Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Nováček v naší partě jedovatých hadů - zmije růžkatá (Vipera ammodytes)
Své druhové jméno získala kvůli charakteristickému šupinatému „růžku“ na špičce čenichu. Její hlava má trojúhelníkový tvar a tělo je poměrně zavalité. Základní barva samců bývá světle šedá, stříbřitá až šedohnědá, u samic červenavá, hnědavá nebo matně šedobílá. Na zádech má klikatý „cik-cak“ pruh, podobně jako naše zmije obecná, ale většinou mnohem tmavší a výraznější. Kromě toho má barevný ocásek, buď zelený, nebo cihlově červený, podle poddruhu. Zmije růžkatá dorůstá obvykle délky 50 – 75 cm, největší známý jedinec ale prý měřil 110 cm (v jižním Rakousku).
V
yskytuje se od Istrie přes Balkánský poloostrov po deltu Dunaje, včetně mnoha řeckých ostrovů, a také v Turecku. Izolovaně žije v severní Itálii a v jižním Rakousku.
Zmije růžkatá obývá většinou suché, křovinaté kopce a pahorkatiny, okraje lesů a zdivočelé zahrady; často je k vidění v blízkosti polorozbořených zídek. Prý se ráda zavrtává do písku a odtud pak pochází její vědecký název ammodytes (ámmos = řecky písek). Neznáme ale nikoho, kdo by kdy viděl zmiji růžkatou zahrabanou v písku. Nejraději má skalnatý či kamenitý terén, kde se sypký písek obvykle ani nenachází. Ráda také vylézá na větve nižších stromů a keřů, kde číhá na ptáky. Především v Chorvatsku se pak traduje, že z větví skáče na procházející lidi, aby je uštkla (také se jí tam říká „poskok“). Její skákání ale nejpravděpodobněji souvisí s tím, že vylekaná zmije se snaží před člověkem co nejrychleji ukrýt někde mezi kameny pod stromem a z větve spíš řízeně spadne. To, že umí lézt po větvích, ale často dokazuje i náš jedinec v teráriu.
"Mladého samečka zmije růžkaté můžete vidět v jedné z menších nově zařízených nádrží v našem pavilonu Terárium."
V Řecku se vyskytuje až do výšek 2000 m. n. m. (na hoře Olymp), v Turecku max. do 1500 m. n. m.
Aktivní je především brzy po ránu nebo za soumraku, na jaře a počátkem léta i během dne. Horké letní dny tráví raději v úkrytu nebo alespoň ve stínu.
Jako potravu loví hlodavce, ptáky nebo ještěrky. V srpnu až říjnu rodí samice 4 – 20 mláďat, velkých 14 – 26 cm.
V chladnějších oblastech hibernuje. Na podzim vyhledává vhodná místa k přezimování pod kameny, v děrách hlodavců apod. Vylézá až v březnu nebo dubnu.
Mladého samečka zmije růžkaté můžete vidět v jedné z menších nově zařízených nádrží v našem pavilonu Terárium.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Michaela Hartlová
Redakční úpravy: Roman Kössl
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová