Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
„V moři je místa dost“, ale aby vůbec bylo pro koho
Which fish? - „Kdyby ryby.“ EAZA kampaň
E
vropská asociace zoologických zahrad a akvárií vyhlásila na roky 2020-2021 kampaň upozorňující na nadměrný a nevyvážený lov mořských ryb. Hlavním cílem této kampaně je samozřejmě zabránit zničení mořských ekosystémů, které skutečně stojí na prahu zhroucení. Česká republika s dalšími asi 47 státy patří mezi státy vnitrozemské, což ale neznamená, že by se nás problematika moří a oceánů netýkala.
Jak konkrétně nadměrný rybolov ohrožuje oceány?
Narušuje ekologickou rovnováhu. U mnoha druhů došlo k obrovskému snížení početnosti populací a jsou tedy před vyhynutím. Jedná se o velký zásah do potravního řetězce. Vybití obrovského množství mořských predátorů, ke kterému došlo během druhé poloviny 20. století, způsobuje přemnožení druhů, kterými se tito predátoři živili. Tyto přemnožené druhy se pak potýkají s úbytkem své přirozené potravy a musejí se adaptovat na jinou.
Jak se vlastně pozná nadměrný rybolov?
Pokud v rybolovné oblasti výrazně klesne průměrná velikost lovených druhů a jejich kvantita, jedná se s největší pravděpodobností o nadměrný rybolov. Poznáme ho samozřejmě také na zvýšené rybí mortalitě.
Co je potřeba dělat jinak?
ZÁKLADEM JE ZAJISTIT DOSTATEČNĚ POČETNÉ POPULACE. PŘEDEVŠÍM TÍM, ŽE SE NEBUDOU LOVIT NEDOSPĚLÍ JEDINCI, KTEŘÍ SE JEŠTĚ NEROZMNOŽILI. JE TEDY TŘEBA LOVENÉ JEDINCE VELIKOSTNĚ SELEKTOVAT. LOV BY SE TAKÉ MĚL ZPESTŘIT. V SOUČASNÉ DOBĚ JE OMEZEN POUZE NA NĚKOLIK MÁLO DRUHŮ, JEJICHŽ POPULACE RYCHLE UBÝVAJÍ A NEMAJÍ ŠANCI SE UDRŽET.
PROBLÉMEM JE TAKÉ VYUŽÍVÁNÍ MOŘSKÝCH ŽIVOČICHŮ KE KRMENÍ JINÝCH ZVÍŘAT. I ZDE JE TŘEBA ZMĚNIT A ZPESTŘIT „SORTIMENT“ A ZAMĚŘIT SE NA MÉNĚ ZRANITELNÉ DRUHY.
UDRŽITELNÉ BY TAKÉ MĚLO BÝT ZÍSKÁVÁNÍ MOŘSKÝCH ZVÍŘAT DO CHOVŮ. ORGANIZACE, KTERÉ SE CHOVEM ZABÝVAJÍ (AKVÁRIA, ZOOLOGICKÉ ZAHRADY), BYLY TEDY VYZVÁNY K OBEZŘETNÉMU PLÁNOVÁNÍ SVÝCH SBÍREK A POŘIZOVÁNÍ DRUHŮ, KTERÉ NEJSOU ZATÍŽENÉ NADMĚRNÝM RYBOLOVEM.
Jak můžeme pomoct my?
DÁT SI K OBĚDU RYBU ČI JINÉHO MOŘSKÉHO ŽIVOČICHA, KTERÝ NENÍ MEZI NADMĚRNĚ LOVENÝMI DRUHY.
PROBLÉMEM JE TAKÉ VYUŽÍVÁNÍ MOŘSKÝCH ŽIVOČICHŮ KE KRMENÍ JINÝCH ZVÍŘAT. I ZDE JE TŘEBA ZMĚNIT A ZPESTŘIT „SORTIMENT“ A ZAMĚŘIT SE NA MÉNĚ ZRANITELNÉ DRUHY.
ŠÍŘIT INFORMACE O NEBEZPEČÍ NADMĚRNÉHO RYBOLOVU VŠEMI MOŽNÝMI PROSTŘEDKY.
HTTPS://ZOOHLUBOKA.CZ/WHICH-FISHRYBOLOVEM
Graf 1: Statistika světového rybolovu a akvakultury - Setkání k cílům udržitelného rozvoje, Řím 2018. Žlutě - produkce rybolovu, modře - produkce akvakultury.
Graf 2: Statistika světového rybolovu a akvakultury - Setkání k cílům udržitelného rozvoje, Řím, 2018. Žlutá - nadměrný rybolov; tmavě modrá - maximálně udržitelný rybolov; světle modrá - podloveno.
Autorka článku: Isabela Okřinová
Redakční úpravy: Roman Kössl
Zdroj fotografií: https://whichfish.eu/resources