Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Malé veterinární okénko - nebezpečí letních teplot a jak před nimi chránit zvířata.
Máme tu léto a s ním také vzrůstající teploty, které mohou i zvířatům v zoo způsobit přehřátí. V letních měsících se proto zvířata více schovávají ve stínu a jejich aktivita přes den klesá. Aktivní bývají především brzy ráno či v podvečer, kdy se vzduch alespoň trochu ochladí.
A
co vlastně mohou vysoké teploty a silné sluneční záření způsobit? Organismus se zkrátka v důsledku extrémně vysokých teplot a neodpovídajícímu výdeji tepla přehřeje. Během horkých dní, kdy je zároveň ještě vysoká relativní vlhkost a moc nefouká, se to může přihodit velmi snadno. Kromě těchto vnějších faktorů ovlivňují náchylnost k přehřátí organismu i různé vnitřní vlivy. Mezi ně mohou patřit například obezita, věk, dlouhodobá svalová vytíženost, nemoci oběhového systému a další.
"Přes den dbáme na pravidelné doplňování tekutin. Zvířata dostávají šťavnatou potravu a některá dokonce i „zmrzlinu“. Samozřejmě, že jim netočíme vanilkovou nebo čokoládovou do kornoutku, ale například vydry či medvědi dostávají zamražené ryby. Tygrům pak dáváme čistou vodovou."
Ve chvíli, kdy se organismus přehřeje, ztratí zároveň hodně vody (dehydratuje se) a výrazně klesne krevní tlak. To vše může vést až k poruše centrálního nervového systému, selhávání orgánů a následnému úhynu. A jak poznat přehřáté zvíře? Bývá malátné a ospalé, zrychleně dýchá a většinou nevykazuje téměř žádné obranné reakce. To vše jsou příznaky tzv. úžehu. Pokud je zvíře navíc vystaveno přímému slunci může dostat úpal, kdy se kromě již uvedených problémů může objevit i poškození pokožky (popáleniny) a očí.
Jak zvířata před těmito problémy uchránit? Je potřeba jim zajistit dostatek stínu v úkrytech, proudění vzduchu, ventilaci i možnost klimatizace. Samozřejmě je důležité poskytnout dostatečné množství tekutin. Zásadní je také zvířata nepřekrmovat a dávat jim potravu do stínu, aby se nekazila, popřípadě jí podávat v pozdních hodinách či brzo ráno.
I my se jim snažíme letní horka v zoo co nejvíce zpříjemnit. Přes den dbáme na pravidelné doplňování tekutin. Zvířata dostávají šťavnatou potravu a některá dokonce i „zmrzlinu“. Samozřejmě, že jim netočíme vanilkovou nebo čokoládovou do kornoutku, ale například vydry či medvědi dostávají zamražené ryby. Tygrům pak dáváme čistou vodovou. Takto podávaná potrava či voda slouží nejenom k ochlazování zvířat, ale také k jejich zábavě a hře.
V případě, že již zjistíme příznaky přehřátí, je potřeba zvířata intenzivně ochladit - například je kropit vodou, větrat, umístit je do stínu či do chladnější části expozice. Tekutiny podáváme napájením. Když je nejhůř, potom i infuzí. Zároveň je třeba zabránit vzniku otoků. Ty vznikají překrvením tkáně z důvodu přehřátí, a proto je důležité v případě zjištění inkriminovaná místa ochlazovat vodou, ale ne ledovou. Ledovou vodu je pak nutné použít k oplachování spálenin.
I vy dbejte při vysokých teplotách o své čtyřnohé kamarády a dopřejte jim dostatek stínu, tekutin a na vycházky vyrážejte brzo ráno či v pozdních večerních hodinách.
■
Fotogalerie
Autoři článku: MVDr. Emanuel Krejcar a Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová