Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Nenápadná přírodní rozmanitost, na kterou se v zoo málo kouká
V letošním roce jsme se rozhodli v areálu Zoo Hluboká opět po několika letech zrealizovat entomologický průzkum. Požádali jsme tedy budějckého entomologa Petra Kozla, aby nám určil a spočítal druhy brouků, které se v zoo vyskytují. Zajímalo nás totiž, jak to žije i mimo naše výběhy, voliéry a terária, a zároveň jsme chtěli na tyto volně žijící živočichy více poukázat, protože i oni jsou součástí biodiverzity, kterou chtějí zoologické zahrady chránit a zachovat.
C
elkem bylo v zoo nalezeno 80 druhů brouků a jednalo se především o druhy, které jsou úzce vázané na mrtvé dřevo stromů. V areálu zoo a jeho okolí se nachází desítky starých či přestárlých stromů, především dubů, a proto není divu, že velká většina určených druhů se nacházela právě tam. Kromě dubů jsou v zoo zastoupeny i další listnaté dřeviny, a to především habry, vrby, lípy, břízy a olše. Nejvzácnějším nálezem byl určitě silně ohrožený tesařík obrovský. Jeho larva se vyvíjí v čerstvě mrtvém dřevě žijících mohutných dubů. Dalším charakteristickým druhem vázaným na rozkládající se dřevo listnatých dřevin je roháč obecný, kterého při návštěvě zoo můžete také velmi často zahlédnout. Jeho požerky byly nalezeny jednak v areálu zoo, ale také v jeho okolí. Zajímavými nálezy byli brouci vázaní na dřevokazné houby, jako jsou například trojáčci a hubojedi. Pod kůrou vzrostlých dubů se pak hojně vyskytovali brouci lesáci či lesknáčci.
"Nálezy tesaříka obrovského a roháče obecného poukazují na důležitost mohutných a přestárlých dubů. Jejich ochrana je tedy klíčová, nejen kvůli těmto vyzdvihovaným druhům, ale i ostatním broukům, kteří vyhledávají podobné podmínky ke svému vývoji."
Kromě druhů vázaných na mrtvé dřevo jsou v zoo hojní i brouci, kteří okusují listy dřevin a bylin. Patřili mezi ně hlavně nosatci a mandelinky. Květy našich původních rostlin pak navštěvovali hlavně stehenáči a zlatohlávci, někdy také krasci.
Co z toho plyne?
Nálezy tesaříka obrovského a roháče obecného poukazují na důležitost mohutných a přestárlých dubů. Jejich ochrana je tedy klíčová, nejen kvůli těmto vyzdvihovaným druhům, ale i ostatním broukům, kteří vyhledávají podobné podmínky ke svému vývoji. Těmto monumentálním stromům můžeme pomoct například prosvětlováním porostu a ořezem větví. Ten jednak podporuje vznik nezbytných „mikrostanovišť“ pro vývoj brouků (např. dutiny nebo plodnice dřevokazných hub), ale zároveň prodlužuje život stromů a zajišťuje větší bezpečí návštěvníků v zoo. Většina brouků žijících na květech byla nalezena na přilehlých loukách či na lesních světlinách. Kvetoucí rostliny v areálu zoo brouky příliš nelákaly, což je pravděpodobně zapříčiněno tím, že se jedná hlavně o nepůvodní druhy rostlin. Na těch je možné pozorovat spíš různé zástupce blanokřídlého hmyzu nebo motýly. Z toho tedy pro nás plyne zásadní ponaučení a možný plán do budoucna. Počet a biologickou hodnotu těchto druhů brouků by totiž samozřejmě výrazně zvýšilo vysazení většího počtu našich původních bylin do areálu zoo. A plyne z toho ještě jedna věc. V příštím roce bychom průzkum rádi rozšířili o mapování nejen dalších skupin brouků, jakou jsou například brouci vázaní na vodu nebo koprofágové, tedy brouci, jejichž potravou jsou exkrementy jiných živočichů, ale i dalších skupin hmyzu (např. motýlů nebo blanokřídlých).
Celkový přehled druhů brouků nalezených v Zoo Hluboká, najdete na našem webu: https://zoohluboka.cz/projekty.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Isabela Okřinová (zpracování odborného reportu Petra Kozla)
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová
Zdroj fotografií: viz. popisky ve fotogalerii