Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Obsah

MIMOŘÁDNĚ ÚSPĚŠNÉ ODCHOVY - PLAMEŇÁCI

KAM LÉTAJÍ NAŠI KVAKOŠI? OD LETOŠNÍHO SRPNA JE MÁME LÉPE POD KONTROLOU

CHOV RYSA OSTROVIDA V ZOO HLUBOKÁ ANEB SMYSLUPLNÁ POMOC VOLNĚ ŽIJÍCÍM POPULACÍM

PAST NA SYSLA...ANEB JAK POMÁHÁME JEDNOMU Z NEJOHROŽENĚJŠÍCH SAVCŮ V ČR

ROZHOVOR S VETERINÁŘEM MVDR. EMANUELEM KREJCAREM

OBLÍBENÁ PODZIMNÍ KRATOCHVÍLE - "ZACHRAŇOVÁNÍ JEŽKŮ"

HRAVÉ ÚKOLY PRO DĚTI

JAK FUNGUJE MOŘE V ZOO

FOTOSOUTĚŽ "V ZOO JAKO V DIVOČINĚ" ZNÁ SVÉ VÍTĚZE

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Mimořádně úspěšné odchovy - po břehu Munického rybníka se prochází více jak 150 plameňáků růžových.

Plameňák růžový je krásný nezaměnitelně růžovo bílý pták s dlouhým elegantním krkem a silnýma růžovýma nohama. Patří do jedné z nejstarších skupin ptáků a momentálně se udává, že jeho nejbližšími příbuznými jsou potápky. Živí se jak živočišným, tak rostlinným planktonem a můžeme je proto považovat za všežravce. Tuto potravu z vody filtrují pomocí lamelovitého zobáku. Díky tomu, že plankton obsahuje karoten, získávají plameňáci svou ohnivou barvu. Bez něj by byli úplně bílí.

J


de o velmi sociální ptáky sdružující se do velkých kolonií čítajících i tisíce ptáků. Mezi sebou se dorozumívají kejháním, podobným tomu husímu. Tyto zvuky jsou velmi důležité pro rozpoznávání mláďat jeho rodiči, k udržení hejna pohromadě a také při namlouvacích rituálech. Namlouvací rituály plameňáků jsou působivé. Ptáci se nejprve rozdělí na skupinky o 15 až 50 (a ptácích schopných reprodukce a začnou pomalu společně chodit dokola. Natahují přitom synchronizovaně krky, kejhají a mávají křídly. V literatuře se často uvádí, že plameňáci tvoří stálé páry, nicméně většinou pouze v rámci jedné hnízdní sezóny.

I z našeho každoročního sledování párování s pomocí barevných kroužků vyšlo najevo, že pár mívá spíš každý rok jiné složení. Našel se dokonce i samec záletník, který se během jedné sezóny pářil s více samicemi, až nakonec neměl čas ani na jednu. Dvě takto podvedené samičky pak spolu seděly na hnízdě na dvou vejcích, ovšem jen do vylíhnutí prvního mláděte. O druhé vejce se pak přestaly starat.

Samec a samice spolu postaví hnízdo na místě, které většinou vybere samice a to pak velmi intenzivně a agresivně brání. Hnízdo je vlastně taková malá hromada z hlíny, na které je nahoře dolíček pro vysezení vajec. To bývá obvykle jen jedno. Mláďata plameňáků jsou krmena oběma rodiči přímo do zobáku kaší obsahující tuky, proteiny a karoten, díky kterému má kaše rudou barvu. Rodiče si svoje mládě vždy poznají podle hlasu. Někdy ovšem dokáže mládě svým nářkem přesvědčit k nakrmení i ptáka, který danou sezonu zrovna mládě neměl. 

Prvním plameňákem v naší zoo byl jeden jediný plameňák chilský odchycený v česku z volné přírody v osmdesátých letech. Jednalo se tehdy samozřejmě o uprchlíka, a aby u nás nebyl sám, byl následně odvezen do Zoo Dvůr Králové. První hejno plameňáků růžových starosvětských  se v Zoo Hluboká zabydlelo v roce 2001, kdy bylo dovezeno celkem 38 ptáků. Všichni pocházeli ještě z odchytu z volné přírody v Tanzánii. Od té doby se velmi úspěšně množí a v současné době už po břehu Munického rybníka pochoduje kolem více jak 150 jedinců. Naše hejno patří mezi 10 největších v rámci evropských zoologických zahrad. I v odchovech držíme přední příčky. Úspěšnost hnízdění našich svěřenců je samozřejmě každý rok jiná, ale zatím nejlepší sezonou byl rok 2021, kdy  počet přeživších mláďat dosáhl 30 kusů. Letos je mláďat jen o jedno méně.

"U plameňáků je třeba se chovat klidně, nejlépe bez prudkých pohybů a je dobré na ně i mluvit klidným hlasem. Na své ošetřovatele si dokáží zvyknout a v jejich přítomnosti projevují i menší plachost."

O plameňáky se v naší zoo stará již devátým rokem jejich ošetřovatel Ing. Ondřej Srb, který je každý den kontroluje, krmí a čistí jejich ubikaci. Krmení dostávají buď do velkých plastových lavorů, nebo přímo na vodu. Jedná se o granulované krmivo obsahující vše potřebné, včetně karotenu potřebného pro jejich růžové zbarvení. U plameňáků je třeba se chovat klidně, nejlépe bez prudkých pohybů a je dobré na ně i mluvit klidným hlasem. Na své ošetřovatele si dokáží zvyknout a v jejich přítomnosti projevují i menší plachost. Samotná manipulace a odchyty probíhají vždy v klidu, ale zároveň co nejrychleji, abychom zvířata zbytečně nestresovala. Naši chovatelé vědí, jak plameňáka správně chytit a zafixovat ho tak, aby si neublížil, a veterinář mohl provést kontrolu či ošetření.

Přes léto si naši ptáci užívají přírodní podmínky rybníka, kde se zabaví ve vodě různé hloubky. Plavání úplně nevyhledávají, přesto je občas můžete zahlédnout, jak plavou. Díky zasíťování výběhu jim nemusíme zastřihovat křídla. Nejen, že předcházíme zbytečnému stresu, ale napomáháme tak i k lepší reprodukci zvířat. Samci se lépe udrží na samici a je větší šance oplození vajec a tím tak předcházíme zbytečnému stresu. V zimě pak mají k dispozici menší pískový výběh a vytápěné zázemí s třemi bazény, kde mají možnost se brodit a vykoupat si peří. 

" Za dobu našeho chovu se nám povedlo odchovat více než 320 mláďat. Velká část našich odchovů našla nový domov v mnoha zoologických zahradách nejen v ČR, ale i různě po Evropě či v Rusku. Například jsme odvezli plameňáky do Zoo Skopje v Makedonii, či letecky přepravili 20 jedinců do Zoo Limpopo v Nižnym Novgorodu v Rusku."

Za dobu našeho chovu se nám povedlo odchovat více než 320 mláďat. Velká část našich odchovů našla nový domov v mnoha zoologických zahradách nejen v ČR, ale i různě po Evropě či Rusku. Například jsme odvezli plameňáky do Zoo Skopje v Makedonii, či letecky přepravili 20 jedinců do Zoo Limpopo v Nižnym Novgorodu v Rusku. Teď na podzim nás čeká transport 20 ptáků do Izraele. Všechny transporty jsou vždy velmi pečlivě připraveny, jelikož si nemůžeme dovolit zbytečně ptáky stresovat. Zároveň jim chceme v průběhu dopravy dopřát, co největší pohodlí a bezpečnost. 

Plameňáky přepravujeme dvěma způsoby. Zaprvé na volno, kdy jsou všichni převážení ptáci pohromadě ve vypolstrovaném voze, aby si neublížili. Ptáci jsou transportováni pohromadě, aby nebyli ve stresu ze samoty. Tento způsob lze využít pouze pozemní dopravou. Druhým způsobem je přeprava každého plameňáka samostatně v boxu. Velmi často se dávají plameňáci do „závěsu“. To znamená, že se v bedně vytvoří závěs z měkké tkaniny či popruhů tak, aby si plameňák nesedl na zem, zůstal viset ve vzduchu, ale nohama se opíral o zem. Je to z toho důvodu, aby si nepřeseděl nohy a nedošlo k poškození svalů.

Letecká přeprava dovoluje převážet plameňáky jednotlivě v připravených boxech. Každý box je rovněž upraven tak, aby se plameňáci nezranili. Závěsy využíváme nejčastěji právě v těchto případech, protože se jedná o časově náročnou přepravu.  

Fotogalerie

Autorka článku: Kateřina Bílá

Redakční úpravy: Roman Kössl, Markéta Jariabková, Isabela Okřinová

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Kam létají naši kvakoši? Od letošního srpna je máme lépe pod dohledem.

Kvakoš noční je malá volavka, která obývá Afriku, Evropu, Asii a Střední a Severní Ameriku. Vyhledává mokřady, řeky, rybniční díla a podobné biotopy. Dospělec má výrazné zbarvení - černě zbarvený zátylek zdobí několik bílých per. Křídla, záď a ocas mají šedou barvu. Spodní část těla je pak bílá. Mládě má hnědou hlavu, krk, hruď a břicho žíhané a bílé. Křídla a hřbet jsou tmavě hnědé, i když na špičkách peří jsou velké bílé skvrny. Dospělácké opeření mláďata získávají až ve třetím roce. Kvakoš má silný černý zobák a červené oči. Oči mláděte jsou nažloutlé nebo jantarové. Nohy dospělce jsou po většinu roku žlutozelené, ale s koncem období rozmnožování dostávají růžový nádech. Mláďata mají nohy matně šedé.


T


yto drobné volavky hnízdí v koloniích. Často můžeme potkat několik hnízd na jednom stromě. Samec nejprve začne stavbou nového hnízda nebo přestavuje to staré. Samice se pak k němu postupně přidává. Samec jí následně nosí klacíky, aby je mohla zapracovat do stavby. Tato činnost je součástí jejich námluv.

Zoo Hluboká chová kvakoše noční od roku 1999, kdy se sem dostala zvířata původem z volné přírody. Kolonie se postupně rozrůstala a odchovaná mláďata nalezla domov v jiných zoologických zahradách po celé České republice. Vzhledem k původu rodičů mohla zoologická zahrada vyjednat povolení na posilování volně žijící populace kvakošů v jižních Čechách. Ptáci jsou vypouštěni podle Doporučení Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Ta pro repatriace zvířat zpracovala podrobnou metodiku. Důležitou roli hraje biotop, kam se zvířata mají vypouštět. A blízké okolí Zoo Hluboká má pro kvakoše ideální podmínky. Je zde dostupnost potravy, dostatek hnízdních míst a i volně žijící populace kvakošů, ke které se mohou vypuštění ptáci přidružit a společně na konci léta odletět na zimoviště.

Kvakoši na své cestě do zimovišť mohou potkávat obrovské množství nástrah. Díky některým výzkumům je známé, že zimu tráví například v Mali či v Kuvajtu. Je prokázáno, že Saharu tento relativně drobný pták přeletí za necelé dva dny. To ukazuje jeho obdivuhodné fyzické schopnosti. Ačkoliv chladné počasí pro ně není velký problém, v Česku by během zimy nenašli dost potravy. Vydávají se proto tam, kde je šance přežít lepší. S šířením člověka a jeho činnosti ovšem stále přibývá hrozeb, které musejí ptáci překonávat.

"Kvakoši na své cestě do zimovišť mohou potkávat obrovské množství nástrah. Díky některým výzkumům je známé, že zimu tráví například v Mali či v Kuvajtu. Je prokázáno, že Saharu tento relativně drobný pták přeletí za necelé dva dny. To ukazuje obdivuhodné fyzické schopnosti."

Podmínky repatriace stanovují i nutnost monitoringu vypuštěných jedinců. Proto byli všichni kvakoši od začátku značeni ornitologickými kroužky. Kvůli nedostatečným zpětným hlášením a špatné čitelnosti se ale přistoupilo k barevným odečítacím kroužkům, které jsou v přírodě lépe vidět. Jen s pomocí kroužků se nepodařilo s jistotou prokázat, že by se některý z vypuštěných kvakošů na jih Čech vrátil. Možná se ale na zpáteční cestě jen připojili k jiné skupině a zamířili zcela jinam. Aby jejich ochrana u nás dávala smysl, musíme to zjistit a pokusit se podniknout takové kroky, které volně žijící populace ochrání.

Naši kvakoši se po vypuštění zpravidla zdržují v blízkosti „kvakoší“ voliéry v zoo. Několik týdnů je vedle voliéry ještě přikrmujeme, aby pro ně přechod do nového prostředí nebyl takový šok. Postupně se připojují k volně žijícím ptákům, kteří se zdržují na Munickém rybníku hned vedle zoo. Takto se postupuje při každém vypouštění odchovaných kvakošů do volné přírody. V zoo odchované kvakoše vypouštíme buď na jaře, kdy už jsou divocí kvakoši zpět na svých hnízdištích, nebo až po vyvedení mláďat v průběhu srpna, aby se mladí jedinci mohli připojit k jihočeské populaci.

Ještě lepším řešením pro získávání kvalitnějších dat o tahu kvakošů na zimoviště a hnízdiště je sledování pomocí vysílaček s GPS lokátorem a solárním panelem na dobíjení baterií. Dnes již existují dostatečně malá zařízení, která takový pták bez problémů unese na zádech, aniž by ho to snad nějak omezovalo. Této metodiky jsme se rozhodli využít. A to i přesto, že u zvířat s noční aktivitou nebo zvířat žijících v hustých porostech, jako jsou právě kvakoši, se baterie hůře dobíjí z důvodu nedostatečného slunečního svitu.

V roce 2021 získala Zoo Dvůr Králové 4 takovéto vysílačky. Jejich nákup podpořila také Zoo Plasy. První 2 vysílačky byly nasazeny kvakošům pocházejícím z chovu Zoo Dvůr Králové v den jejich vypuštění. Tito jedinci se vylíhli v roce 2021. Ke konci dubna 2022 pak byli vypuštěni na území Zoo Hluboká. I tito kvakoši se drželi v okolí Munického rybníka. Bohužel jeden z nich po několika týdnech od vypuštění uhynul. Mrtvé zvíře s vysílačkou jsme později dohledali. Druhý označený kvakoš se v průběhu léta přemisťoval z rybníka Bezdrev do vesnice Munice na malý rybník ve vsi. Jeho vysílačka stále posílá informace, jen se, z výše nastíněných důvodů, hůře dobíjí.

Na letní vypouštění jsme nakonec měli připraveny 4 vysílačky. Jednu další nám totiž ještě věnovala česká firma Anitra. Ke konci srpna jsme tedy vysílačkou označili 4 naše kvakoše a můžeme tak sledovat jejich cestu na zimoviště. Podle dat z vysílaček jeden z kvakošů dolétl do okolí Salzburgu a další dorazil v půlce září na sever Afriky.

Za 11 let posilování jihočeské populace se ze Zoo Hluboká vypustilo 199 jedinců. Zoopark Chomutov poskytl 10 kusů. Se Zoo Dvůr Králové na tomto projektu spolupracujeme od roku 2016. Z jejich odchovů bylo vypuštěno celkem 31 kvakošů.


Fotogalerie

Autorka článku: Markéta Jariabková

Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová

Autorky fotografií: Michaela Jerhotová, Helena Hubáčková

Obsah

Zoo noviny 03/2022, Titulka
Zoo noviny 03/2022, Editorial
Zoo noviny 03/2022, Obsah
Zoo noviny 03/2022, Plameňáci
Zoo noviny 03/2022, Kvakoši
Zoo noviny 03/2022, Rysi
Zoo noviny 03/2022, Sysli
Zoo noviny 03/2022, Rozhovor s doktorem
Zoo noviny 03/2022, Ježci
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 1
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 2
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 3
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 4
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 5
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 6
Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 7
Zoo noviny 03/2022, Akvárium
Zoo noviny 03/2022, Fotosoutez
Zoo noviny 03/2022, Titulka

Titulka

Zoo noviny 03/2022, Editorial

Editorial

Zoo noviny 03/2022, Obsah

Obsah

Zoo noviny 03/2022, Plameňáci

Plameňáci

Zoo noviny 03/2022, Kvakoši

Kvakoši

Zoo noviny 03/2022, Rysi

Rysi

Zoo noviny 03/2022, Sysli

Sysli

Zoo noviny 03/2022, Rozhovor s doktorem

Rozhovor s doktorem

Zoo noviny 03/2022, Ježci

Ježci

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 6

Dětská sekce 6

Zoo noviny 03/2022, Dětská sekce 7

Dětská sekce 7

Zoo noviny 03/2022, Akvárium

Akvárium

Zoo noviny 03/2022, Fotosoutez

Fotosoutez

4

Sending statistics …

Rendering Kvakoši (237350): (5/5) (0 ms)

Rendering Plameňáci (237936): (6/6) (1 ms)

Rendering Obsah (237347): (10/10) (14 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 m559/item201936-small.png

 i5903/item486865-small.jpg

 i5903/item486866-small.jpg

 i5903/item486867-small.jpg

 i5903/item486868-small.jpg

 i5903/item486869-small.jpg

 i5903/item487292-small.jpg

 i5903/item468326-small.png

 i5903/item487293-small.jpg

 i5903/item486870-small.jpg

 i5903/item474995-small.jpg

 i5903/item474996-small.jpg

 i5903/item474997-small.jpg[p2]

 i5903/item474998-small.jpg[p2]

 i5903/item474999-small.jpg[p2]

 i5903/item468340-small.jpg[p2]

 i5903/item468341-small.jpg[p2]

 i5903/item468343-small.jpg[p2]

 i5903/item468342-small.jpg[p2]

 i5903/vth299476-1.jpg

 i5903/vth302997-1.jpg[p1]

 i5903/vth303168-1.jpg[p1]

 i5903/vth300440-1.jpg[p1]

 i5903/vth303645-1.jpg[p1]