Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou
JDEME DO ZOO!
Pestré období mláďat
Každým rokem odchováváme v Zoo Hluboká několik stovek mláďat, ať už savců, plazů či ptáků. Tento rok je pro nás méně úspěšný, přesto máme několik velice zajímavých odchovů a prvoodchovů. Tradičně míváme nejvíce odchovů u ptáků, jelikož naše zoo jich chová 127 druhů. Tento rok není výjimkou, ale kvůli chladnému květnu nemáme takové počty.
I když návštěvníci v letošním roce sovy vidět nemohou z důvodu rekonstrukce, v zázemí některé druhy také nezahálely. Například se těšíme z mláďat sýčka obecného, sýce rousného a sovice sněžné. Sovy pálené mají rovněž mláďata, a tak doufáme, že všechny vyrostou a budeme je moci navrátit do přírody.
V
letošním roce nás nejvíce potěšili orli skalní. Mládě se vylíhlo 8. května a od samého počátku se o něj samice pečlivě starala a květnové deště a chlad spolu zvládly. Malý orel prosperuje a roste. Jedná se o první odchov v naší zoo. Návštěvníci ho mohou vidět na hnízdě v koruně stromu v orlí voliéře. Samozřejmě to chce trpělivost a štěstí na pozorování.
Mláďaty se to hemží i ve voliéře u kolpíků. Tam můžeme vidět mladé kvakoše noční a kolpíky bílé. Na rybnících se nám vylíhly labutě malé. Dvě mláďata jsou pečlivě hlídána rodiči. Samec se nebojí zaútočit i na člověka, proto na sebe musí ošetřovatelé dávat pozor, aby jim samec neublížil. Samec chodí i kolem plotu. Spousta návštěvníků ho provokuje a pak se diví, že je třeba štípne nebo praští křídlem. V letošním roce nemáme takové úspěšné chovy vodního ptactva jako jiné roky. Důvodem byl zřejmě velmi chladný a deštivý květen.
Nepřízeň počasí však vůbec nebránila plameňákům ve stavbě hnízd a následnému hnízdění. Ještě pár samic nám na hnízdě sedí, ale už teď víme, že máme minimálně 20 mláďat. I když návštěvníci v letošním roce sovy vidět nemohou z důvodu rekonstrukce, v zázemí některé druhy také nezahálely. Například se těšíme z mláďat sýčka obecného, sýce rousného a sovice sněžné. Sovy pálené mají rovněž mláďata, a tak doufáme, že všechny vyrostou a budeme je moci navrátit do přírody. Poprvé se u nás v zoo vylíhla mláďata slípek zelenonohých a téměř po 15 letech se nám povedlo odchovat lžičáky pestré.
Prvním mládětem letošního roku byl kočkodan husarský. Narodil se 23. února samici Báře. Letos si Bára mládě od počátku velmi dobře chrání a hlídá před ,,tetou“ Žofií, protože Žofka jí prvního potomka dva týdny po porodu ukradla a už jí ho nevrátila.
V australské expozici již vylétávají mladí papoušci vlnkovaní z budek. V budce máme i papouška královského. V expozicích věnovaných americké fauně zatím na mláďata čekáme, ale i tam lze očekávat několik mláďat od papoušků mniších. Čápi simbilové pomalu začínají upravovat svá hnízda a tak doufáme, že by se v druhé polovině prázdnin mohla vylíhnout mláďata.
Zatím máme jediná plazí mláďata a to u želv pelusií hnědých. Nejvíce mláďat očekáváme v srpnu a v září, kdy by se nám měli rodit či líhnout hadi, ještěrky a želvy. Samice kajmánka trpasličího si postavila pořádné hnízdo a už nakladla 19 vajec, která jsme pro jistotu odebrali a dali do umělé líhně. Pulce a skoro přeměněné dospělce pak máme u žab pralesniček.
Prvním mládětem letošního roku byl kočkodan husarský. Narodil se 23. února samici Báře. Letos si Bára mládě od počátku velmi dobře chrání a hlídá před ,,tetou“ Žofií, protože Žofka jí prvního potomka dva týdny po porodu ukradla a už jí ho nevrátila. V tu dobu, kdy se kočkodan narodil, už bylo živo i v jednom vaku u klokanů. Jelikož se mláďata klokanů rodí opravdu malinkatá (asi 2cm), tak na mládě přicházíme, až když povyrostou a samici se začne zvětšovat vak. U klokanů rudokrkých můžete vidět dvě mláďata. Jedno už se chodí do vaku pouze napít mateřského mléka a druhé začíná objevovat svět vykukováním z matčina vaku ven.
Velké překvapení nám připravily vydry říční. Odchovy u vyder říčních nejsou v zajetí moc časté. V roce 2020 jsme měli v zoo vůbec první odchov od roku 1951, kdy se v zoo poprvé objevily vydry. Letos se samici Jaruš 17. května narodila dvě mláďata.
U lemurů už dovádějí 3 mláďata. Chovný samec od tamarínů pinčích se pořádně pronese, protože teď nosí na zádech svoje dvojčata. Od doby, kdy chováme antilopy jelení, nám každý rok dělají mláďata radost. I tento rok není výjimkou a ve výběhu se prohánějí rovnou tři. Na začátku května začalo vylézat z nor syslí potomstvo. U syslů počty mláďat můžeme pouze odhadovat, jelikož je velmi těžké spočítat přesný počet. Náš odhad je 40 mláďat. V době psaní tohoto článku jsme začali sysly odchytávat a připravovat na vypouštění do volné přírody.
U vlků je také hodně živo. Výběh začínají prozkoumávat čtyři štěňata, která se narodila koncem května. Rodičům pomáhá s výchovou fena z loňského vrhu. Velké překvapení nám připravily vydry říční. Odchovy u vyder říčních nejsou v zajetí moc časté. V roce 2020 jsme měli v zoo vůbec první odchov od roku 1951, kdy se v zoo poprvé objevily vydry. Letos se samici Jaruš 17. května narodila dvě mláďata. Z počátku bylo možné nahlédnout do nory přes sklo, ale samice si hezky vystlala noru podestýlkou, a tak už do ní vidět není. Kontrolu mláďat provedeme, až jim budou dva měsíce.
Asi největší radost a překvapení jsme zaznamenali u kamzíků. Mládě jsme od nich opravdu nečekali. 14. června se narodil vůbec první kamzík v Zoo Hluboká. Od počátku prosperuje, samice se o něj vzorně stará. I přes svůj nízký věk dokáže zdolávat všechny velké kameny ve výběhu. Samozřejmě přírůstky máme i u domácích zvířat. Nejvíce ve výběhu řádí Ema. To je skoro 3 měsíce stará oslí klisna. V červnu se narodil sameček lamy krotké.
Protože se nám pářili tygři, tak očekáváme mláďata. Samice Altaica úspěšně před pár lety odchovala už čtyři koťata. Věříme, že porodí a vše bude v pořádku. Tak nám držte palce.
■
Fotogalerie
Autorka článku: Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová
Autorka fotografií: Michaela Jerhotová