Jak funguje moře v zoo.
Když dorazíte přibližně do poloviny prohlídkové trasy Zoo Hluboká, narazíte na restauraci. Uvnitř si můžete prohlédnout další z nemnoha našich exotických expozic. Velké mořské akvárium, představující život na tropickém korálovém útesu. Jeho umístění bylo součástí projektu restaurace, která je i s akváriem v provozu už od roku 2007.
A
kvárium má obsah 2000 litrů, tedy přibližně 2 tuny mořské vody (dalších 400 litrů mořské vody je ve filtru, kde se voda čistí a zbavuje se mechanických i biologických nečistot). Aby 3 metry a 5 centimetrů dlouhá, 90 cm široká a 75 cm vysoká nádrž pod tlakem takového množství vody nepraskla, je vyrobena ze skla silného 17 mm.
V akváriu jsou umístěny především takzvané měkké koráli společně s korálovými rybkami, ježovkami, krevetami a několika mořskými plži. Najdete zde zástupce ryb z čeledi poncovitých, sapínů a klipek. Děti jistě nejvíce zaujmou rybky známé z animované pohádky „Hledá se Nemo“ - Doris (bodlok) a Nemo (klaun). Doris se dožívá až 20 let, ostatní korálové rybky žijí zhruba 7 let. Již zmiňované ježovky jsou zde od samého počátku, délka jejich života není známá, u krevet jsou to 2 až 3 roky.
Podklad, na kterém jsou usazeny všechny druhy korálnatců, je vytvořen poskládáním korálových kamenů, majících původ ve skeletech odumřelých korálů. Spolu s měkkými korály vytvářejí iluzi korálového útesu a také labyrint úkrytů pro ryby a ostatní korálové obyvatele. Aby byl efekt dokonalejší, je dno akvária vysypáno korálovým pískem, což jsou drobné úlomky korálových skeletů.
Aby živočichové dobře prospívali, musí pro ně být v akváriu vytvořeno dlouhodobě stabilní a zdravé životní prostředí. Prvním z důležitých faktorů je mořská voda. Pro přípravu mořské vody do akvária se používá běžná vodovodní voda, která ale musí být nejdříve zbavena všech nechtěných látek až téměř na úroveň vody destilované. Vodovodní voda musí tedy projít reverzní osmózou - speciální filtrací, kde se zbaví nechtěných solí, především dusičnanů. Rovněž zde protéká přes mechanické a uhlíkové filtry, aby se odstranily mechanické nečistoty a případné jedovaté látky. K přípravě 100 litrů takto vyčištěné vody je zapotřebí přibližně 300 litrů vody z vodovodního řádu. Poté se čistá voda smíchá se speciální mořskou solí na potřebnou hustotu. Než se nově připravená mořská voda použije do akvária k živočichům, musí se asi týden promíchávat. Každý měsíc pak musíme vyměnit 200 litrů vody z akvária za čerstvou. Aby se udržela stabilní hustota mořské vody (a tedy její slanost), denně musí naši chovatelé do akvária doplňovat nesolenou vodu z reverzní osmózy, protože hodně vody se z akvária také odpaří.
Jen tak pro zajímavost, k přípravě veškeré mořské vody do našeho akvária o hustotě 1,023 g/ml je zapotřebí 80 kg soli, což je hustota indonéského moře, ze kterého pochází většina obsádky nádrže. Jadranské moře, kam mnozí z nás jezdí, má hustotu 1,027 g/ml.
Stejně jako ve skutečném moři musí být voda okolo korálového útesu neustále v pohybu. Vnitřní proudění zajišťují v takto velkém akváriu čtyři turbínová čerpadla o celkovém výkonu 24 000 litrů vody za hodinu.
"K přípravě veškeré mořské vody do našeho akvária o hustotě 1,023 g/ml je zapotřebí 80 kg soli, což je hustota indonéského moře, ze kterého pochází většina obsádky nádrže."
