Co má ta husa na krku?
Zoo Hluboká od severu sousedí s Munickým rybníkem. Jeho břeh je tedy přirozenou hranicí mezi divokou přírodou a areálem zoologické zahrady. A občas se divočina přesouvá přímo do zoo. Jde například o vodní ptáky, kteří břeh rybníka a přilehlé trávníky v zoo využívají k pastvě či odpočinku. Nikoho asi nepřekvapí všudypřítomné kachny divoké, ale když se návštěvník zoo míjí na cestě s husou velkou, tak to pro něj bývá netradiční setkání.
N
"Škodí límec ptákům?
Límec má odpovídající velikost podle průměru krku ptáka. Bylo zjištěno, že označení jedinci se po navyknutí na límec chovají stejně jako ptáci neoznačení. Snad jen, že tráví o něco více času údržbou peří v okolí límce než ptáci, kteří ho nemají. Všechny límce jsou nasazovány výhradně vyškolenými a zkušenými spolupracovníky kroužkovací stanice."
avíc některé z těchto hus mají na krku červený plastový límec se značkou, a tak si většina lidí myslí, že nám husy uprchly z expozice. Ale opak je pravdou. Neuprchly. Ony totiž naši zoo důvěrně znají, protože tu nějaký čas pobývaly. Byly k nám přineseny jako mláďata, vyrostly zde a před několika měsíci byly vypuštěny zpět do volné přírody. Ještě předtím jim byl na krk nasazen onen červený plastový límec se značkou. To proto, abychom tyto jedince poznali mezi ostatními husami a mohli tak získat informace o jejich životě (např. jestli si našli partnera, zda a kde spolu zahnízdili a vyvedli mladé). Tyto informace se můžeme dozvědět právě díky krčnímu límci, resp. díky zpětným hlášením o pozorování takto označených hus.
Krční límec je jedním ze způsobů značení ptáků kvůli jejich identifikaci. Podle něho odborníci zjistí, o kterého konkrétního jedince jde. Používá se hlavně u velkých vodních ptáků, protože čísla na límci jsou dobře čitelná i na větší vzdálenost, a proto není nutné ptáka odchytávat a tím ho stresovat. A na rozdíl od kroužku na noze, je límec dobře vidět, i když husa plave na hladině nebo se pase v trávě. Krční límec je plastový kroužek opatřený jedinečným kódem, který se skládá z velkého písmene a dvojčíslí. Písmeno je psáno horizontálně a dvojčíslí vertikálně. Husy se takto neoznačují jen v České republice, ale i jinde po světě, a proto se límce jednotlivých zemí od sebe liší barvou. České husy jsou označeny límci červenými s bílým kódem.
Všechny olímcované husy jsou součástí projektu Sledování migrace husy velké, který úspěšně běží již od roku 2004. Od 2012 projekt zaštiťuje Safari Park Dvůr Králové. O pár let později se do projektu zapojili i někteří zaměstnanci naší zoo, kteří se podílí na odchytu hus v přírodě a jejich značení. Cílem projektu je zjistit více informací o způsobu života sledovaných jedinců a z toho pak vyvodit obecné závěry na celý druh. Odborníky nejvíce zajímá, jaká území husy využívají během migrace, rychlost jejich pohybu nebo jaké prostředí upřednostňují k hnízdění.
"Kam odlétají jihočeské husy?
V současnosti husa velká hnízdí ve většině rybničních oblastí jižních Čech a její areál rozšíření se neustále zvětšuje. Díky zpětným hlášením o pozorování hus s límcem, které poslali lidé z celé Evropy, mají odborníci více informací o jejich životě a o tom, jak se mění jejich zvyky. Z dosavadních údajů totiž vyplývá, že jihočeské husy změnily v posledních desetiletích své tahové cesty. Přestaly létat do zimovišť ve Španělsku a Tunisku a více využívají zimovišť v Itálii, Rakousku a Maďarsku."
S používáním krčních límců jsme v České republice začali mezi prvními v Evropě. Od 70. let 20. století bylo takto označeno kolem 2 000 jedinců. Díky tomu se zvýšil počet zpětných hlášení o pozorování husí. Od roku 2012 jsou husy sledovány i pomocí GPS GSM vysílačů, které poskytují detailnější informace o pohybu těchto ptáků. Dříve husy nosily vysílač na zádech v tzv. batůžku, dnes je umístěný na krčním límci.
Vyfoťte husu s límcem!
Do projektu se může zapojit i široká veřejnost. Jak?
Pokud při procházkách v přírodě uvidíte husu s límcem na krku, vyfoťte ji (ideálně tak, aby byl vidět kód na límci) a zapište si datum a místo pozorování, celkový počet husí na rybníce, příp. jiné okolnosti pozorování, a vše pošlete na email corax@seznam.cz nebo Albert.P@seznam.cz. Pokud nemůže husu vyfotit, stačí si kód z límce poznamenat a poslat s ostatními údaji. Pomůžete tím získat více informací o životě hus velkých a přispějete tím k jejich ochraně.
Fotogalerie
Autorka článku: Michaela Jerhotová
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová, Markéta Jariabková a Pavel Albert
Autorky fotografií: Michaela Jerhotová a Isabela Okřinová