Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
O krmení vodních ptáků informují nové cedule
Krmení vodních ptáků je především v zimních měsících oblíbená zábava řady lidí. S přibývající popularitou této aktivity se ale stále častěji setkáváme s problémy, které může nevhodné krmení vodním ptáků způsobit. Proto vznikly z iniciativy Zoologické zahrady Hluboká, Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Jihočeského ornitologického klubu naučné cedule, které informují, jak ptáky krmit správně, a čemu se naopak vyvarovat. Tyto cedule, jejichž výrobu finančně zajistil Krajský úřad Jihočeského kraje, můžeme potkat mimo jiné na několika místech v Českých Budějovicích, v Písku, Strakonicích a Týně nad Vltavou.
V
odním ptákům způsobuje velké potíže slaná potrava, které mohou vést až k poškození orgánů, podobně, jako pozření plesnivé potravy. Zcela nevhodné je i jakékoli sladké a kořeněné jídlo a obecně většina lidské stravy. Co se týče krmení velmi populárním pečivem, tak se také nejedná o vhodnou potravu. Ostré hrany tvrdého pečiva mohou ptáky poranit, zároveň jde o potravu, která postrádá vitamíny a další důležité prvky. Ptáci jsou stejně jako my od přírody líní a mají-li množství této potravy, nehledají si tu přirozenou a v důsledku tím strádají. To je nejlépe patrné u mláďat labutí. Pokud si zvyknou během vývoje na pečivo a neobstarávají si pestřejší potravu jinde, může to mít za následek až takzvaný syndrom andělských křídel. Jde o vážnou růstovou vadu, která je nevratná a pták se tak stane doživotním mrzákem.
"Vhodným krmením jsou salát a jiná listová zelenina, obilniny jako pšenice, oves a žito, odřezky zeleniny, například slupky z mrkve. Nabídnout můžeme také vařenou bramboru (nesolenou), hrách a kukuřici (rozmražené) nebo cizrnu."
Obecným problémem je také to, že vodní ptáky chodí krmit stále na stejná místa velké množství lidí. Existují až naprosté extrémy. V tomto roce například proběhla ornitologickými diskusemi zpráva o jedincích, kteří vozí pravidelně na shromaždiště vodních ptáků v Praze plastové popelnice plné pečiva. Snad většině čtenářů dojde, že takové konání, byť s dobrým úmyslem, už opravdu přesahuje meze soudnosti. Velké množství potravy na takových místech zůstává a množí se v něm plísně, navíc láká potkany. Mimo to na velkých shromaždištích ptáků hrozí i šíření nemocí.
Jak tedy postupovat správně? Stejně jako u ostatních činností platí, že méně je někdy více. Určitě je lepší chodit krmit menším množstvím (třeba jen hrst nebo dvě), pravidelněji a na více míst než jednorázově, na jedno místo a ve velkém množství. Vhodným krmením jsou salát a jiná listová zelenina, obilniny jako pšenice, oves a žito, odřezky zeleniny, například slupky z mrkve. Nabídnout můžeme také vařenou bramboru (nesolenou), hrách a kukuřici (rozmražené) nebo cizrnu. Bez větších problémů lze dnes také zakoupit speciální granule pro vrubozobé ptáky.
■
Fotogalerie
Autor článku: Jan Havlíček (Katedra biologických disciplín, Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích & Jihočeský ornitologický klub)
Redakční úpravy: Isabela Okřinová, Roman Kössl
Autoři fotografií: viz. popisky ve fotogalerii