Náš soused netopýr rezavý.
Netopýr rezavý je jedním z běžných druhů naší přírody. Vyskytuje se téměř v celé Evropě a patří mezi největší netopýry žijící na území ČR. Jeho hmotnost se pohybuje od 16 do 36 gramů. Má výraznou rezavou barvu. Jeho krátká a hustá srst je složená z jednobarevných chlupů. Široká a masivně stavěná hlava má typický buldočí výraz. Často ho prozradí hlasité vrzání, které se z jeho úkrytů ozývá i přes den. Obsazené dutiny se mnohdy poznají podle tmavého pruhu značící vytékající moč a trus. Tento druh je charakteristický i svým zápachem.
J
eho typickými biotopy jsou listnaté a smíšené lesy, parky, aleje a břehové porosty kolem vodních ploch. Mezi jeho nejčastější úkryty patří stromové dutiny. V období přeletů a v zimě využívá kromě stromových dutin i skalní pukliny a jako náhradní úkryty mu slouží štěrbiny v panelových domech, pod střechou či v zateplovací vrstvě.
Skladba jeho potravy je poměrně pestrá. Loví různé druhy bezobratlých jako například mšice, komáry, pakomáry, chrostíky, chrousty, ale i jiné velké druhy brouků s tvrdými krovkami, které drtí svým silným chrupem. Proto je vhodné při manipulaci s tímto netopýrem používat silné rukavice, jelikož dokáže způsobit bolestivá kousnutí.
Koncem léta začíná u netopýra rezavého období rozmnožování. V této době se začínají ozývat samci. Lákají samičky dlouhými, vrzavými, pravidelně se opakujícími sériemi zvuků, které jsou pro člověka slyšitelné pouhým uchem. Samotné páření může probíhat i v období zimního spánku. Nejčastěji se mláďata rodí na začátku června. Na rozdíl od většiny našich druhů se u tohoto druhu rodí dvojčata, někdy dokonce i trojčata.
Letní kolonie, které tvoří převážně samice, čítají 20 až 100 jedinců. Naopak v zimních koloniích může být najednou klidně i několik stovek netopýrů. U tohoto druhu je zaznamenána i migrace, zejména za účelem zimování do teplejších oblastí. Jsou například známé přelety netopýrů rezavých z Pobaltí do České republiky.
"V zimním období se k nám dostávají probuzení spáči. U každého jedince posoudíme jeho kondici a vyhodnotíme, co se s nimi bude dít dál. U nás v zoo máme prostor i na zimování netopýrů. Pokud je tedy jejich kondice dobrá, necháme je pokračovat v zimním spánku a průběžně jejich stav opatrně kontrolujeme."
Mezi hlavní faktory ohrožení netopýrů patří úbytek potravních stanovišť, vyrušování na lokalitách výskytu a také ničení jejich úkrytů (kácení doupných stromů, nevhodné přestavby v období zimování atd.).
Vzhledem k tomu, že se v jihočeských pánvích jedná o poměrně početný druh, patří netopýr rezavý zároveň mezi nejhojnější netopýří pacienty naší záchranné stanice. Poté, co se netopýr k nám do stanice dostane, nejprve zkontrolujeme, zda nemá nějakou zlomeninu. Zlomeniny se u netopýrů bohužel prakticky nedají léčit. Velmi často jsou netopýři také poraněni od koček. Taková zranění jsou pro ně ve většině případů fatální.
Letošní zima byla pro naši stanici na počty netopýrů rekordní. V průběhu ledna 2023 se k nám do stanice dostalo nejprve 45 netopýrů z paneláku, na kterém mělo proběhnout zateplení. Jednalo se o jedince z okrajové části opravované budovy. Vše bylo dopředu domluvené a stěna, kde byli netopýři nalezeni, se odkrývala za přítomnosti našich kolegů z Agentury ochrany přírody a krajiny. Většina kolonie naštěstí mohla zůstat na místě. Podle videa, které později pořídil stavbyvedoucí, bylo těžké odhadnout, kolik se tam nachází zvířat, ale určitě to bylo několik stovek.
Po několika dnech od tohoto příjmu jsme měli telefonát, kde nám pán tvrdil, že přiveze 20 až 30 netopýrů, které probudil při přestavbě svého domu. Netopýry jsme přijali, ale už podle váhy přepravní bedny jsme poznali, že jich rozhodně bude víc. Po přepočítání všech netopýrů se číslo zastavilo na 123 kusech.
V zimním období se k nám dostávají probuzení spáči. U každého jedince posoudíme jeho kondici a vyhodnotíme, co se s nimi bude dít dál. U nás v zoo máme prostor i na zimování netopýrů. Pokud je tedy jejich kondice dobrá, necháme je pokračovat v zimním spánku a průběžně jejich stav opatrně kontrolujeme. Netopýry, kteří jsou příliš hubení, probouzíme a krmíme do zlepšení jejich kondice. Až poté je můžeme dát znovu zimovat. Výhoda u netopýra rezavého je ta, že se velká část pacientů naučí přijímat potravu sama z misky. Ale pak jsou i tací, kteří se to nenaučí, a my je potom musíme krmit z pinzety. K tomu u každého kontrolujeme i pitný režim. Dáváme jim pít z injekční stříkačky, abychom měli jistotu, že se všichni napijí. Do stříkačky jim přidáváme i multivitaminový a rehydratační roztok.
Jen pro zajímavost, jeden netopýr rezavý dokáže na jedno krmení sníst až 30 moučných červů či 8 poměrně velkých larev potemníka brazilského. Jejich spokojenost lze slyšet na vlastní uši. U krmení totiž velmi hlasitě mlaskají.
Fotogalerie
Autorka článku: Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová
Autorky fotografií: Michaela Jerhotová a Isabela Okřinová