Jak jsme "sázeli sysly" na strakonickém letišti
Naše zoologická zahrada již několik let spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR na záchranném programu pro sysla obecného. Pro repatriace na původní lokality a na posilování stávajících populací s nízkým počtem jedinců jsme z našeho chovu poskytli již několik stovek zvířat. Ani letošní rok nebyl výjimkou.
J
edinou lokalitou, kde lze v jižních Čechách sysla obecného potkat, je strakonické letiště. Populace se zde dokonce několik posledních let hodně zvedala. Odhadovaný počet zvířat byl 150 jedinců. V červnu 2021 však přišly velké přívalové deště, celé letiště bylo pod vodou a většina populace uhynula. V roce 2022 bylo pak na letišti maximálně 10 jedinců. Ten samý rok jsme měli v plánu naše sysly na letišti vypouštět, ale bohužel jsme tuto akci museli odložit. V přípravné fázi se totiž v chovech nepodařilo nachytat dostatečné množství zvířat. Při jarním monitoringu v roce 2023 byl pak na strakonickém letišti spatřen pouze jediný sysel. Dohodli jsme se tedy, že místní populaci musíme posílit minimálně 20 jedinci. Takováto podpora populací již zachránila populace sysla v Karlových Varech nebo na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou.
Odchyty v našich chovech začaly na přelomu června a července letošního roku. Podařilo se nám pro Strakonice odchytit 35 mláďat narozených v průběhu května 2023. Všechna tato odchycená zvířata byla v dobré zdravotní kondici, což je pro takový přesun zásadní.
"Díky posilování slabých populací se podařilo již dříve zvýšit počty syslů na několika lokalitách. První lokalitou, kterou jsme takto podpořili, bylo golfové hřiště Olšová vrata v Karlových Varech."
Vypouštění syslů proběhlo 13. července. Nejprve byly na lokalitě vyvrtány díry, do nichž byli vpuštěni sysli. Díry byly poté ucpány PET lahvemi s vodou. Samotný prostor s novými syslími norami nebyl nijak ohrazený. Ucpání PET lahví se používá proto, aby sysel z nory rychle nevyběhl a zmateně neběhal v novém prostředí. Mohl by se tak snadno stát obětí nějakého predátora. Sám se zpod lahve dokáže vyhrabat, ale zdrží ho to a sysel se zde uklidní. Námi připravenou noru využívá jako svůj úkryt. Připravená nora zároveň slouží i jako ochlazovací místo, protože syslové se nepotí, ale ochlazují se právě ve svých norách. Námi připravované nory jsou cca 40 centimetrů hluboké. Přestože jsme měli vše skvěle připravené, překvapila nás zde tvrdost půdy. Klasicky vrtáme ručním vrtákem a vše i s vypuštěním zvířat bývá hotové během hodinky. Tentokrát jsme ale museli využít dokonce i půjčovnu nářadí a zapůjčit si motorový vrták. Ten nám velmi usnadnil práci. Po opravdu namáhavé práci se nakonec povedlo vyvrtat potřebný počet děr a mohlo se začít takzvaně ,,sázet“.
Než byli sysli do nory „vysazeni“, nasypali jsme do ní zrní a po okolí vstupu rozházeli zeleninu společně s trochou zrní. Poté přišel na řadu sysel. Do každé díry jeden. Rychle jsme ho pustili do nory, ucpali jsme ji senem a utěsnili PET lahví. Takto jsme postupně vypustili všech 35 syslů. Po několika dnech pak byly lahve uklizeny. Při následných kontrolách již syslové okupovali větší plochu a byli viděni i v blízkosti letištního občerstvení.
Díky posilování slabých populací se podařilo již dříve zvýšit počty syslů na několika lokalitách. První lokalitou, kterou jsme takto podpořili, bylo golfové hřiště Olšová vrata v Karlových Varech. Před samotným vypouštěním zvířat byl odhad místní populace do 10 jedinců. V roce 2016 a 2017 jsme zde společně se Zoo Norimberk vypustili 42 jedinců. Dnes se tady populace odhaduje zhruba na 200 zvířat.
Podobně se nám podařilo obnovit populace na letištích v Roudnici nad Labem se současným odhadem 150 zvířat a v Hodkovicích nad Mohelkou, kde ze dvou zbývajících jedinců a těch, které jsme přidali, vznikla populace čítající 250 syslů.
Fotogalerie
Autorka článku: Markéta Jariabková
Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová
Autorka fotografií: Ing. Lenka Čolobentičová, AOPK