Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Karel Roden prostřednictvím osvětového videa prosí návštěvníky, aby zvířata v zoo netrápili 

V reakci na loňský tragický úhyn březí losice, kterou návštěvníci zabili podáním nevhodné potravy, jsme přesně v den výročí úmrtí této losí samice a jejích mláďat uveřejnili video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky. Hlas i tvář videu propůjčil Karel Roden, který tuto osvětovou činnost podpořil na základě osobních zkušeností z pohledu nadšeného chovatele zvířat. Problém se totiž zdaleka netýká pouze zoologických zahrad, ale také například soukromých chovatelů koní a podobně. K této iniciativě se připojily i další tuzemské zoologické zahrady s cílem oslovit a informovat co nejširší veřejnost a snížit tak počty zvířat zbytečně trápených nevhodným nakrmením.

"Z

vířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se zároveň snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let“ říká zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková. Řada druhů v zoologických zahradách jsou tzv. potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobovat i dlouhodobé zdravotní potíže, v nejhorších případech i smrt. To byl i případ naší uhynulé losice, která čekala 2 mláďata. 

Bohužel i přes veškerá upozorňování a napomínání se jak v zoologických zahradách, tak v soukromých chovech stále najdou návštěvníci či kolemjdoucí, kteří krmí cizí zvířata vším, co najdou po kapsách, a zvířata tak v podstatě týrají.

Ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný k tomu dodává: „Tímto videem se snaží zoologické zahrady apelovat na to, aby se lidé ke zvířatům chovali ohleduplně a nezpůsobovali jim zbytečnou bolest.“

Na zveřejněné video chceme navázat i sérií poměrně „naturalistických“ bannerů poukazujících na důsledky neuváženého chování některých návštěvníků. Bannery budou v průběhu roku instalovány v areálu Zoo Hluboká. 

Autorka článku: Isabela Okřinová

Redakční úpravy: Roman Kössl

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Výroba videa: Jihočeská televize

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

"Spousta piplavé práce, která není vidět" aneb jak vypadají přípravy pavilonu Terárium na novou sezónu

Celá zoo se postupně probouzí ze zimní ospalosti a na novou sezónu se pomalu připravují i obyvatelé pavilonu Terárium. Návštěvníci je sice budou moci spatřit až na konci dubna, otvírat se bude samozřejmě na svatého Jiří, ale v prostoru pavilonu je živo už teď. Co všechno je potřeba udělat, než se může celé Terárium probudit?

S

 

 "Poté, co jsou terária připravena, je možné postupně začít probouzet zvířata. Většina z nich je po dobu asi 3 měsíců umístěna v krabičkách v lednicích či vinotékách. Některá zvířata, například blavoři, užovky obojkové nebo želvy bahenní, se z expozic vůbec nepřesouvají a zimují přímo tam."

amotné přípravy trvají zhruba 2 měsíce. Aby se mohlo na konci dubna otevřít, je tedy třeba začít už koncem února. Nejdůležitější je samozřejmě důkladné vyčištění všech terárií, což obnáší spoustu různých činností. V teráriích s pískem je třeba tento materiál vynosit (někdy pouze část) a nahradit ho novým. Naše pouštní expozice je v zimě, kdy je přeci jen i tady větší vlhko, náchylná k růstu řas, proto se tyto prostory důkladně dezinfikují. Speciální péči vyžadují terária s vodou. Ta se samozřejmě musí vypustit, celý prostor bazénků včetně všech kamenů je třeba pečlivě umýt a vyčistit. Ke všem „vodním expozicím“ také patří filtry a čerpadla. Tato zařízení je potřeba rozebrat a důkladně vyčistit. Důležitou součástí terárií jsou tepelné a světelné zářiče, které zde udržují potřebnou teplotu, intenzitu světla a dodávají plazům nutné UV záření. Všechna svítidla se před sezónou kontrolují a případně mění za nová. Poté přichází na řadu rostliny a estetický vzhled terárií. Rostliny se musí zastřihnout, někdy doslova „lístek po lístku“, do patřičné podoby, přesazují se nebo se sází nové. Důraz je kladen především na to, aby návštěvník při pohledu do expozice viděl zvířata v prostředí, které se co nejvíce podobá místům jejich přirozeného výskytu.

Poté, co jsou terária připravena, je možné postupně začít probouzet zvířata. Většina z nich je po dobu asi 3 měsíců umístěna v krabičkách v lednicích či vinotékách. Některá zvířata, například blavoři, užovky obojkové nebo želvy bahenní, se z expozic vůbec nepřesouvají a zimují přímo tam.  Po celou dobu je u zvířat v lednicích i expozicích udržována a kontrolována stabilní teplota a vlhkost, což je pro jejich kvalitní zimní spánek zásadní. A jak se zvířata po zimě vlastně probouzejí? Postupně se aklimatizují na zvyšující se teplotu. Vyndají se z lednic a nechají se do druhého dne v prostorách pavilonu mimo expozice. Poté se přesouvají do terárií, kde se jim zatím nesvítí. Světla v expozicích se pak postupně zapínají až třetí nebo čtvrtý den po vyndání z lednice.

Když jsou obstarána terária i zvířata, je třeba se postarat ještě o návštěvnický prostor - všechno umýt, vymést pavučiny, zkontrolovat cedulky a jmenovky.

Jak říká sama chovatelka Marie Zigová, která má pavilon Terárium na starosti: „Je to spousta piplavé práce, která není vidět, ale když je to hotové, dělá mi to radost, a vždycky se těším na nová mláďata, která se v nové sezóně narodí.“             

Fotogalerie

Autorky článku: Isabela Okřinová a Marie Zigová

Redakční úpravy: Roman Kössl a Markéta Jariabková

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Zoo Hluboká je tady už 85 let

Zoo Hluboká za necelý měsíc oslaví 85 let od svého prvního otevření pro veřejnost. Oslavy to nebudou nijak veliké, přeci jen se nejedná o žádné kulaté výročí. Dokonce i tenkrát, 1. května 1939, byla zoologická zahrada předána prvním návštěvníkům v tichu, bez oslavy. Není se čemu divit. Svět se od doby nápadu zakladatele Adolfa Schwarzenberga vybudovat malou zoo v průběhu její realizace zbláznil. Československo bylo rozděleno a českému národu nastaly těžké časy pod okupací německých nacistů. Zoo byla otevřena sotva půldruhého měsíce po vzniku protektorátu.

P

řesto ale stojí za to výročí při této příležitosti připomenout. Naše zoo totiž patří k nejstarším zoologickým zahradám u nás. Po liberecké (1904) a pražské zoologické zahradě (1935) byla ohradská zoo, jak se jí tenkrát říkalo, vybudována jako třetí zoologická zahrada na našem území, která má nepřerušený provoz a stojí na původním místě. 

Pro upřesnění je třeba říci, že v České republice máme ještě několik zoo, které patří mezi nejstarší u nás, a některé z nich bychom mohli považovat i za starší, než je ta naše. Na starých základech totiž staví svou historii i zoo v Ústí nad Labem se svým předchůdcem Lumpeparkem z roku 1908, nebo Zoo Plzeň, kde od roku 1926 provozoval malou zoo spolek Iris, či Zlín, kde první zoo vznikla již na počátku 30. let. Všechny tyto zahrady ale byly původně vybudovány na jiném místě, než současné areály, nebo zanikly a současné zoo byly otevřeny jinde či později. 

 "Přijďte 1. května na malou oslavu k nám. V den výročí otevření naší zoo pro veřejnost u nás totiž pravidelně pořádáme již několik let May Day, den věnovaný ohroženým druhům. May day sice znamená „májový den“, ale také volání o pomoc. Tímto názvem symbolicky spojujeme připomínku založení Zoo Hluboká a jedné z nejdůležitějších funkcí zoologických zahrad – ochrany živočišných druhů."

Málokdo asi ví, že i jihočeská zoo na Hluboké měla svého předchůdce. Pravděpodobně již v roce 1926 bylo v českobudějovickém Háječku, to je v parku, kde dnes stojí planetárium a letní kino, zřízena minizoo.  Byla tam dokonce i klec s opicemi a Komité pro postavení hudebního pavilonu, které zoo provozovalo, každý rok na podzim opičky prodávalo a na  jaře kupovalo nové. Jak totiž stojí ve výroční zprávě, náklady na přezimování opic by daleko převyšovaly cenu nových. Jeden ze zdejších sezónních chovanců, kočkodan husarský, se stal také jedním z prvních zvířecích obyvatel nově otevřené zoo na Hluboké. Na rozdíl od ní ale minizoo v Háječku za německé okupace osiřela a již nebyla obnovena.

O historii Zoo Hluboká se tady ale nebudu nijak zvlášť rozepisovat. Kdo se chce dozvědět něco víc, může si koupit naši knihu „Příběhy z hlubocké zoo“. Tu jsme v průběhu několika minulých let připravili společně se spisovatelem Janem Žáčkem a vydali ji na konci léta loňského roku. 

Anebo přijďte 1. května na malou oslavu k nám. V den výročí otevření naší zoo pro veřejnost u nás totiž pravidelně pořádáme již několik let May Day, den věnovaný ohroženým druhům. May day sice znamená „májový den“, ale také volání o pomoc. Tímto názvem symbolicky spojujeme připomínku založení Zoo Hluboká a jedné z nejdůležitějších funkcí zoologických zahrad – ochrany živočišných druhů. Kromě zajímavých aktivit a informací (a také soutěže o vstupenku do některých dalších českých zoo) vás tady bude čekat i výstava fotografií na téma „jak se staví zoo“, tedy konkrétně, ta naše zoo. 

Kdo se chce dozvědět o historii Zoo Hluboká něco víc, může si koupit naši knihu Příběhy z hlubocké zoo. Tu jsme v minulých letech připravili společně se spisovatelem Janem Žáčkem a vydali ji na podzim loňského roku. Zakoupit ji můžete na pokladně zoo nebo si o ni můžete napsat a my vám ji pošleme. 

