Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Kdy je dobré mláďata v přírodě (ne)zachraňovat?
Jaro je v naší přírodě obdobím mláďat. Pro pracovníka záchranné stanice pro hendikepované živočichy je to období plné práce. Lidé mu nosí osiřelá mláďata (zvláště srnčata a zajíčky), která našli při procházkách v přírodě. Bohužel ve většině případů jde o zbytečně odebraná mláďata, která pouze o samotě čekala na svoji matku. A už se nedočkala. Jak se tedy správně zachovat v podobných situacích?
N
ikdy nic nezkazíte tím, když zavoláte do záchranné stanice a popíšete nastalou situaci. Pracovník záchranné stanice díky zkušenostem vyhodnotí situaci a poradí vám, co přesně byste měli udělat. Ne vždy je nutné odnášet mládě pryč.
"Savčí mláďata celý den nehnutě leží a čekají na svou matku. Ta se k nim vrací v době krmení a to několikrát denně. Svým pachem nechce přilákat predátory. Mláďata svůj pach ještě nemají, a proto je šelmy necítí. Instinkt jim velí, aby se nehýbala, a proto před vámi neutečou. Pokud na ně sáhnete, matka ucítí váš pach a mláďata opustí."
Co dělat, když najdete srnče nebo zajíčka?
Pokud není zraněné, nedotýkejte se ho a tiše odejděte! Savčí mláďata celý den nehnutě leží a čekají na svou matku. Ta se k nim vrací pouze v době krmení a to několikrát denně. Svým pachem nechce přilákat predátory. Mláďata svůj pach ještě nemají, a proto je šelmy necítí. Instinkt jim velí, aby se nehýbala, a proto před vámi neutečou. Pokud na ně sáhnete, matka ucítí váš pach a mláďata opustí.
Nezapomínejte také na svého psa! I on může mláděti ublížit nebo na něm zanechá svůj pach a i v tomto případě ho pak matka opustí. Při procházkách v přírodě mějte svého psa pod kontrolou, nejlépe na vodítku.
V případě, že najdete mládě, které je zraněné nebo hlasitě píská a zmateně pobíhá nebo u něj leží mrtvá matka, zavolejte do záchranné stanice. Poradí vám, jak postupovat. Takovéto mládě potřebuje vaši pomoc. Ale je třeba dodržovat určitá pravidla. Proto než něco uděláte, raději zavolejte.
A co s mládětem veverky?
Již jsme zaznamenali několik případů, kdy lidé káceli strom a našli hnízdo s veverčaty. Mláďata si přinesli domů a chtěli se o ně starat. Bohužel péče o veverku není tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo. I my jsme si museli projít dlouhým obdobím, než jsme přišli na správné složení mléka a potravy, kterou krmíme malé veverky. Špatnou potravou jí můžete spíše ublížit, než pomoci. Navíc veverka patří mezi zvláště chráněné živočichy a je tedy zakázáno odnášet ji z přírody! Proto vždy zavolejte do záchranné stanice a požádejte o radu, co přesně máte udělat.
"Pokud najdete opeřené po zemi poskakující ptáče, které vypadá zdravě, ale nemůže odletět pryč, tak se dobře rozhlédněte. Pokud není v bezprostředním nebezpečí, např. v blízkosti silnice nebo v místech, kde pobíhají psi či kočky, tak ho nechte být."
Ptáčata vypadlá z hnízda
V případě nálezu ať už neopeřeného nebo ochmýřeného ptáčete, které vypadlo z hnízda, záleží na tom, zda vidíte či nevidíte hnízdo, ze kterého ptáče vypadlo. Pokud ho vidíte, můžete mládě vrátit zpět do hnízda. Nebojte se na něj sáhnout. Ptákům váš pach nevadí. Pokud ale hnízdo nevidíte, tak nedělejte nic. I když se vám to zdá kruté, šance na jeho záchranu jsou mizivé. Je lepší ho nechat v přírodě, kde se stane potravou pro další živočichy. I predátoři se musí nažrat a odstraňováním slabých a nemocných jedinců pomáhají udržovat populace v dobrém zdravotním stavu.
Pokud najdete opeřené po zemi poskakující ptáče, které vypadá zdravě, ale nemůže odletět pryč, tak se dobře rozhlédněte. Pokud není v bezprostředním nebezpečí, např. v blízkosti silnice nebo v místech, kde pobíhají psi či kočky, tak ho nechte být. Pokud by byl v ohrožení, pouze ho přendejte na bezpečné místo v okolí (pod keř, na větev stromu apod.). Jde o ptáče, které se učí létat, ale ještě nemá dost sil k delšímu letu.
Sovy a dravci
Podobně je to i s opeřenými mláďaty sov a dravců. Často je můžete najít, jak sedí pod stromem a pískají. Pokud nejsou zraněná, promoklá nebo je neohrožují psi, nechte je na místě.
Učí se létat a trvá několik dní, než mají dostatek sil k delšímu letu. Rodiče o nich vědí a i na zemi je stále dokrmují.
A jednoduché pravidlo na závěr. Než něco uděláte, raději zavolejte do záchranné stanice! Vždy je lepší zavolat a požádat o radu, než ukvapeně jednat a zbytečně odebrat mládě z přírody. Jeho návrat do přírody je totiž prakticky nemožný. Myslete na to.
Ve videu níže se podívejte na krátké povídání o zdánlivě osiřelých mláďatech.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Michaela Jerhotová
Redakční úpravy: Roman Kössl
Zdroje fotografií: Michaela Jerhotová a Petr Skála