Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
30 let chovu klokanů rudokrkých slavíme raritními dvojčaty
Je to tak. Klokany rudokrké chováme v Zoo Hluboká nepřetržitě už 30 let. 30. července 1992 byl do naší zoo dovezen první pár a od té doby jsme zde odchovali téměř 50 mláďat. Letošní rok je ale u našich klokanů v něčem speciální. Jedna ze samic totiž porodila dvojčata.
N
ejsou to dvojčata v tom smyslu, že by samice měla ve vaku různě stará klokáňata, což je u klokanů časté, ale jde opravdu o dvě stejně stará a stejně velká mláďata, která nosí ve vaku jedna samice. Zatím na nás povětšinou pouze vykukují z vaku, ale postupně už se ho snaží opouštět, protože se do něj zkrátka skoro nemohou vejít. Trochu podobný případ už jsme tu v zoo jednou měli. Klokaní samice nosila ve vaku 2 velmi podobně stará mláďata. Ta se ale lišila osrstěním a zároveň i velikostí. V době, kdy začala vykukovat z vaku, bylo jedno z mláďat už pokryto srstí. To druhé ale bylo pořád růžové a téměř neosrstěné.
Klokaní samice totiž může brzy po porodu znovu zabřeznout. A tak se stává, že se ve vaku vyvíjejí dvě nestejně stará mláďata. Zatímco jedno z nich je větší a už postupně vylézá z vaku, to druhé bývá maličký zárodek ještě pečlivě schovaný uvnitř vaku. Většinou se ale vývoj nového zárodku zastaví a čeká do doby, než první mládě opustí vak a uvolní mladšímu sourozenci místo.
Klokaní samice má ve vaku čtyři mléčné bradavky, z nichž každá dokáže poskytovat jiný typ mléka. Jednotlivé druhy klokaního mléka se liší složením podle toho, jaké látky zrovna mládě v dané fázi vývoje potřebuje. Mláďata se u jednotlivých struků nestřídají. Každé mládě pije jen z toho jednoho svého.
"U nás mláďata většinou začnou vykukovat ve chvíli, kdy už vidí, ale nejsou zcela osrstěná (vypadají jako taková malá ušatá růžová prasátka). V té době váží okolo 450 gramů a je jim přibližně 5 měsíců. Vak opouští zhruba v 10 měsících, kdy se jejich váha pohybuje okolo 2,5 kilogramů."
Samotný porod je u klokanů velmi těžko rozpoznatelný. Čerstvě narozené mládě je totiž opravdu malinké (má přibližně jen 2 - 3 centimetry) a ještě není úplně vyvinuté. Po porodu dokáže samo přelézt z porodních cest do vaku. Jeho zadní nohy a taky ocas jsou jenom pahýlky, které jim pomáhají udržet se na mámině srsti. Zato přední nohy jsou relativně silné s velkými drápky. Samice mu navíc mezi chlupy vylíže cestičku, aby poznalo, kudy se má vydat. Ve vaku se potom přisaje k jedné z bradavek. Ta mu v tlamičce zduří, aby z ní neupadlo. Jako embryo ještě nemá zpočátku sílu, aby se na ní udrželo samo. Pak saje mateřské mléko a postupně se vyvíjí. Samice vak pravidelně čistí. Pomocí tlapek ho neustále prohrabává, zbavuje trusu a snaží se, aby tam mládě bylo v neustále čistotě. Když samice žádné mládě nemá, vak se stáhne dovnitř a zůstává uzavřený. Vidět je pouze vstup do vaku. Ten je tedy viditelný pouze u samic. U samců ho nenajdeme. Nicméně stejně jako ostatní vačnatci mají i samci zachované vakové kosti. Ty u samic slouží ke zpevnění a podepření samotného vaku.
Klokan rudokrký je jedním z nejběžněji chovaných druhů klokanů, proto máme k dispozici i hodně informací o vývoji jeho mláďat. Když tedy mládě vykoukne z vaku, dá se zpětně zhruba odhadnout, jak je staré, a kdy se asi narodilo. Klokaní mládě váží po porodu asi 4,5 gramu. U nás mláďata většinou začnou vykukovat ve chvíli, kdy už vidí, ale nejsou zcela osrstěná (vypadají jako taková malá ušatá růžová prasátka). V té době váží okolo 450 gramů a je jim přibližně 5 měsíců. Vak opouští zhruba v 10 měsících, kdy se jejich váha pohybuje okolo 2,5 kilogramů. Samotné opouštění vaku se ale neděje najednou. Mláďata to nejprve různě zkouší a do vaku se zase zpátky vrací. Nejdříve jenom vykukují a pokouší se okusovat trávu. Vak jejich matky je pro ně zkrátka stálou jistotou. V případě, že nastane nějaký problém, tak do něj okamžitě skáčou zpět, a samice i s nimi zmizí pryč.
Ve volné přírodě, kdy klokany například pronásleduje nějaký predátor, je samice schopná mládě z vaku vyhodit, aby jí nepřekáželo v útěku, a měla větší šanci na vlastní záchranu. Velké mládě už je pro ni prostě ve vaku přítěží. Možná se vám to zdá z lidského pohledu kruté, ale pokud by to neudělala, mohli by padnout za oběť oba. A dospělá samice má pro přežití druhu větší význam, než mládě. Obětuje ho, aby se mohla znovu rozmnožit.
Doufejme, že budou naše dvojčata i ostatní klokaní mláďata dobře prospívat, a chov klokanů rudokrkých bude v Zoo Hluboká i nadále úspěšný.
Níže můžete shlédnout krátké video ze života našich dvojčat.
■
Fotogalerie
Autorky článku: Isabela Okřinová a Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová