První mláďata letošního roku
Přinášíme Vám krátký přehled nových přírůstků, které se narodily či vylíhly v první třetině tohoto roku.
Medvěd plavý
První mláďata v roce 2023 se narodila 4. ledna v odpoledních hodinách. Byla to medvíďata medvěda plavého. Při pravidelné kontrole kamerového systému jsme zaznamenali, že samice porodila. Několik dní svá mláďata pečlivě chránila a schovávala pod svými chlupy a částmi těla. Mohli jsme tedy jen odhadovat, kolik tam těch prcků vlastně je. S jistotou jsme to mohli říct, až po několika dnech od porodu. Dvě mláďata prosperují a již začínají objevovat svět mimo porodní box. Nebude trvat dlouho a začnou ochutnávat dospěláckou stravu.
Medvíďata přichází na svět velmi malá (asi jako veverka), hluchá, slepá a slabě osrstěná.
Březost medvědic trvá přibližně sedm až osm měsíců (nejdéle pak devět měsíců). Čtyři a půl až šest a půl měsíce z této doby se ale zárodek nevyvíjí. Je to období zárodečného klidu. Jeho délka je různá a závisí na době páření, věku samice i životních podmínkách, ve kterých se samice nachází. Až poté následuje samotný vývoj zárodku, který do narození trvá jen osm až deset týdnů. Tato strategie umožňuje oddálení porodu do zimy. Medvědice je proto schopna se koncem léta a na podzim před zimováním dobře vykrmit. Kdyby měla mláďata již v létě, nemohla by si na zimu vytvořit dostatečné zásoby tuku a úspěšně přezimovat.
Ovce walliská
Tyto bílo-černé ovečky původem ze Švýcarska si u nás velmi rychle oblíbili jak návštěvníci, tak zaměstnanci zoo. V létě 2022 jsme přišli vinou návštěvníků o chovného berana. Naštěstí se nám povedlo získat nového, který se hned na podzim pochlapil a tak se nám v únoru narodila jehňata.
Ovce ouessantská
Těsně před uzávěrkou se narodilo několik jehňat nejmenšího plemene ovcí světa. Pochází z malého ostrova Ouessant ležícího necelých 20 km západně od pobřeží francouzské Bretaně. Toto drobné plemeno vypásá i traviny, které ostatní plemena odmítají.
Agapornis Fisherův
Prvním ptačím mládětem letošního roku je malý agapornis Fisherův. Tento inteligentní malý papoušek žije v hejnech. Obývá africké travnaté savany s řídkými porosty stromů v nadmořských výškách 1 100 až 2 200 metrů. Hnízdí v dutinách stromů, ale i v různých otvorech budov 2-15 metrů nad zemí.
Klokan rudokrký
Ve vacích samic klokana rudokrkého už také začíná být živo. Některé „kapsy“ jsou zatím zvětšené a pohybují se, ale z jedné již vykukuje mládě. Určit ale přesné datum narození malého klokana je poměrně složité. Když se narodí, je mládě velké asi jako fazole a je pečlivě schované v matčině vaku, kde se postupně vyvíjí. Klokany rudokrké potkáte hned na začátku naší zoo a můžete nám v průběhu jara pomoci počítat mláďata.
Koza holandská
S "holandskými kůzlaty" se tradičně roztrhl pytel. V současné době jich máme dohromady sedm. Rodila se postupně v průběhu celého března. Toto plemeno koz v Zoo Hluboká chováme více jak 25 let. Momentálně se chovné stádo nachází na tzv. "ozdravném pobytu" v naší záchranné stanici v Rozovech u Temelína. Mláďata a jejich matky zde mají oproti výběhu u dětského hřiště v zoo mnohem více klidu.
Kočkodan husarský
Naše skupina kočkodanů se opět rozrostla o dalšího člena. 6. února se narodilo mládě a vypadá to na kluka. Nicméně stoprocentně potvrzené to ještě nemáme. Naše zkušená samice Bára se o něj skvěle stará a zatím ho nikomu nepůjčuje. Největší zájem o zapůjčení má nejstarší kočkodanka Žofka, která ve skupině slouží jako skvělá teta, a snaží se všechny chránit.
Voduška červená
Mládě této elegantní antilopy se narodilo v ranních hodinách 6. března. Jedná se teprve o druhého odchovance vodušky v historii naší zoo. Toto mládě mělo rozhodně poklidnější vstup do života než o něco starší samička, která se narodila vloni v září. Tu jsme museli dokonce zachraňovat z vodního příkopu u lemurů, protože se jí povedlo prolézt plotem a spadnout tam. Letošní mládě se pouze prochází s celou skupinou po výběhu a velmi často se schovává v oplocení stromu uprostřed expozice.
Antilopa jelení
V březnu přišla na svět dvě mláďata antilopy jelení. Tyto kopytníky chováme v zoo od roku 2016. V našem výběhu rozhodně nepřehlédnete především samce, který je nádherně vybarven a na hlavě nese poměrně dlouhé šroubovité rohy. Tyto asijské antilopy jsou známé svým velmi výrazným pohlavním dimorfizmem. To znamená, že samec se od samice ve vzhledu zásadně liší.
Fotogalerie
Autorka článku: Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová