozpětím až 2,4 m. Hmotnost tohoto druhu orla se pohybuje kolem pěti kilo. Hlavní potravou jsou drobnější savci, ale troufne si i na lišky, kamzíky a případně i menší jeleny. 

K

dyž je v zimě nouze o potravu, nepohrdne ani mršinou. Orel se při pátrání po kořisti pohybuje ve vysokých výškách, kdy ostrým zrakem prohledává krajinu pod sebou. Pohybuje se při tom rychlostí kolem 50 km/h. Dokáže se ovšem pohybovat i rychlostí 120 km/h. Když zpozoruje kořist, pustí se za ní střemhlav. Při tomto manévru zvládne dosáhnout i rychlosti 300 km/h . Se svým úlovkem se pak většinou usadí na vyvýšeném místě, kde ho natrhá a spolyká. Orli loví často ve dvojicích. Jedná se převážně o pár obývající teritorium. Orli si svá teritoria chrání a každý vetřelec je bez milosti vykázán.

Orla skalního můžete potkat ve voliéře naší zoologické zahrady od roku 2013. Nepřehlédnutelnou voliéru v podobě velké kopule najdete naproti výběhu s vlky. Pro důkladné prohlédnutí je možný i pohled z ochozu vedoucího od expozice tygrů, kdy se dostanete do stejné úrovně, kterou obývá náš pár.

V naší zoo si orli v jídelníčku vybrali křepelky japonské, na které byli ochotni čekat i několik dnů. Teprve po pěti až osmi dnech se začali více zajímat i o jiné druhy předložené potravy (potkani, maso, kuřata, myši, králíci…).

Tok orlů začíná v naší zoo už v lednu, kdy samec začne volat samici a lákat ji k hnízdu. Našeho samce poznáte od naší samice snadno podle světlejších per na hlavě. Samice je v našem páru o něco málo větší než samec. U dravců je toto charakteristickým znakem a naši orli nejsou výjimkou. Když orlice začne projevovat zájem o hnízdo, je samec spokojen a už v průběhu páření začnou společně stavět.

Chov v Zoo Hluboká

Chov orla skalního se u nás v zoo vyvíjel docela dobrodružně. Orlí pár jsme měli sestavený už před stavbou velké voliéry. Samec nám ale tehdy uletěl z nedovřené staré voliéry. I takové věci se občas můžou přihodit. Až teprve potom jsme dovezli současného samce, který se vylíhnul v roce 2011 v Zoo Kaunas v Litvě. Ten u nás postupně vystřídal 4 samice. Trvalo to skoro osm let, než se podařilo najít ideální partnerku. Řekněme, že měl na samice docela smůlu.

První samice uhynula na dnu. To je onemocnění, které se většinou spojuje s jednostrannou stravou. Snažili jsme se našim orlům předkládat potravu poměrně pestrou, proto jsme diagnóze zpočátku nechtěli uvěřit. Ukázalo se ale, že orlové, kteří v přírodě nepohrdnou ani mršinou, dokáží být poctiví plánovači, a klidně si i několik dní počkají na to, co jim chutná. Ani v přírodě nežerou každý den, nebo se ke své kořisti vrací, když uloví větší. A pak na ní postupně hodují. Mezi krmením klidně může uplynout i týden, než seženou něco nového do žaludku. 

Teprve až čtvrtá samice se dokázala dobře sžít s voliérou a porozumět si s naším samcem.

V naší zoo si orli v jídelníčku vybrali křepelky japonské, na které byli ochotni čekat i několik dnů. Teprve po pěti až osmi dnech se začali více zajímat i o jiné druhy předložené potravy (potkani, maso, kuřata, myši, králíci…). Museli jsme tedy začít krmit jinak. Především se snažit orlům podávat různé druhy potravy zcela nahodile, to znamená nedávat stejnou potravu ve stejný den. Druhá samice měla vrozenou srdeční vadu a při letu se jí velmi špatně dýchalo. V zimě při velkých mrazech uhynula, protože jí srdce v tak náročných podmínkách zkrátka selhalo. Tuto vadu bohužel ukázala až pitva. Třetí samice pak zemřela na následky nárazu a komplikací spojených se zraněním.

Teprve až čtvrtá samice se dokázala dobře sžít s voliérou a porozumět si s naším samcem. Výsledek na sebe nedal dlouho čekat a pár se již v roce 2019 pokusil o stavbu hnízda. Nebylo to ale první hnízdo orlů v naší zahradě. Už jedna z předchozích samic se o stavbu hnízda pokoušela. Bohužel ale nespolupracovala se samcem a každý si jel tenkrát svůj vlastní stavební projekt. I v roce 2019 ale zůstalo jen u stavby hnízda. Orli skalní dosahují pohlavní dospělosti někdy dokonce až v pátém či šestém roce života. Naše samice v té době byla teprve dvouletá.

