Plaz roku 2023 - ještěrka zední
Plaz roku se v České republice vyhlašuje od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat, že plazi jsou zajímaví živočichové a jsou součástí našeho přírodního i kulturního dědictví. Nejen proto si zaslouží pomoc lidí a především ochranu míst, kde žijí.
J
eštěrka zední se poprvé stala plazem roku v roce 2019, podruhé pak v roce letošním.
Ještěrka zední je 16 - 25 centimetrů velký plaz. Hlava je stejně jako tělo plochá s protáhlým zašpičatělým čenichem. Ocas a končetiny jsou štíhlé a dlouhé. Zbarvení přechází z odstínů šedé do hnědé. Hřbet má výrazné síťování. Zbarvení břicha je dosti variabilní, u mladých jedinců je břicho krémové až jemně okrové, u starších jedinců naopak až sytě cihlově červené. Samec a samice jsou zbarveni velice podobně. U dospělých samců jsou velmi nápadné modré skvrny na bocích těla, jež se mohou vzácně vyskytnout i u samic.
"Ještěrka zední je druh obývající převážně skalní stepní výchozy a také otevřenou krajinu, dále zříceniny hradů, zbytky zdí a zídek, železniční náspy nebo neošetřené vinice. Jde převážně o teplomilný druh se striktně denní aktivitou."
Hlavním těžištěm výskytu druhu je jižní a západní Evropa (Španělsko, Francie, Německo, Švýcarsko, Itálie, státy bývalé Jugoslávie, Maďarsko, Slovensko, ČR, Rakousko, Řecko, Bulharsko, Rumunsko a také SZ pobřeží Turecka. Nejsevernější lokality se nachází v Německu a na hranicích Beneluxu.
V České republice se ještěrka zední vyskytuje pouze v okolí Štramberka (okr. Nový Jičín). Proto je důležité dbát na to, aby lokalita nebyla člověkem narušována (těžba, horolezectví), včetně odchytů pro chovatelské účely, které by vedly k oslabení populace.
Ještěrka zední je druh obývající převážně skalní stepní výchozy a také otevřenou krajinu, dále zříceniny hradů, zbytky zdí a zídek, železniční náspy nebo neošetřené vinice.
Jde převážně o teplomilný druh se striktně denní aktivitou. Velmi dobře šplhá po příkrých skalních stěnách. V případě slunečného počasí lze ještěrku zastihnout již od února až do listopadu. Po ranním opuštění úkrytu se ještěrka zední sluní a posléze aktivně loví potravu.
K páření dochází od dubna do června. Samice klade průměrně 5 vajec přibližně měsíc po oplodnění. K reprodukci může dojít i dvakrát za rok. Vajíčka jsou kladena do štěrbin skal, nor či pod kameny.
Potravou pro ještěrku zední jsou mouchy, brouci, pavouci či jiní členovci. Jsou známé i případy kanibalismu.
Fotogalerie
Autorka článku: Michaela Hartlová
Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová
Autoři fotografií: viz. popisky ve fotogalerii