Obojživelník roku 2023 - skokan hnědý
Obojživelník roku je projekt, jehož posláním je vzbudit zájem o obojživelníky naší přírody a jejich ochranu. Obojživelníci jsou jedna z nejohroženějších skupin obratlovců, celosvětově je ohrožuje především znečišťování a ztráta přirozeného prostředí, dále také klimatické změny.
Všech 21 druhů obojživelníků žijících v České republice je ohroženo.
O
bojživelníci mají v přírodě mnoho důležitých funkcí. Například slouží jako potrava pro jiné živočichy. Dospělé obojživelníky požírají různí savci (např. vydra, norek, kuny, divoká prasata a další), ptáci (čápi, volavky, různí dravci, kachny aj.) a ryby (zejména dravé druhy).
Zároveň jsou důležitými konzumenty různých drobných bezobratlých živočichů, zejména hmyzu. Pomáhají tak v boji člověka proti škůdcům v zahradách nebo komárům. Tam, kde je dostatek obojživelníků, se komáři v přirozených vodních plochách přemnožují jen zřídka - komáří larvy jsou totiž pro ně velmi kvalitní potrava.
"Skokan hnědý je typický pozemní skokan. Kromě zimování tráví ve vodě jen krátký čas v době rozmnožování. Vyskytuje se v různých typech vodních nádrží a jejich okolí. Má převážně soumračnou a noční aktivitu."
Obojživelníci jsou také významnými ukazateli kvality životního prostředí, odráží se v nich stav jak suchozemského prostředí, tak vodního, ve kterém se rozmnožují.
V neposlední řadě nám mohou tito krásní a zajímaví tvorové dělat radost v rámci chovu i v domácích podmínkách (např. tropické druhy jedovatých pralesniček uchvátily svojí krásou a elegancí už nejednoho chovatele).
Jak jim pomoci?
Na své zahradě můžete např. vybudovat vodní nádrž, rozměry jsou už na vašich možnostech a prostoru. Okrasné nebo koupací jezírko se stane ve vaší zahradě ozdobou a místem relaxace, a pro žáby, čolky a další živočichy představuje ideální místo k životu. Do malých jezírek ale nevysazujte ryby, které by sežraly vajíčka i larvy obojživelníků.
Ze šesti druhů u nás žijících skokanů jsou tři zbarveny hnědě, z nichž nejhojnější je právě skokan hnědý. Dosahuje délky 7 až 10 cm. Samice jsou obvykle větší než samci. Přestože je obvykle hnědavý, může mít nejrůznější barvy, od žluté po černou. I přes svou podobnost s ostatními hnědě zbarvenými skokany, se kterými sdílí svůj obrovský areál rozšíření, se s nimi skokan hnědý nekříží. Je rozšířen po celé Evropě, kromě nejjižnějších částí. Skokan hnědý je typický pozemní skokan. Kromě zimování tráví ve vodě jen krátký čas v době rozmnožování. Vyskytuje se v různých typech vodních nádrží a jejich okolí. Má převážně soumračnou a noční aktivitu.
Živí se hmyzem a dalšími drobnými živočichy. Doba rozmnožování začíná už v březnu. Samička klade do vody shluky vajíček čítající několik set až 2500 kusů, ze kterých se líhnou pulci. Ti pak procházejí metamorfózou - narůstají jim zadní nohy, poté nohy přední a pomalu mizí ocas, zmizí žábry a vyvinou se plíce.
Jedná se o jeden z nejběžnějších druhů, který však v poslední době zaznamenal prudký pokles početnosti jedinců.
Fotogalerie
Autorka článku: Michaela Hartlová
Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová
Autoři fotografií: viz. popisky ve fotogalerii