Čistotu vody udržuje, kromě její pravidelné výměny, také velký komorový filtr. Voda do něj padá z akvária přepadem. Nejprve se zde na filtračním pláténku zachytí větší mechanické nečistoty. Pak je voda nasávána odpěňovačem a postupně protéká filtrem až do poslední komory, z níž je tlačným čerpadlem dopravována zpět do akvária. Odpěňovač má za úkol odstranit škodlivé látky bílkovinné povahy navázané na pěnu, kterou z vody vytváří. Vodu tím ale také prokysličuje. Komory filtru jsou naplněny filtračním médiem s velkým vnitřním povrchem. To filtruje vodu mechanicky a také biologicky. Žije zde totiž obrovské množství bakterií, které, zjednodušeně řečeno, rozkládají rozpuštěné škodlivé dusíkaté látky až na neškodný dusík. Až do loňského roku tvořily náplň filtru především takzvané živé kameny – úlomky korálových kamenů a korálová drť, na povrchu i ve vnitřních pórech bohatě osídlené nitrifikačními a denitrifikačními bakteriemi. Od loňského roku, kdy jsme po letech provozu zcela měnili komorový filtr a odpěňovač za nový, už může náplň tvořit jen bioakvacit, syntetická hodně pórovitá pěna, kterou znáte i z využití v klasických filtrech sladkovodních akvárií. Odbourávání dusíkatých škodlivin totiž už z velké části převzala obrovská kapacita korálových kamenů bohatě osídlených bakteriemi v samotném akváriu. Bakterie ovšem brzy osídlili i bioakvacit ve filtru.
"Programovatelná svítidla například dokonale imitují efekt východu a západu slunce nebo noční osvětlení měsícem. Svým světelným spektrem zajišťují optimální růst korálů a pro pozorovatele zdůrazňují jejich krásné zbarvení."
Velmi důležité je rovněž kontrolovat teplotu vody, především proto, aby nedocházelo k jejímu přehřívání. Ta je v našem akváriu udržována mezi 25 až 27°C. Teplota 31°C je už pro všechny živočichy v nádrži smrtelná. Z tohoto důvodu je mezi filtrem a nádrží umístěna ještě výkonná chladící jednotka. Na tomto přístroji je display, kde je zobrazena aktuální teplota, a také se zde pomocí tlačítek nastavuje požadovaná teplota. Chladič se spíná především v teplých letních měsících. Pro chladnější období je naopak v prostoru filtru umístěno několik ponorných akvarijních topítek s termostatem.
Aby tropické mořské akvárium dobře fungovalo a zároveň se na něj dobře dívalo, je důležité i správné a dostatečné osvětlení. Mořští živočichové a řasy fungující v akváriu vyžadují určité světelné spektrum, dostatečnou intenzitu i délku osvětlení. Původně jsme uvažovali o systému s využitím výkonných halogenidových výbojek. Ty jsou ale energeticky velmi náročné a vyzařují velké množství tepla, které by vodu v akváriu zbytečně ohřívalo. Proto byly výbojky nahrazeny osmi osvětlovacími rampami, každá se dvěma zářivkami o výkonu 80W. Světla byla rozsvěcována a zhášena postupně pomocí dvou časově spínaných zásuvek a to tak, aby bylo akvárium plně osvětleno 11 a půl hodiny. Před a po plném osvětlení ještě chvíli svítily dvě modré zářivky, čímž bylo simulováno rozednívání a stmívání. Vývoj osvětlovací techniky ale jde poměrně rychle dopředu. V loňském roce jsme proto vyměnili na obsluhu poměrně nepohodlné zářivky za šest malých, ale velmi výkonných, pro mořskou akvaristiku speciálně vyvinutých LED svítidel. Programovatelná svítidla například dokonale imitují efekt východu a západu slunce nebo noční osvětlení měsícem. Svým světelným spektrem zajišťují optimální růst korálů a pro pozorovatele zdůrazňují jejich krásné zbarvení.
K běžné denní péči, jakou je především již zmíněné dolévání čisté vody, patří také kontrola správné funkce techniky a kvality vody, občasné setření skla magnetickou stěrkou řas a samozřejmě dvakrát denně krmení - podle množství rybek v akváriu.
Fotogalerie
Autor článku: Roman Kössl
Redakční úpravy: Isabela Okřinová
Autoři fotografií: Michaela Jerhotová, Ivan Kubát