Oblíbená podzimní kratochvíle - "Zachraňování ježků" aneb nedělejme ze záchranných stanic "ježčí sběrny".
Koncem srpna začíná všem záchranným stanicím v republice nekonečná práce s nalezenými ježky a jejich „zachránci“. Záchranné stanice se díky nevědomosti, zbytečné hysterii či neodbornému úsudku velmi často stávají doslova ježčími sběrnami.
V
případě, že v tomto období naleznete v přírodě ježka, je nejlepším postupem zavolat do záchranné stanice a vše s nimi probrat. V dnešní době moderních technologií můžete jednoduše zaslat fotografii raněného, opuštěného či naopak zcela zdravého zvířete a tím pomoci pracovníkům záchranné stanice vyhodnotit danou situaci. Do naší stanice se ročně dostane kolem 120 ježků. Z toho více jak 80 % je doneseno zbytečně. Dříve byli ježci hojní v listnatých či smíšených lesích, nyní se soustřeďují spíše do městských parků, vesnic, zahrádkářských kolonií a do otevřené krajiny. Primárně jsou aktivní za soumraku a v noci, ale lze je potkat i přes den. Jedná se buď o samice, které hledají potravu pro mláďata, nebo právě nemocná či raněná zvířata. V průběhu celého roku se do stanic dostávají ježci s různými zraněními, či osiřelá mláďata. Na podzim jsou to ale často zbytečně odchycení jedinci, o kterých si lidé myslí, že nepřežijí zimu přesto, že mají velmi vysokou hmotnost.
Pokud ježek po dotyku rukou nenaježí bodliny nebo se nestočí do klubíčka má evidentně nějaký problém. I tady je nejlepším řešením konzultace s odborníkem."
Ježci jsou velmi často zraněni lidským přičiněním. Mezi častá ranění patří pokousání od psa, popáleniny, poranění od sekaček či křovinořezů nebo různá bodná zranění od vidlí či motyček. Dále jsou to různá zamotání do sítí, plotů, ale i plastových obalů a jiných odpadků nebo pády do bazénů či jímek. Proto, než začnete pálit listí, či přendávat vidlemi hromady rostlinného odpadu, raději se podívejte, zda tam není ukrytý nějaký ježek, aby nedošlo k jeho zranění. Ročně řešíme zhruba 20 takových případů, které ne vždy končí šťastně. Je dobré si také hlídat své domácí mazlíčky. Nejenomže váš pes může ježka ošklivě pokousat, ale vážné zranění může přivodit i ježek psovi. Jeho bodliny si totiž pes může při souboji zabodnout do tlap nebo do tlamy. Ani kočka není v tomto směru žádný svatoušek. Mláďata ježků nemají ihned po porodu pevné bodliny. Ty se jim prořezávají až zhruba po 24 hodinách. Jsou měkké a až po několika dnech tmavnou a zpevňují se. V době, kdy nejsou plně „vyzbrojena“, se mohou ježčí mláďata velmi snadno stát obětí kočky. Nutno podotknout, že kočičí kousnutí bývá velmi často fatální.
Velkým problémem v těchto podzimních dnech je příprava ježků před zimováním. Respektive správný odhad toho, kdy je ježek schopen přežít zimu a kdy ne."
Nelze opomenout ježky sražené dopravními prostředky. Při těchto nehodách může například uhynout samice, která má někde mláďata. Malí ježci bez mámy se pak chovají zmateně, vylézají z hnízda, různě se rozlézají, mohou se jí snažit i volat. Je však třeba důkladně prověřit, že mláďata jsou opravdu osiřelá. Ježčí samice svá mláďata často opouští i na delší dobu, když se vydává hledat potravu. Je třeba vyčkat minimálně 3 hodiny a skutečně se tak přesvědčit, že mláďata o svou matku přišla. I tuto situaci je dobré konzultovat s pracovníky záchranných stanic. Pomoc potřebují vždy, pokud dojde ke zničení hnízda. Ježčí mláďata začínají samici opouštět zhruba v 6 týdnech.
Jak poznáme, že ježkovi něco je?
Zraněný či nemocný ježek se pohybuje obtížně, je malátný až apatický. Může se mu těžce dýchat a z nozder mu teče rýma. Dalším ukazatelem je test dotykem ruky. Pokud ježek po dotyku nenaježí bodliny nebo se nestočí do klubíčka, má evidentně nějaký zdravotní problém. I tady je nejlepším řešením konzultace s odborníkem.
Velkým problémem v těchto podzimních dnech je příprava ježků před zimováním. Respektive správný odhad toho, kdy je ježek schopen přežít zimu a kdy ne. Dobrým nástrojem je takzvaný ježčí kalendář, který nám může pomoct v tom, jak poznat, že má ježek nízkou váhu a je mu potřeba pomoci. Tento kalendář je ale pouze orientační a vždy se musí vyhodnocovat více faktorů – jak moc je podzim chladný, jakou má ježek šanci najít dostatek vhodné potravy… atd. Ideální váha ježka v druhé polovině listopadu je 500 a více gramů. Zimovat mohou jít klidně až začátkem prosince.
V případě, že budete manipulovat s ježkem, použijte rukavice, abyste si neporanili ruku. Dále mějte na paměti, že na ježcích žije hodně blech a v období klíšťat se na nich vyskytují i velké počty těchto parazitů.
Fotogalerie
Autorka článku: Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová
Autoři fotografií: Michaela Jerhotová, Petr Skála
V článku je dále použita fotografie popáleného ježka pocházející z archivu záchranné stanice v Bartošovicích.