Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Příběh jedné voliéry aneb jak se staví sen v zoo
V Zoo Hluboká je několik voliér, kde můžete vstoupit do prostředí zvířat, aniž by vás od nich oddělovalo pletivo nebo sklo. Od zvířat, vesměs ptáků, vás odděluje jen nízký plůtek nebo zábradlí. To je ale překážkou především pro lidi. Ptáci se často mohou ve voliéře pohybovat zcela svobodně.Voliéra pro vodní ptáky, kachnami a husami počínaje a čápy, volavkami a plameňáky konče, je tak velká, že si za chvíli ani neuvědomíte, že jste stále ještě uvnitř. Voliéra nazvaná Český les opravdu přirozené české lesy připomíná a vy zde můžete v parném slunečném dni zažít třeba i příjemný déšť. Tentokrát ale bude řeč o voliéře pro bahňáky.
Kdo jsou to bahňáci? Bahňáci jsou velmi rozmanitou skupinou ptáků, kteří, jak název napovídá, jsou svým životem vázáni zpravidla na okolí vod. Jednotlivé druhy se liší velikostí, délkou nohou i tvarem zobáku, podle konkrétního místa, kde hledají svou potravu. Někteří se brodí v mělké vodě, jiní běhají po plážích či bahnitém dně vypuštěných rybníků nebo pobřeží moří po odlivu. Jsou příbuzní rackům, rybákům a také alkám, i když se jim většinou vůbec nepodobají.
U
ž když jsme začali v roce 2005 připravovat projekt této voliéry, věděli jsme, že ji chceme vybavit zařízením pro tvorbu drobných vln, které by imitovaly přirozený příboj. Nechtěli jsme zůstávat jen u tekoucí vody, která je v podobných zařízeních často využívaná. Problémem byla ovšem technologie, která by dokázala vyhovět našim požadavkům. Různá zařízení nabízená pro vlny v koupacích bazénech se nakonec vždy ukázala jako nepoužitelná. Ať už to bylo z důvodu jejich umístění v bazénu, a tedy ohrožování ptáků pohybujícím se mechanizmem, nebo jejich abnormálně vysoké ceny.
V době konání konference Evropské asociace zoo a akvárií v anglickém Bristolu jsme s nadšením zjistili, že jejich bazény pro lachtany a tučňáky jsou vybaveny zařízením, produkujícím vlny na principu kývající se desky. Vznikající příboj by byl pro naše účely rozhodně použitelný. O několik dní později jsme viděli prakticky stejné zařízení také ve voliéře Living Coast v Torbay. Jedna část této voliéry byla navíc věnována právě bahňákům. Britští kolegové byli nesmírně ochotní ukázat nám i „vnitřnosti“ stroje a jeho fungování.
Po návratu domů následovalo několik dní přemýšlení a pokusů s prkénkem ve vaně. Až poté byli konečně přípravou pověřeni projektanti. Ti pouze s pomocí několika fotografií, konzultací a krátkého videa z Anglie vyřešili celou věc ve spolupráci s odborníky na jezy z Povodí Vltavy v Českých Budějovicích k naší i ptačí spokojenosti.
Deska rozhýbe masu vody, která se pak pohybuje jezírkem jako malá tsunami směrem k jeho břehům. Výsledkem je drobný příboj opakovaně odhalující a zase zaplavující pobřežní mělčiny.
Celé zařízení na tvorbu vln je umístěno pod dřevěnou lávkou pro návštěvníky v betonovém loži, které je otevřené ve směru do jezírka. Zde se na otočných čepech kýve pevná deska poháněná klikovým mechanizmem, jak jej známe například ze spalovacích motorů. Pohon kliky obstarává elektromotor, převodovaný do vhodných, velmi pomalých otáček. Lávka celé zařízení skrývá před zraky návštěvníků. A protože je jeho chod poměrně tichý, většina lidí, stojících na lávce, si ho ani nevšimne. Deska rozhýbe masu vody, která se pak pohybuje jezírkem jako malá tsunami směrem k jeho břehům. Výsledkem je drobný příboj opakovaně odhalující a zase zaplavující pobřežní mělčiny.
Okolí jezírka je zařízeno po vzoru pobřeží moří nebo velkých jezer do podoby písečných dun, občas porostlých trsy trav. Rostou tady i stromy, které využívají ke hnízdění ibisové hnědí. Dříve zde s bahňáky žily a na stromech hnízdily i volavky. Bahňáci jsou ale ve voliéře nejpočetnější skupinou ptáků. Můžeme tady vidět třeba větší hejno tenkozobců opačných, ústřičníky, jespáky, nebo čejky chocholaté. Tenkozobce se nám daří již několik let opakovaně rozmnožovat. Kromě nich ale voliéru obývá i několik dalších druhů vodních ptáků – například slípky zelenonohé, rackové nebo čírky.
Voliéra je postavena z dřevěných sloupů, na kterých je na lankách napnutá nylonová síť. Na konci letošní zimy nám těžký mokrý sníh několik sloupů po patnácti letech jejich dobré služby zlomil, takže se část voliéry zřítila. Žádnému ptákovi se nic nestalo a ulétla jen jedna volavka rusohlavá. Ta se však po několika týdnech sama vrátila a snažila se dostat ke svým příbuzným, kteří se mezitím přestěhovali do voliéry ke kolpíkům. A tak byla chycena a nyní už zase žije spolu s ostatními v zoo.
Dnes už voliéra bahňáků znovu stojí. Pro jistotu jsme celou sloupovou konstrukci i síť vybudovali novou a vy se můžete přijít obdivovat krásným ptákům s podivným názvem bahňáci.
Fotogalerie
Autor článku: Roman Kössl
Redakční úpravy: Isabela Okřinová
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová