S mláďaty se roztrhl pytel...
Přinášíme Vám krátký přehled nových přírůstků, které se narodily či vylíhly v období od dubna do června letošního roku.
Tamarín pinčí
Na konci dubna přibyla do naší skupiny tamarínů pinčích dvě mláďata. Tento druh patří do skupiny tzv. drápkatých opiček. Žijí v malé rodinné skupině, která vždy drží při sobě. O narozená mláďata pečuje samec či starší sourozenci, kteří je vozí na zádech. Matka si je bere pouze na kojení.
Orel skalní
Na přelomu dubna a května se vylíhlo jedno mládě. Jde o čtvrté úspěšně odchované mládě orla skalního v historii Zoo Hluboká. S tímto druhem se můžete setkat i u nás ve volné přírodě, a to pouze na dvou lokalitách - Beskydy a Jeseníky. Orel skalní je druhým největším orlem vyskytujícím se na našem území.
Surikata
Surikaty patří mezí velmi atraktivní druhy naší zoologické zahrady. Díky dvěma mláďatům, která se narodila v druhé polovině května, je na ně teď upírána pozornost o to větší. Tyto drobné šelmičky z jižní Afriky však nejsou tak mírumilovné, jak se na první pohled zdá. Málokdo ví, že si při lovu potravy dokáží hravě poradit např. s jedovatým hadem či štírem.
Plameňák růžový
U tohoto druhu disponujeme největším hejnem v České republice, které čítá okolo 130 jedinců. V období hnízdění, které právě probíhá, pak hejno obvykle doplní 20-30 mláďat. Aktuální, ne však konečný počet letos vylíhlých mláďat je 18.
Kvakoš noční
Početné odchovy se nám daří i u kvakošů nočních. V letošním roce se vylíhlo celkem 18 mláďat. Ta budou v průběhu srpna okroužkována ornitologickým a odečítacím kroužkem a následně vypuštěna do volné přírody. Posílí tak populaci vyskytující se na okolních lokalitách. Od roku 2009 do roku 2022 jsme vypustili celkem 193 jedinců.
Kolpík bílý
Chovné hejno kolpíků bílých se během května rozrostlo o 9 mláďat. V ČR je tento druh kriticky ohrožený. Jediná hnízdní lokalita kolpíka bílého v ČR jsou Vrbenské rybníky u Českých Budějovic. Od roku 2009 tento druh pravidelně množíme a odchovy poskytujeme dalším institucím. Tento zajímavý a chráněný druh můžete vidět společně s dalšími evropskými druhy ve voliéře naproti divadlu.
Sysel obecný
V 50. letech 20. století byl sysel obecný na území ČR hojně se vyskytujícím druhem. Kvůli zemědělství však začaly jeho počty rapidně klesat a on se tak stal kriticky ohroženým druhem. Aby nedošlo k úplnému vymizení sysla z naší krajiny, vznikl na něj záchranný program. Naše zoo je do tohoto programu aktivně zapojena. Každoročně ve spolupráci s jinými zoologickými zahradami vypouštíme několik desítek mláďat. Doufáme, že letošní mláďata opět posílí populace sysla obecného ve volné přírodě. Zatím jich můžete spoustu vidět na našem syslím kopci.
Papoušek vlnkovaný
Papoušek vlnkovaný, též nazývaný andulka, je malý papoušek původem z Austrálie. Naše chovné hejno společně s letošními mláďaty můžete vidět v australské expozici, která se nachází u pokladny zoo. Přírodní zbarvení andulky je zeleno-žluté s černými „vlnkami“. Přesně takto zbarvené jedince uvidíte i u nás. Úspěšně si totiž držíme tuto přirozenou linii bez všemožných barevných mutací.
Fotogalerie
Autor článku: Tomáš Mejda
Redakční úpravy: Isabela Okřinová, Markéta Jariabková a Roman Kössl
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová