Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Chov jeřába popelavého v Zoo Hluboká
Jeřáby popelavé chováme v Zoo Hluboká už od roku 1993. Jsou to velcí tažní ptáci z řádu krátkokřídlých, trochu podobní čápům. Mají šedé peří, které má na hlavě nápadné červené znaky, dlouhý zobák, nohy s ostrými drápy a křídla s rozpětím přes dva metry.
J
sou také velmi hlasití, jejich křik se rozléhá na kilometry daleko a tak je ani v naší zoo nelze přeslechnout. Jako všichni ostatní jeřábi mají i oni zajímavý námluvní tanec, kdy oba partneři za hlasitých zvuků vyskakují do výšky. Na podzim táhnou ze severu ve velkých hlasitých hejnech na jih Evropy, sever Afriky a Blízký východ. Velká hejna se často krmí na polích a tak se zejména v méně vyspělých zemích stávají lovenou zvěří. Avšak hlavní příčinou jejich ohrožení je především ztráta přirozeného prostředí pro hnízdění a vyvedení mláďat, způsobená přeměnou přírody v zemědělskou půdu či používáním pesticidů. Jeřábi si pro své hnízdění vybírají především mokřadní biotopy, které jsou v současné době velmi často intenzivně vysoušeny.
"V České republice hnízdí velmi vzácně. První hnízdění bylo prokázáno v roce 1989 na Českolipsku a i přes stoupající počty, kdy na území ČR hnízdí již okolo 60 párů, jsou zde kriticky ohrožení."
V naší jeřábí expozici můžete momentálně vidět pár. Samice je o trochu menší než samec a také se neprojevuje tak hlasitě. Samec, kterému říkáme Bulík (Buldozer :-)), má bohužel nemocnou nohu, a proto trochu kulhá. Nijak ho to ovšem neovlivňuje v obraně teritoria či rozmnožování. Jeřáby krmíme jednou denně ráno, kdy do menšího kyblíku dostávají kvalitní rostlino-živočišnou míchanici, kterou tvoří naklíčené zrní, vejce, syrové maso a zelenina, granule a na přilepšenou živý hmyz. Manipulace s nimi není úplně jednoduchá, protože jsou velmi křehcí a zároveň velmi nebezpeční. Náš samec i samice houževnatě brání svoje teritorium a tak je vstup do výběhu možný vždy minimálně ve dvou lidech. V přírodě bývají spíše plašší, a pokud je vyrušíte při hnízdění, je pravděpodobné, že už se na hnízdo nevrátí. V České republice hnízdí velmi vzácně. První hnízdění bylo prokázáno v roce 1989 na Českolipsku a i přes stoupající počty, kdy na území ČR hnízdí již okolo 60 párů, jsou u nás kriticky ohrožení.
Jeřábi obvykle snáší dvě šedozelená vejce na hnízdo postavené z různých travin. Náš pár jeřábů popelavých už nepatří k nejmladším, ale za ta léta přivedl na svět 15 mláďat. I letos můžete vidět v jejich výběhu dvě krásná květnová mláďata. Ty rostou jako z vody a již nyní téměř dosahují velikosti dospělých. Minulý rok se hnízdění nevydařilo kvůli deštivému a celkem chladnému počasí. Mláďata jeřábů jsou sice nekrmivá, rodiče jim ovšem potravu podávají alespoň před zobák minimálně do věku dvou měsíců, i když si toho spoustu najdou a sezobnou sama.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Kateřina Bílá
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová, Markéta Jariabková
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová