Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
První mláďata letošního roku
Přinášíme Vám krátký přehled nových přírůstků, které se narodily, vylíhly či "metamorfovaly" :-) v první třetině tohoto roku.
Tamarín vousatý
Opravdu prvním mládětem letošního roku byl tamarín vousatý. Narodil se hned 4. ledna 2022. Nicméně jeho pohlaví zatím stále nevíme. Tyto jihoamerické drápkaté opičky chováme v Zoo Hluboká už od roku 2010 a celkem pravidelně je odchováváme. Letošní mládě je v pořadí dvacáté. Drápkaté opičky jsou známé svým ne úplně typickým rodičovským chováním. O mláďata se totiž z velké části stará především otec a matce ho předává jen ke kojení. Na zádech ho ale většinou nosí i ostatní členové skupiny. Často se u nich také rodí dvojčata.
Holoubek diamantový
Na začátku ledna se také vylíhla 3 mláďata holoubka diamantového, což je holub pocházející z Austrálie. Do roku 2018 jsme u nás holoubky odchovávali pravidelně. Poté nastal menší výpadek, protože jsme měli k dispozici pouze samečky. Do letošního roku se v naší zoo vylíhlo celkem 39 mláďat těchto ptáků. Holoubata jsou zatím v zázemí, ale brzy poputují do venkovní expozice.
Klokan rudokrký
V lednu jsme poprvé pozorovali 2 mláďata i u klokanů rudokrkých. Určit ale přesné datum narození malého klokana je poměrně složité. Když se narodí, je mládě velké asi jako fazole a je pečlivě schované v matčině vaku, kde se postupně vyvíjí. To, že má samice mládě, prakticky poznáme až ve chvíli, kdy začne vykukovat z vaku. Je tedy klidně možné, že letošní klokaní mláďata přišla na svět už v prosinci roku loňského. Klokany rudokrké u nás chováme 30 let. A jejich odchovy jsou u nás pravidelnou záležitostí. Celkem se jich u nás narodilo 47!
Ovce walliská
Tyto bílo-černé ovečky původem ze Švýcarska si u nás velmi rychle oblíbili, jak návštěvníci, tak zaměstnanci zoo. Vloni v dubnu k nám byly zapůjčeny od soukromého chovatele a doplnily tak kozy girgentánské v jejich výběhu. Vypadá to ale, že se u nás ještě nějakou dobu zdrží. Na konci ledna letošního roku se jim u nás narodilo již třetí jehně.
Antilopa jelení
Na začátku února přišla na svět také další antilopa jelení. Tyto kopytníky chováme v zoo od roku 2016. Za tu dobu u nás bylo odchováno již 14 mláďat této asijské antilopy, která je známá svou výraznou pohlavní dvojtvárností - tedy tím, že samec vypadá výrazně jinak, než samice.
Koza holandská
S "holandskými kůzlaty" se tradičně roztrhl pytel. V současné době jich máme dohromady osm - 4 samečky a 4 samičky. Rodila se nám v průběhu celého února. Toto plemeno koz se v Zoo Hluboká chová více jak 25 let.
Kočkodan husarský
Chov kočkodanů husarských má v naší zoo opravdu dlouhou historii. Jednoho kočkodana husarského vystavovala zoo už v době jejího prvního otevření v roce 1939. Získala ho ze zrušeného zookoutku v Háječku v Č. Budějovicích (tam, kde se dnes nachází letní kino). K chovu jsme se opět vrátili v roce 2003 a od té doby bylo u nás odchováno 15 mláďat. To letošní přišlo na svět 18. února.
Pralesnička harlekýn
Obávaným šípovým žábám se u nás daří. K odchovům nedochází přímo v tropickém pavilonu Matamata, kde je můžete vidět v teráriu, ale v zázemí zoo, kde jsme schopni jim poskytnout optimální podmínky pro rozmnožování a vývoj. Pralesničky harlekýn chováme v zoo od roku 2019 a odchovali jsme zde už 80 jedinců. Letos zatím prošly kompletní přeměnou v dospělé žáby 3 tyto pralesničky.
Po uzávěrce časopisu:
...se nám ještě narodila 4 jehňata ovcí ouessantských a ve výběhu klokanů se to začalo hemžit již ve více vacích. Sami si můžete zkusit počet klokaních mláďat spočítat :-)
Fotogalerie
Autorka článku: Isabela Okřinová
Redakční úpravy: Roman Kössl, Markéta Jariabková
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová