Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
První mláďata kajmánka trpasličího v Zoo Hluboká
Tak se to konečně povedlo a tenhle rok se můžeme pochlubit prvními mláďaty kajmánka trpasličího. Ale abych nepředbíhala, začněme pěkně od začátku.
J
ak už jsem v časopise psala dříve, v roce 2019 jsme získali novou mladou samičku, která byla čerstvě po vykladení vajec. V roce 2020 se sice samec vehementně samičku snažil namlouvat, ale ta neměla o páření zájem. Minulý rok jsme tedy vajíčka neměli, přestože jsme je očekávali. Kajmánci mají totiž vejce jednou za dva roky. Letos se ale situace změnila. Samec si opět namlouval samici neustálým “bubnováním”. Ta si nejdříve držela odstup, ale nakonec si ho k tělu pustila. Dokonce jsem měla pocit, že si samec samici přede mnou a ostatními chovateli hlídá. Samotné páření jsem samozřejmě neviděla, to už bych měla opravdu veliké štěstí. Postupně se ale samička začala zakulacovat. Od 23. 6. 2021 se pak připravovala na vykladení. Často přehrabovala připravenou kupu listí a bláta, která jí měla sloužit jako hnízdo, přičemž se i různě krčila a nakonec zde vajíčka i vykladla.
"Zkuste na ně kvákat, třeba se ti ozvou, vtipkovali ošetřovatelé, když jsme si postěžovali, že se ještě nelíhnou. Mláďata se totiž ozývají z vajíčka krátce před vylíhnutím “kvákáním”."
Tentokrát jsme vejce chtěli umístit do líhně. A tak se 2. 7. 2021 u expozice sešla skupina chovatelů. Neohrožený chovatel Pavel Kössl chytil samici chránící hnízdo do odchytové smyčky a držel jí stranou. Já jsem hlídala se štítem a dřevěnou tyčí v ruce samce, kdyby se náhodou rozhodl zaútočit, a další chovatelka Marie Zigová vyhrabávala z hnízda vejce, která podávala dalším chovatelům. Celkem bylo 19 vajec a všechna vypadala pěkně. Vejce jsme inkubovali v líhni při teplotě 30°C a za pár dní už bylo při prosvícení vidět žilkování. Protože se mláďata kajmánků líhnou po 90 až 110 dnech, začala mučivá doba čekání. Už bylo načase, aby se začala líhnout, ale vajíčka nic. Zkuste na ně kvákat, třeba se ti ozvou, vtipkovali ošetřovatelé, když jsme si postěžovali, že se ještě nelíhnou. Mláďata se totiž ozývají z vajíčka krátce před vylíhnutím “kvákáním”. Tak jsem si to zkusila, přišla jsem k líhni a zakvákala. Pozorně jsem naslouchala a ozvalo se hrobové ticho. Prostě nic, ani kvák. Ještě, že nikdo kolem nešel, jinak by si ťukal určitě na čelo, cože to zase dělám. Uklidňovali jsme se, že ještě mají čas, nesmíme klesat na mysli.
"Všech 18 mláďat se má čile k světu a fungují jako malé žíraviny. Co dostanou, to taky sežerou, a žraly by furt, kdyby mohly. Potravu dostávají ale jen 3x do týdne. To aby vytrávily a správně se vyvíjely."
A ty potvůrky si vybrali opravdu skvělé načasování. Takovou dobu jste napnutí a doufáte, že tam budete, až se vylíhne první prcek, a on si vybere zrovna den, kdy nejste v práci. A tak mi 4. 10. 2021. přišla zpráva od chovatelky Marie Zigové, která se stará o líhně, “Už se líhnou malý kajmánci, ráno vypadaly vajíčka divně, a když jsme je šli zkontrolovat po obědě, málem na mě vyskočil malej kajmánek”. Malý kajmánek se začal ozývat charakteristickými zvuky přivolávající jejich maminku a další kajmánci ještě ve vajíčkách mu začali odpovídat, postupně se jich vylíhlo 18. Posledním dvěma pomohl na svět kolega Pavel Kössl, který jim opatrně rozstřihl skořápku. Doslova je zachránil, neboť, i když byla mláďata očividně zdravá, skořápka byla na ně nejspíš moc tvrdá. I když si vaječným zubem skořápku načaly, nedokázaly jí rozbít úplně. V přírodě by s vylíhnutím pomáhala mláďatům starostlivá samička, tady jí musel zastoupit kolega. Devatenácté vejce bylo bohužel neoplozené. Mláďata měřila kolem 20 cm a vážila průměrně 47 gramů. Pro porovnání dospělí jedinci měří 100 až 170 cm. Asi po třech dnech byla mláďata přemístěna do připraveného terária a zhruba po 14 dnech začala přijímat potravu - malé rybky a hmyz. Všech 18 mláďat se má čile k světu a fungují jako malé žíraviny. Co dostanou, to taky sežerou, a žraly by furt, kdyby mohly. Potravu dostávají ale jen 3x do týdne. To aby vytrávily a správně se vyvíjely.
Vlastně to byl dvojí úspěch, nejenom, že se povedl odchov, ale že se vylíhlo i tolik mláďat. Většinou bývá úspěšnost líhnutí kolem 50 %. Držte těm prckům palce, ať i nadále prospívají tak jako do teď.
PS: Malé kajmánky jsem si při líhnutí nahrávala, takže příště už na vajíčka budou kvákat jejich starší bráškové a sestřičky z videa.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Lenka Janochová
Redakční úpravy: Isabela Okřinová, Roman Kössl, Markéta Jariabková
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová