Želva nádherná - nechtěný host v naší přírodě
Želva nádherná, vědeckým názvem Trachemys scripta, je druh sladkovodní želvy, která se vyskytuje ve východních a jihovýchodních částech Spojených států amerických, a to zejména na pobřeží Mexického zálivu. Tento druh želvy bývá často chován jako domácí mazlíček a v případě, kdy přeroste možnosti chovatele (samice dorůstají až 30 cm), bývá často vypuštěn do přírody, kde se může stát invazním vetřelcem. Z důvodu rozsáhlého obchodu s touto želvou po celém světě se v současnosti želva nádherná kromě svého přirozeného areálu úspěšně rozmnožuje například ve Španělsku, Portugalsku, Francii, Itálii, Německu, Nizozemsku, Belgii, nebo v několika státech Jižní Ameriky a Asie. V těchto oblastech pak může mít želva nádherná negativní dopad na místní ekosystémy. Želvy nádherné se rychle množí a jejich přemnožení může mít několik negativních dopadů.
Ž
elvy nádherné se živí různými vodními rostlinami, měkkýši, hmyzem a malými rybami, což může konkurovat místním druhům. Množství potravy pro naše druhy se tak může snížit, což může vést k jejich úbytku až vymizení. Želvy nádherné mohou být také novým a neznámým predátorem pro druhy, které nejsou na její přítomnost přizpůsobeny. Přítomnost želvy tak může způsobit rychlý úbytek mnoha druhů, jako jsou například obojživelníci a hmyz. Dalším rizikem výskytu želvy nádherné v naší přírodě je možnost přenosu různých nemocí a parazitů, které mohou být pro naše druhy nebezpečné.
"Od ledna platí v České republice nová pravidla pro invazní nepůvodní rostliny a živočichy ze seznamu EU. Se zvířaty, která jsou na tzv. unijním seznamu invazních nepůvodních druhů, se nesmí obchodovat, nesmí se převážet, množit, chovat, a především vypouštět do přírody."
V případě hromadného výskytu mohou želvy nádherné také způsobovat znečištění vodních ekosystémů. Jejich výkaly podporují nadměrný růst řas a vodních rostlin, a snižují tak kvalitu vody. I pouhá přítomnost jedné želvy v menších nádržích však může mít negativní vliv na některé naše druhy obojživelníků. Bylo prokázáno, že v přítomnosti želvy opouštějí pulci našich žab vodní prostředí dříve a v menší velikosti a jsou tak v nevýhodě oproti větším jedincům, kteří se vyvíjeli v podmínkách bez želvy. Tyto negativní dopady jsou obzvláště významné v oblastech, kde se želvy nádherné staly v daném prostředí dominantním druhem, což se v České republice naštěstí zatím nestalo. Správným řešením při zjištění výskytu želvy nádherné může být například odchyt a odstranění želv nádherných z přírodních lokalit.
Od ledna platí v České republice nová pravidla pro invazní nepůvodní rostliny a živočichy ze seznamu EU. Se zvířaty, která jsou na tzv. unijním seznamu invazních nepůvodních druhů, se nesmí obchodovat, nesmí se převážet, množit, chovat, a především vypouštět do přírody. Pokud takový druh chováte, snažte se zamezit jeho úniku či případnému šíření. Dopady na původní faunu a flóru mohou být nevratné.
Fotogalerie
Autor článku: doc. Mgr. Michal Berec, Ph.D., Přírodovědecká fakulta, JČU
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová a Markéta Jariabková
Autoři fotografií: Michaela Jerhotová