Jak bydlí orli

S materiálem na stavbu hnízda jsou orli velmi vybíraví. Základem skoro dvoumetrového hnízda, které můžete vidět v rozsoše stromu v expozici, jsou jedlové a borové větve. Na změkčení hnízda pak používají rostlinný materiál (chrastice rákosová, velké kusy mechu) a kusy kůží, které jim nabízíme. Oproti přírodě, kde orli začínají hnízdit až v březnu, u nás začali stavět hnízdo v druhé polovině února. V přírodě snáší běžně 1-2 vejce a jinak tomu nebylo ani u nás. V roce 2020 jsme konečně mohli potvrdit dvě bílá vejce pod samicí, která na ně dávala bedlivý pozor. Samec ji na hnízdě střídal pouze na krátké chvíle, kdy se samice z hnízda snesla na vykoupání či nakrmení.

Následně se vylíhnul jeden potomek, který bohužel uhynul vlivem vytrvalého deště, se kterým si náš pár neuměl poradit.

Fotogalerie

A jak jsou na tom naši orli dnes?

V průběhu ledna 2021 úspěšně zvládli tok a od začátku února společnými silami staví hnízdo. A i když se loni hnízdění nepovedlo dovést do šťastného konce, víme, že náš pár je schopný reprodukce. A to je dobré zjištění. Tak doufáme, že na to naši orli letos navážou.

Autor článku: Ondřej Srb

Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová, Markéta Jariabková

Zdroj fotografií: archiv Zoo Hluboká

Obsah

Zoo noviny 01/2021, Titulka
Zoo noviny 01/2021, Editorial
Zoo noviny 01/2021, Obsah
Zoo noviny 01/2021, Když se řekne vajíčko
Zoo noviny 01/2021, Orli
Zoo noviny 01/2021, Pták roku 2021
Zoo noviny 01/2021, Sovy
Zoo noviny 01/2021, Rozhovor s Markétou
Zoo noviny 01/2021, Matamata
Zoo noviny 01/2021, Osm malých anolisů
Zoo noviny 01/2021, Chov kajmánka trpasličího
Zoo noviny 01/2021, Překvapivé rozmnožení anakond žlutých
Zoo noviny 01/2021, Jak přimět žáby kvákat?
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 1
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 2
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 3
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 4
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 5
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 6
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 7
Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 8
Zoo noviny 01/2021, Obojživelník roku
Zoo noviny 01/2021, Plazi
Zoo noviny 01/2021, Vydry
Zoo noviny 01/2021, Ryby
Zoo noviny 01/2021, Fotosoutěž
Zoo noviny 01/2021, Titulka

Titulka

Zoo noviny 01/2021, Editorial

Editorial

Zoo noviny 01/2021, Obsah

Obsah

Zoo noviny 01/2021, Když se řekne vajíčko

Když se řekne vajíčko

Zoo noviny 01/2021, Orli

Orli

Zoo noviny 01/2021, Pták roku 2021

Pták roku 2021

Zoo noviny 01/2021, Sovy

Sovy

Zoo noviny 01/2021, Rozhovor s Markétou

Rozhovor s Markétou

Zoo noviny 01/2021, Matamata

Matamata

Zoo noviny 01/2021, Osm malých anolisů

Osm malých anolisů

Zoo noviny 01/2021, Chov kajmánka trpasličího

Chov kajmánka trpasličího

Zoo noviny 01/2021, Překvapivé rozmnožení anakond žlutých

Překvapivé rozmnožení anakond žlutých

Zoo noviny 01/2021, Jak přimět žáby kvákat?

Jak přimět žáby kvákat?

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 6

Dětská sekce 6

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 7

Dětská sekce 7

Zoo noviny 01/2021, Dětská sekce 8

Dětská sekce 8

Zoo noviny 01/2021, Obojživelník roku

Obojživelník roku

Zoo noviny 01/2021, Plazi

Plazi

Zoo noviny 01/2021, Vydry

Vydry

Zoo noviny 01/2021, Ryby

Ryby

Zoo noviny 01/2021, Fotosoutěž

Fotosoutěž

4

Sending statistics …

Rendering Orli (170235): (5/5) (1 ms)

Rendering Když se řekne vajíčko (170306): (9/9) (1 ms)

Rendering Obsah (170386): (12/12) (12 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 i4161/item192704-orig.png

 i4161/item193032-small.jpg

 i4161/item192920-small.jpg

 i4161/item192702-small.jpg

 i4161/item192724-small.jpg

 i4161/item192931-small.jpg

 i4161/item193074-small.jpg

 i4161/item193265-small.png

 i4161/item192941-small.jpg

 i4161/item192993-small.jpg

 i4161/item192957-small.jpg

 i4161/item192954-small.jpg

 i4161/item193033-small.jpg

 i4161/item193030-small.jpg

 i4161/item193037-small.jpg

 i4161/item193038-small.jpg

 i4161/item193034-small.jpg[p2]

 i4161/item193039-small.jpg[p2]

 i4161/item193029-small.jpg[p2]

 i4161/item192925-small.jpg[p2]

 i4161/item192921-small.jpg[p2]

 i4161/item192923-small.jpg[p2]