Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Přírůstky v ptačích voliérách ve znamení souboje s počasím

V naší zoologické zahradě chováme celkem 127 druhů ptáků. Většinu z nich najdete v návštěvnických expozicích, ale mnohdy musíte pořádně nastražit svůj zrak a být velmi trpěliví. Hnízdění ptáků je často velmi skrytý proces. Některé druhy ptáků svá hnízda ale neskrývají a vy, návštěvníci, je můžete pozorovat při hnízdění v přímém přenose. 

Sněhobílé ptáče se mělo čile k světu. Jeho rodiče se poučili z loňské nepřízně počasí a vytvořili mu úkryt, který odolal jak velkému dešti, tak i velkému vedru.

J

edním z těchto ptáků jsou i kolpíci bílí. Ty můžete najít v expozici s malým rybníčkem, jak už ke konci února přebírají a opravují stará hnízda, a chystají se na další hnízdní sezonu. Kolpík bílý je prvním, kterého můžete v naší zoologické zahradě vidět hnízdit. Již začátkem března se v jejich proutěných hnízdech objevuje několik kropenatých vajec, která kolpíci chrání proti nepřízni počasí svým tělem. Hned za nimi druhé místo drží kvakoši noční hnízdící na protějším břehu rybníčku. Se stavbou hnízda začnou zpravidla v okamžiku, kdy se kolpíci přestanou zajímat o hnízdní materiál. Kolpíky však v tomto roce zaskočilo mrazivé počasí a tak z pěti hnízd vzešla jen dvě mláďata. Těm se podařilo odolat na nejvyšším hnízdě. Byla také první, která se vylíhla a tak měla proti ostatním trochu výhodu. Pro kolpíky ovšem není všem dnům konec, a když je mráz připravil o vejce a mláďata, znovu zasedli na svá hnízda, a s novou dávkou trpělivosti máme nakonec další dva mladé kolpíky, kteří využívají zbylá prázdná hnízda jako svá hřiště. Kvakoši noční opět investovali do počtu a v prvních čtyřech hnízdech zvládli vyprodukovat 12 mladých.

Ne všechna hnízda jsou ovšem takto snadno dostupná. Takže když nám v březnu začal náš pár orlů skalních nosit materiál na hnízdo, mohli jsme jen doufat. Hnízdo orlů ve vysokém stromě pro nás bylo po celý měsíc záhadou. Podařilo se postavit hnízdo správně, aby se vajíčka udržela v teple? Podařilo se vůbec oplodnit vejce? Kdy snesla samice první, a má třeba i druhé? Většina těchto otázek našla svojí odpověď v polovině května, kdy se podařilo na hnízdě potvrdit jedno mládě. Sněhobílé ptáče se mělo čile k světu. Jeho rodiče se poučili z loňské nepřízně počasí a vytvořili mu úkryt, který odolal jak velkému dešti, tak i velkému vedru. Až v druhé polovině června jsme pak mohli zodpovědět poslední otázku. Tou byl počet vajec. Rodiče totiž v rámci úklidu vyhodili neoplozené vejce z hnízda.

Zatímco jsme se snažili zjistit, jak úspěšní jsou naši orli, v expozici rybníků začali snášet vejce další ptáci. Jedni z prvních byli, jako každý rok, plameňáci. Tito ptáci jsou velmi odolní proti okolním vlivům počasí a tak sotva rozmrzla půda, začali pracovat na svých hliněných hnízdech. Na jejich vrchol pak jednotlivé páry snesly po jednom vejci, o které se měsíc staraly.  Plameňáci růžoví to vlastně ani jinak neumí - jen jedno vejce. V případě, že o něj vlivem okolí přijdou, mohou se pokusit vybojovat další nové území, kde by svoji hliněnou kupičku mohli navršit. Výsledek je pak malé bílé ochmýřené mládě, které je schopno po několika málo dnech bez problémů následovat své rodiče. Období hnízdění je u nás poměrně dlouhé a poslední mláďata se líhnou v první polovině července.

Vedle hnízdiště plameňáků můžeme vidět hnízda pelikánů. Každoročně naše dva páry postaví prostorná hnízda z travin a slámy hned vedle svých růžových sousedů. Pelikán bílý mívá jen dvě vejce a již dlouho se u nás nepodařilo, že by byla odchována 4 mláďata. Letos si deštivé počasí vybralo svojí daň a tak nám zůstalo jen jedno mládě. Ale stejně jako u kolpíků si příroda umí poradit a tak se druhý pár rozhodl, že to zkusí znovu a v červnu vytvořili opět hnízdo a zasedli na nová vejce. Svoji snahu pak korunovali novým mládětem, které se vylíhlo v první polovině července.

