Past na sysla...aneb jak pomáháme jednomu z nejohroženějších savců ČR.
Naše zoologická zahrada již několik let spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, dalšími zoologickými zahradami a záchrannou stanicí ve Vlašimi na záchranném programu sysla obecného. Nevynechali jsme ani letošní sezonu, přestože s námi syslové tentokrát nechtěli při odchytech příliš spolupracovat.
P
o několikatýdenní práci jsme pochytali a poslali do světa celkem 23 syslů. 13 zvířat odešlo do chovu v Německu, 5 na osvěžení krve do záchranné stanice ve Vlašimi a 5 zvířat na syslí louku do Loděnic. Podíleli jsme se také na přepravě syslů ze Švédska, konkrétně ze zoo Nordens Ark, která se k projektu připojila v loňském roce. Jejich zvířata jsme u nás připravili na vypuštění a následně jsme je odvezli do Českého Středohoří na vrch Hliniště, kam bylo vypuštěno celkem 19 švédských jedinců. Celkově se na Hliništi usadilo už 32 nových obyvatel ze zahraničních zoo. Další syslové obsadili „syslí louku“ u Loděnic nedaleko Berouna. Společně se záchrannou stanicí Vlašim a Zoo Brno jsme místní populaci posílili o 35 jedinců.
Sysly vysazujeme podle osvědčené metody. Buď přímo do již existujících nor na stávajících lokalitách, nebo do zhruba 40 - 50 cm hlubokých předvrtaných nor. Posledním způsobem jsou pak malé ochranné ohrádky, ve kterých se vyvrtá několik děr. Do nich jsou pak sysli vypouštěni. První pár dní jsou tak dobře chráněni před predátory. Ve všech případech noru vždy ucpeme senem a PET lahví s vodou. Tahle zdánlivě drsná akce se dělá především proto, aby měl sysel v noře čas se uklidnit a mohl si pak postupně zvykat na svoje okolí. Ze své nory se totiž může kdykoliv vyhrabat a začít prozkoumávat nový domov. Zároveň ví, kde má svůj úkryt, a může se do něj kdykoliv běžet schovat. Pokud bychom totiž sysla jen tak vypustili do volného prostoru, velmi rychle by se stal kořistí predátorů.
"Sysly vysazujeme podle osvědčené metody. Buď přímo do již existujících nor na stávajících lokalitách, nebo do zhruba 40 - 50 cm hlubokých předvrtaných nor. Posledním způsobem jsou pak malé ochranné ohrádky, ve kterých se vyvrtá několik děr."
"Za dobu fungování projektu jsme v naší zoo odchovali více jak 400 mláďat syslů obecných a 244 jsme jich do přírody vrátili."
Naše zoologická zahrada měla v létě 2022 posilovat dnes již jedinou jihočeskou populaci na letišti ve Strakonicích. Na této lokalitě syslové téměř vyhynuli. Odhaduje se, že tam dnes žijí maximálně 2 jedinci. Hlavní příčinou jsou silné přívalové deště, které za poslední dva roky zdecimovaly fungující populaci o přibližně 150 až 200 jedincích. Bohužel, syslové u nás v zoo nechtěli při odchytu z výběhu příliš spolupracovat. I když jsme jim do pastí podstrojovali různé laskominy, nepodařilo se nám odchytit dostatečný počet zvířat. A tak se posilování strakonické populace přesouvá až na další rok.
Do chovné voliéry v naší záchranné stanici v Rozovech u Temelína jsme pak získali 40 jedinců ze Zoo Bojnice. Snad se jim bude u nás líbit a opět rozjedeme velký chov, abychom mohli i nadále pomáhat syslům ve volné přírodě.
Za dobu fungování projektu jsme v naší zoo odchovali více jak 400 mláďat syslů obecných a 244 jsme jich do přírody vrátili.
Fotogalerie
Autorka článku: Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová
Autorky fotografií: Michaela Jerhotová