Více informací ZDE.

V minulých číslech jsme vám nabízeli články popisující jednotlivé expozice, jejich technické řešení a fungování. Od doby založení zoo se přístup k přípravě a budování prostředí pro zvířata v zoo hodně změnil. Zatímco v době jejího zakládání stavěli celou hlubockou zoo tři dělníci a k ruce měli ještě malého poníka, aby jim práce šla lépe od ruky, dnes se neobejdeme bez těžké techniky a sofistikovaných postupů. Za přípravou nových expozic se zvířaty, jejich výběhů, voliér a snahy vytvořit pro zvířata vhodné a co nejpřirozenější podmínky dnes stojí hodně úsilí a práce. Prostřednictvím fotografií se na výstavě budete moci podívat, jak vám známé expozice vznikaly. 

František Janovský, schwarzenberský lesní správce, muž, který pro Adolfa Schwarzenberga zoo vybudoval a pak ji několik let vedl, napsal na konci roku 1937 o vzniku nové zoo u loveckého zámku Ohrada na břehu Munického rybníka článek do periodika Tradice. Poslední věta jeho textu zní: „Není pochyby, že zřízení zoologické zahrady na Ohradě bude míti značný význam netoliko pro Hlubokou, nýbrž pro celý jihočeský kraj.“ Napište nám, co si o tom myslíte Vy. Těšíme se na Vaše názory.


Fotogalerie

Autor článku: Roman Kössl

Redakční úpravy: Isabela Okřinová

Zdroje fotografií: viz. popisky ve fotogalerii

Obsah

Zoo noviny 01/2024, Titulka
Zoo noviny 01/2024, Editorial
Zoo noviny 01/2024, Obsah
Zoo noviny 01/2024, Letošní mláďata
Zoo noviny 01/2024, Nekrmte zvířata v zoo
Zoo noviny 01/2024, Příprava terária
Zoo noviny 01/2024, Výročí
Zoo noviny 01/2024, Rosomák sibiřský
Zoo noviny 01/2024, Sova pálená
Zoo noviny 01/2024, Rehek domácí
Zoo noviny 01/2024, Čolek horský
Zoo noviny 01/2024, Zmije obecná
Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 1
Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 2
Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 3
Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 4
Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 5
Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 6
Zoo noviny 01/2024, Orli mořští
Zoo noviny 01/2024, Páchník hnědý
Zoo noviny 01/2024, Filmový festival
Zoo noviny 01/2024, Titulka

Titulka

Zoo noviny 01/2024, Editorial

Editorial

Zoo noviny 01/2024, Obsah

Obsah

Zoo noviny 01/2024, Letošní mláďata

Letošní mláďata

Zoo noviny 01/2024, Nekrmte zvířata v zoo

Nekrmte zvířata v zoo

Zoo noviny 01/2024, Příprava terária

Příprava terária

Zoo noviny 01/2024, Výročí

Výročí

Zoo noviny 01/2024, Rosomák sibiřský

Rosomák sibiřský

Zoo noviny 01/2024, Sova pálená

Sova pálená

Zoo noviny 01/2024, Rehek domácí

Rehek domácí

Zoo noviny 01/2024, Čolek horský

Čolek horský

Zoo noviny 01/2024, Zmije obecná

Zmije obecná

Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 01/2024, Dětská sekce 6

Dětská sekce 6

Zoo noviny 01/2024, Orli mořští

Orli mořští

Zoo noviny 01/2024, Páchník hnědý

Páchník hnědý

Zoo noviny 01/2024, Filmový festival

Filmový festival

6

Sending statistics …

Rendering Výročí (346244): (6/6) (8 ms)

Rendering Příprava terária (345447): (4/4) (6 ms)

Rendering Nekrmte zvířata v zoo (344551): (2/2) (2 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 i8784/item1101430.mp4 (18 ms)

 m559/item201936-small.png

 i8784/item1101431-small.jpg

 i8784/item1103403-small.jpg

 i8784/item1103405-small.jpg

 i8784/item1103404-small.jpg

 i8784/item1105387-small.jpg

 i8784/item1105255-small.jpg

 i8784/item1105256-small.jpg

 i8784/item1105351-small.png

 i8784/item1105257-small.jpg

 i8784/vth444503-1.jpg[p1]

 i8784/vth447302-1.jpg[p1]

 i8784/vth447297-1.jpg[p1]

 i8784/vth446872-1.jpg[p1]

 i8784/vth446873-1.jpg[p1]

 i8784/vth445902-1.jpg[p1]

 i8784/vth447083-1.jpg[p1]

 i8784/vth447074-1.jpg[p1]

 i8784/vth446875-1.jpg[p1]

 i8784/vth444923-1.jpg[p1]

 i8784/vth447128-1.jpg[p1]

 i8784/vth447129-1.jpg[p1]

 i8784/vth446198-1.jpg[p1]

 i8784/vth446199-1.jpg[p1]

 i8784/vth446200-1.jpg[p1]

 i8784/vth446201-1.jpg[p1]