Když mluvíme o dominantních ptácích, nesmíme zapomenout na jeřáby popelavé a labutě malé. Naši jeřábi mají pověst velice důkladných, pečlivých a často velmi agresivních rodičů, kteří jsou ochotni nasadit váš život :-) při ochraně hnízda s vejci a následně mláďat. Stejně jako v jiných letech, i letos snesli dvě vejce, a k radosti naší i našich návštěvníků z nich vyseděli mladé. Těm se podařilo se vyklubat těsně před znovuotevřením naší zoo a tak několik týdnů mohli naši návštěvníci obdivovat tato rezavá kuřátka, jak se prodírají podrostem za patami svých rodičů. Bohužel ani péče rodičů, a ani snaha ošetřovatelů nezabránila jejich úhynu na nepříjemnou plicní nemoc. Takže tento rok zůstali naši jeřábi bez potomstva. 

Na druhé straně plotu ovšem máme velké množství vodního ptactva, kterým doslova kralují labutě malé. Ty také kralují spolu s orly letošnímu ptačímu odchovu. Když těsně po otevření zoo začaly labutě stavět hnízdo z okolní vegetace, moc jsme jim nevěřili. Samec měl příliš mnoho práce s odháněním kolemjdoucích návštěvníků od svého teritoria, že jsme jeden čas i pochybovali, zda splnil své otcovské povinnosti, a zda samice nestaví hnízdo jen hnána přirozeným instinktem. Nepomohlo ani to, když hned v začátku hnízdění jedno vejce rozšlapaly. O to větší bylo naše překvapení, když jsme o několik týdnů později udělali kontrolu vajec a zjistili jsme, že ve dvou ze čtyř to kypí životem. Oplozená vejce jsme vrátili rodičům a snažili se odhadnout, kdy vlastně máme čekat přírůstek. Přírůstek ale rozhodně příliš nevyčkával. Při plánování další kontroly, jsme totiž zjistili, že už vlastně není co kontrolovat a hrdá matka pod sebou zahřívá dvě čerstvá šedivá mláďata. 

Letošní počasí připravilo našim ptákům poměrně tvrdou zkoušku. Museli se vyrovnávat s dlouhou zimou, velkým deštěm a nakonec i horkem. Proto jsme rádi za každou malou andulku, holuba hřivnáče, chocholatého či bronzovokřídlého anebo lžičáky, kteří se v naší zoo vylíhli po dlouhé době.

Pro ošetřovatele hnízdění začíná o něco dříve než pro ptactvo. Jako první se musí nastříhat větvičky. Každý druh preferuje jiný druh stromu. Zatímco orlům udělal radost velký pytel jedlových a smrkových větví, kolpíkům s kvakoši vyhovuje směs vrby a břízy. Břízu ocení i naši největší stavitelé papoušci mniší. Pro některé ptáky se také musí nasbírat mech a nepohrdnou ani trávou od rybníka.

Ne všechny naše opeřené svěřence uspokojíte větvičkami. Sotva rozmrzne půda, musí se překopat a srovnat hnízdiště u plameňáků. Ti staví každý rok nová hnízda. Stará je tedy potřeba srovnat a snížit i výšku břehu, aby se nemusela mláďata plameňáků vrhat střemhlav do vody. Pokud je zeminy málo, musí se navozit nová, s kterou se pak dělá rekonstrukce celého břehu. Z bahnité půdy na břehu rybníka si pak plameňáci staví svá miskovitá hnízda.


Sotva sleze sníh a teploty se začnou pohybovat kolem nuly, putují z půdy ptačí boudy a budky, kde trávily zimní sezonu. Ty se musí vymést a nastlat novým hnízdním materiálem. Nejen andulky ocení budku. Tradičně v nich hnízdí sovy, ale také kachny. Ve velmi vysokých budkách hnízdí papoušci královští a červenokřídlí. Vůbec největší budku, to znamená celý svůj přístřešek, pak mají k dispozici naši orli, kteří ji ale nevyužívají.

Letošní počasí připravilo našim ptákům poměrně tvrdou zkoušku. Museli se vyrovnávat s dlouhou zimou, velkým deštěm a nakonec i horkem. Proto jsme rádi za každou malou andulku, holuba hřivnáče, chocholatého či bronzovokřídlého anebo lžičáky, kteří se v naší zoo vylíhli po dlouhé době. Nesmíme zapomenout ani na krasky rudozobé, které mohli lidi pozorovat v expozici naproti vydrám, dokud se rodiče nerozhodli mláďata vyhnat do světa a ta musela jít do zázemí. Těšit se můžeme na mladé od jihoamerických a australských papoušků, a pokud nám bude přát štěstí, budou moci v africké expozici M’pala sledovat i hnízdění čápů simbilů. Ti už chystají hnízda a mladé bychom mohli vidět v polovině prázdnin.

Fotogalerie

Autor článku: Ondřej Srb

Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová, Markéta Jariabková

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Pestré období mláďat

Každým rokem odchováváme v Zoo Hluboká několik stovek mláďat, ať už savců, plazů či ptáků. Tento rok je pro nás méně úspěšný, přesto máme několik velice zajímavých odchovů a prvoodchovů. Tradičně míváme nejvíce odchovů u ptáků, jelikož naše zoo jich chová 127 druhů. Tento rok není výjimkou, ale kvůli chladnému květnu nemáme takové počty. 

 I když návštěvníci v letošním roce sovy vidět nemohou z důvodu rekonstrukce, v zázemí některé druhy také nezahálely. Například se těšíme z mláďat sýčka obecného, sýce rousného a sovice sněžné. Sovy pálené mají rovněž mláďata, a tak doufáme, že všechny vyrostou a budeme je moci navrátit do přírody.

V

 letošním roce nás nejvíce potěšili orli skalní. Mládě se vylíhlo 8. května a od samého počátku se o něj samice pečlivě starala a květnové deště a chlad spolu zvládly. Malý orel prosperuje a roste. Jedná se o první odchov v naší zoo. Návštěvníci ho mohou vidět na hnízdě v koruně stromu v orlí voliéře. Samozřejmě to chce trpělivost a štěstí na pozorování. 

Mláďaty se to hemží i ve voliéře u kolpíků. Tam můžeme vidět mladé kvakoše noční a kolpíky bílé. Na rybnících se nám vylíhly labutě malé. Dvě mláďata jsou pečlivě hlídána rodiči. Samec se nebojí zaútočit i na člověka, proto na sebe musí ošetřovatelé dávat pozor, aby jim samec neublížil. Samec chodí i kolem plotu. Spousta návštěvníků ho provokuje a pak se diví, že je třeba štípne nebo praští křídlem. V letošním roce nemáme takové úspěšné chovy vodního ptactva jako jiné roky. Důvodem byl zřejmě velmi chladný a deštivý květen. 

Nepřízeň počasí však vůbec nebránila plameňákům ve stavbě hnízd a následnému hnízdění. Ještě pár samic nám na hnízdě sedí, ale už teď víme, že máme minimálně 20 mláďat. I když návštěvníci v letošním roce sovy vidět nemohou z důvodu rekonstrukce, v zázemí některé druhy také nezahálely. Například se těšíme z mláďat sýčka obecného, sýce rousného a sovice sněžné. Sovy pálené mají rovněž mláďata, a tak doufáme, že všechny vyrostou a budeme je moci navrátit do přírody. Poprvé se u nás v zoo vylíhla mláďata slípek zelenonohých a téměř po 15 letech se nám povedlo odchovat lžičáky pestré.

Prvním mládětem letošního roku byl kočkodan husarský. Narodil se 23. února samici Báře. Letos si Bára mládě od počátku velmi dobře chrání a hlídá před ,,tetou“ Žofií, protože Žofka jí prvního potomka dva týdny po porodu ukradla a už jí ho nevrátila.

V australské expozici již vylétávají mladí papoušci vlnkovaní z budek. V budce máme i papouška královského. V expozicích věnovaných americké fauně zatím na mláďata čekáme, ale i tam lze očekávat několik mláďat od papoušků mniších. Čápi simbilové pomalu začínají upravovat svá hnízda a tak doufáme, že by se v druhé polovině prázdnin mohla vylíhnout mláďata.

Zatím máme jediná plazí mláďata a to u želv pelusií hnědých. Nejvíce mláďat očekáváme v srpnu a v září, kdy by se nám měli rodit či líhnout hadi, ještěrky a želvy. Samice kajmánka trpasličího si postavila pořádné hnízdo a už nakladla 19 vajec, která jsme pro jistotu odebrali a dali do umělé líhně. Pulce a skoro přeměněné dospělce pak máme u žab pralesniček.  

Prvním mládětem letošního roku byl kočkodan husarský. Narodil se 23. února samici Báře. Letos si Bára mládě od počátku velmi dobře chrání a hlídá před ,,tetou“ Žofií, protože Žofka jí prvního potomka dva týdny po porodu ukradla a už jí ho nevrátila. V tu dobu, kdy se kočkodan narodil, už bylo živo i v jednom vaku u klokanů. Jelikož se mláďata klokanů rodí opravdu malinkatá (asi 2cm), tak na mládě přicházíme, až když povyrostou a samici se začne zvětšovat vak. U klokanů rudokrkých můžete vidět dvě mláďata. Jedno už se chodí do vaku pouze napít mateřského mléka a druhé začíná objevovat svět vykukováním z matčina vaku ven. 

Velké překvapení nám připravily vydry říční. Odchovy u vyder říčních nejsou v zajetí moc časté. V roce 2020 jsme měli v zoo vůbec první odchov od roku 1951, kdy se v zoo poprvé objevily vydry. Letos se samici Jaruš 17. května narodila dvě mláďata. 

U lemurů už dovádějí 3 mláďata. Chovný samec od tamarínů pinčích se pořádně pronese, protože teď nosí na zádech svoje dvojčata. Od doby, kdy chováme antilopy jelení, nám každý rok dělají mláďata radost. I tento rok není výjimkou a ve výběhu se prohánějí rovnou tři. Na začátku května začalo vylézat z nor syslí potomstvo. U syslů počty mláďat můžeme pouze odhadovat, jelikož je velmi těžké spočítat přesný počet. Náš odhad je 40 mláďat. V době psaní tohoto článku jsme začali sysly odchytávat a připravovat na vypouštění do volné přírody.

U vlků je také hodně živo. Výběh začínají prozkoumávat čtyři štěňata, která se narodila koncem května. Rodičům pomáhá s výchovou fena z loňského vrhu. Velké překvapení nám připravily vydry říční. Odchovy u vyder říčních nejsou v zajetí moc časté. V roce 2020 jsme měli v zoo vůbec první odchov od roku 1951, kdy se v zoo poprvé objevily vydry. Letos se samici Jaruš 17. května narodila dvě mláďata. Z počátku bylo možné nahlédnout do nory přes sklo, ale samice si hezky vystlala noru podestýlkou, a tak už do ní vidět není. Kontrolu mláďat provedeme, až jim budou dva měsíce. 

Asi největší radost a překvapení jsme zaznamenali u kamzíků. Mládě jsme od nich opravdu nečekali. 14. června se narodil vůbec první kamzík v Zoo Hluboká. Od počátku prosperuje, samice se o něj vzorně stará. I přes svůj nízký věk dokáže zdolávat všechny velké kameny ve výběhu. Samozřejmě přírůstky máme i u domácích zvířat. Nejvíce ve výběhu řádí Ema. To je skoro 3 měsíce stará oslí klisna. V červnu se narodil sameček lamy krotké.

Protože se nám pářili tygři, tak očekáváme mláďata. Samice Altaica úspěšně před pár lety odchovala už čtyři koťata. Věříme, že porodí a vše bude v pořádku. Tak nám držte palce. 

Fotogalerie

Autorka článku: Markéta Jariabková

Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

„Jelena zbourám raz, dva, tři…“ 

Rozhovor s přípravářkou krmení Kateřinou Šmídmajerovou

Pracovala u koní i v kravíně. Pak ale objevila v novinách inzerát na práci v zoo na pozici přípraváře krmiv. A protože měla se zvířaty hodně zkušeností a má je ráda, ani na chvíli neváhala. A tak nakonec naše velmi energická Káťa pracuje v Zoo Hluboká už celých 16 let.

P

racovala si tady v zoo i na jiných pozicích než jenom v zoo kuchyni?

Ne, celou dobu vlastně dělám jen na přípravně krmiv.

Přípravářka krmení si tedy po šestnácti letech více než zkušená. Co si má čtenář pod touhle prací představit? Co všechno děláš? Co to obnáší?

Všechno :-) Ráno přijdu, všechno vyndám z lednice - zeleninu, ovoce, maso, myši, ryby. A pak jedu. Pak krájím, krájím, krájím…  Mezitím se ale ještě přiváží zelenina. Takže tu zas musím naskládat do lednice. Maso se pak bourá a musí se dát zase do mrazáku. Samozřejmě pak taky musím umývat všechno to nádobí, všechny ty mističky… To se všechno dělá ručně. „Ručando grando“. :-) Myčku máme vlastně jenom na dezinfikování.

Máš tedy na starosti jednak tu přípravu jednotlivých krmných dávek, ale i příjem potravin? I bourání masa zvládáš?

Taky… To, když se naštvu, tak to pak lítá… (smích) Já zbourám jelena raz, dva, tři… Visí to tam zbytečně, tak to zbourám, a je to… :-)

Pro které z našich zvířat je ta příprava krmení vůbec nejsložitější?

Asi pro opičky - kosmánky (kosman zakrslý), vousáče (tamarín vousatý), pinčáky (tamarín pinčí). Pro ty větší zvířata už je to pak takové snadnější. U těch malých to musím hlavně krájet na hodně malé kousky, protože mají malé ručičky. A taky to mají hodně pestré. Kromě ovoce a zeleniny dostávají třeba kašičky přímo určené pro tyhle malé drápkaté opičky nebo různé „hmyzožravé“ granule. Ty si v kuchyni taky musíme předpřipravit. Smíchá se sypká granulová směs s vodou a ze vzniklého těsta se pak vytváří kostičky. Takže tyhle malé opičky jsou asi nejnáročnější a nejvíc zdržují. :-) Jinak je to celkem rychlé. Nosálovi hodím kus kuřete, tygrovi kus flákoty… :-)  

Je ta příprava krmení každý den stejná nebo se to nějak mění?

Je to víceméně pořád stejné (u těch drápkatých opic). Ošetřovatelé si jenom například změní druh hmyzu, který dostanou v krmné dávce. Ty druhy hmyzu se prostě různě střídají. Ale některá zvířata mají například pravidelné hladovky. Kromě období, kdy mají mláďata. To vlastně jí pořád. U šelem se podávaná potrava často střídá. Točí se maso, kuře, potkan, myš, holub, křepelka, králík… Když to jde, tak je zkrátka každý den něco jiného. No, vlci, ti se krmí většinou 3 krát týdně. Tam je to jednoduché. Na jednoho vlka jeden králík a nazdar. Tygři se krmí podle toho, jaká mají břicha. :-) Jak jsou zkrátka zrovna nažraní. Vychází to většinou tak na 2 krát týdně. Rysi jedí každý den kromě neděle. Rosomáci se krmí různě podle situace. Oni si to ošetřovatelé zkrátka hlídají a upravují si ty dávky sami.

Tyhle malé opičky jsou asi nejnáročnější a nejvíc zdržují. :-) Jinak je to celkem rychlé. Nosálovi hodím kus kuřete, tygrovi kus flákoty… :-)  

Máš představu, kolik toho třeba za den nakrájíš? :-)

Ty jo, kolik bych tak mohla nakrájet? Jako úplně celkově i třeba s papoušky a tak, jo? Hmmm, že bych si to někdy zvážila? To by mně fakt zajímalo. Hele já myslím, že tak nejmíň 10 kilo ovoce a zeleniny za den.

Ty ale vlastně nepracuješ jenom v kuchyni. Máš na starosti ještě i zvířata na ošetřovně, je to tak?

Jojo, je to tak. Starám se tady i o naše zraněná a nemocná zvířata.

Ráno přijdu, všechno vyndám z lednice - zeleninu, ovoce, maso, myši, ryby. A pak jedu. Pak krájím, krájím, krájím…

Co všechno obnáší péče o ně?

Tak na začátku je samozřejmě prohlédne pan doktor a naordinuje jim léčbu, případně provede potřebný zákrok. No a já se pak o ně starám. Dávám jim předepsané léky, nosím krmení, nebo třeba vyměňuji obvazy.

Vrátím se ještě k té kuchyni. Máš v tom připravování krmiv už zajetý nějaký systém? Čím třeba začínáš?

No, ráno si v kuchyni všechno připravím. Pak jdu na ošetřovnu, kde nakrmím všechna ta nemocná zvířata. Přinesu jim krmení a ty, co nezvládají jíst samy, tak nakrmím. Pak jdu zpátky a prostě jedu… Beru mističky a krájím, krájím, sypu zrní… A pořád dokola. Misky pro opice si většinou dělám den předem. Začínám většinou bažantnicí, odchovnou, pak Český les, až dojedu až nakonec. Ošetřovatelé si pak do misek dávají ještě různé přídavky, protože přesně ví, kolik mají třeba nových mláďat a tak. Takže si to ještě hodně přizpůsobují.

Dostávají některá naše zvířata i něco opravdu speciálního?

Tak drápkatým opičkám se třeba dává arabská guma.  A teď se jim bude po novu dávat i nektar, jednou týdně. Ten jsme jim zatím nikdy nedávali. Nevím teda, jestli úplně všem, ale asi hlavně těm malinkým. Ony jsou jako fakt docela dost náročné. A začneme jim taky zase dávat křepelčí vajíčka.

A děláš v zoo ještě něco dalšího? Máš nějaké další povinnosti?

Já pomáhám všem, když můžu. Například teď když se dělala nová voliéra pro bahňáky. To jsou prostě takové ty hromadné akce, kdy se zapojí všichni ošetřovatelé. Rozumíš, aby si lidi nemysleli, že teda jenom krájím. :-)   

Je něco, co na téhle práci nemáš ráda nebo něco, co bys radši vůbec nedělala?

Mě je asi jedno, co dělám. Já jsem takový všestranný člověk. Asi není nic, co by mi nějak výrazně vadilo. Mně fakt nevadí, když budu támhle někde vozit písek do klece.

A co tě na tom nejvíc baví?

Asi všechno :-)

A teď poslední obligátní otázka. Kdyby sis měla vybrat jedno zvíře, které by se mohlo nově chovat u nás v zoo, které by to bylo? :-)

Ty jo. Mě by se asi nejvíc líbila puma, a nebo irbis.   

Fotogalerie

S Káťou si povídala: Isabela Okřinová

Redakční úpravy: Roman Kössl, Markéta Jariabková

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Obsah

Zoo noviny 02/2021, Titulka
Zoo noviny 02/2021, Editorial
Zoo noviny 02/2021, Obsah
Zoo noviny 02/2021, Jak se učí (nejen) zvířata
Zoo noviny 02/2021, Hnízdění
Zoo noviny 02/2021, Mláďata
Zoo noviny 02/2021, Rozhovor s Káťou
Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 1
Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 2
Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 3
Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 4
Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 5
Zoo noviny 02/2021, Drama u lemurů
Zoo noviny 02/2021, Voliéra bahňáků
Zoo noviny 02/2021, Zpráva o tygrech
Zoo noviny 02/2021, Fotosoutěž
Zoo noviny 02/2021, Titulka

Titulka

Zoo noviny 02/2021, Editorial

Editorial

Zoo noviny 02/2021, Obsah

Obsah

Zoo noviny 02/2021, Jak se učí (nejen) zvířata

Jak se učí (nejen) zvířata

Zoo noviny 02/2021, Hnízdění

Hnízdění

Zoo noviny 02/2021, Mláďata

Mláďata

Zoo noviny 02/2021, Rozhovor s Káťou

Rozhovor s Káťou

Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 02/2021, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 02/2021, Drama u lemurů

Drama u lemurů

Zoo noviny 02/2021, Voliéra bahňáků

Voliéra bahňáků

Zoo noviny 02/2021, Zpráva o tygrech

Zpráva o tygrech

Zoo noviny 02/2021, Fotosoutěž

Fotosoutěž

6

Sending statistics …

Rendering Rozhovor s Káťou (176192): (9/9) (2 ms)

Rendering Mláďata (176377): (11/11) (3 ms)

Rendering Hnízdění (176195): (8/8) (22 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 m559/item201936-small.png

 i4341/item201031-small.jpg

 i4341/item201220-small.jpg

 i4341/item201216-small.jpg

 i4341/item201217-small.jpg

 i4341/item201218-small.jpg

 i4341/item201219-small.jpg

 i4341/item201413-small.jpg

 i4341/item201414-small.jpg

 i4341/item201222-small.jpg

 i4341/item201223-small.jpg

 i4341/item201416-small.jpg

 i4341/item201221-small.jpg

 i4341/item201224-small.jpg[p2]

 i4341/item201225-small.jpg[p2]

 i4341/item201226-small.jpg[p2]

 i4341/item201417-small.jpg[p2]

 i4341/item201415-small.jpg[p2]

 i4341/item201015-small.jpg[p2]

 i4341/item201022-small.jpg[p2]

 i4341/item201017-small.jpg[p2]

 i4341/item201019-small.jpg[p2]

 i4341/item201018-small.jpg[p2]

 i4341/item201020-small.jpg[p2]

 i4341/item201023-small.jpg[p2]

 i4341/item201021-small.jpg[p2]