Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Plaz roku 2025 - užovka hladká: ta, co si ji pletou se zmijí

Plaz roku se v České republice vyhlašuje od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat, že plazi jsou zajímaví živočichové a jsou součástí našeho přírodního i kulturního dědictví. Nejen proto si zaslouží pomoc lidí a především ochranu míst, kde žijí.

L

etos tento titul získal jediný jedovatý had vyskytující se na území České republiky - užovka hladká. Užovka hladká je nejedovatý had z čeledi užovkovitých. Tento druh je rozšířen skoro po celé Evropě, s výjimkou severu Skandinávie, celého Irska a části Pyrenejského poloostrova. Žije rovněž v Turecku, a části Íránu. Obvykle se dorůstá maximálně 75 cm, ale byly spatřeny i výjimky okolo 90 cm. Stejně jako u většiny hadů bývají samice obvykle delší než samci. Jejich barva je hnědá až šedohnědá s černým vzorem na hřbetu těla. Z důvodu vzoru na těle bývá často zaměňována za zmiji. Jejich hlava je oproti tělu velmi malá a zploštělá.

"Tato užovka je ve spoustě zemí ohroženým druhem, včetně ČR. Globálně je stanovena jako málo dotčený druh. U nás je důvodem snížení její populace hlavně už zmíněné zabíjení z důvodu záměny za zmiji obecnou. Dalšími důvody jsou například ničení přirozených habitatu nebo požáry."

Obývá sušší prostředí. Já osobně jsem je nacházel ve spoustě biotopů. Od kamenitých strání, přes stepní oblasti až po okraje lesů. Tato místa mají vždy něco společného. A to konkrétně přímý přístup světla a hlavně tepla. Tato užovka totiž miluje vyhřívání. To je další důvod, proč se zaměňuje za zmiji. Jako úkryt využívají kameny, křoví nebo skalky.

Aktivní jsou hlavně přes den, ale v parném letním období je možné je spatřit i během chladnějších nocí. Jejich lovecká strategie se trochu liší od ostatních užovek. Jako mládě loví plže, hmyz a mláďata hlodavců. Zpravidla svoji kořist neškrtí, nýbrž polyká vcelku zaživa. V dospělosti loví především ještěrky, slepýše, drobné savce, ale také hady. 

Rozmnožování probíhá po zimování, obvykle v dubnu. Březost trvá okolo 4 měsíců. Užovka hladká je jediná užovka v ČR, která je vejcoživorodá. Samice tedy rodí 5 až 17 mláďat v blanitém obalu, který ale po chvíli prorážejí a jdou si po svých. Tito hadi se dožívají v přírodě okolo 8 - 10 let. V zajetí však až 15.

Tato užovka je ve spoustě zemí ohroženým druhem, včetně ČR. Globálně je stanovena jako málo dotčený druh. U nás je důvodem snížení její populace hlavně už zmíněné zabíjení z důvodu záměny za zmiji obecnou. Dalšími důvody jsou například ničení přirozených habitatu nebo požáry. U nás je chráněna jako silně ohrožený druh. V České republice se vyskytuje hlavně v západních a jižních Čechách, na jižní Moravě a Olomoucku. 

Dnes jsou uznávány tři poddruhy. První C. a. austriaca je poddruh vyskytující se u nás a ve většině Evropy. C. a. acutirostris žije na severozápadě Pyrenejského poloostrova. C. a. Fitzingeri je z jižní Itálie a Sicílie. Nicméně existence tohoto poddruhu není potvrzena.

Hlavním rozdílem oproti zmiji obecné jsou kulaté zorničky, zmije je má svislé. Navíc zmije má na hřbetu dlouhou klikatou čáru, užovka hladká má spíš tečky, nebo jiný vzor, který ale není spojený. Každopádně pokud nepoznáte rozdíl, je lepší se hadovi vyhnout. Rozhodně, ale není vhodné ani etické hady zabíjet. Navíc, jak už jsem zmínil, tento druh (i zmije obecná) je velmi ohrožený, takže jejich zabití je trestným činem.


Fotogalerie

Autor článku: Filip Sedláček (navštěvuje Zookroužek v Zoo Hluboká)

Redakční úpravy: Roman Kössl, Isabela Okřinová

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Obojživelník roku 2025 - blatnice skvrnitá

Obojživelník roku je projekt, jehož posláním je vzbudit zájem o obojživelníky naší přírody a jejich ochranu. Obojživelníci jsou jedna z nejohroženějších skupin obratlovců, celosvětově je ohrožuje především znečišťování a ztráta přirozeného prostředí, dále také klimatické změny. Všech 21 druhů obojživelníků žijících v České republice je ohroženo.

V

 letošním roce se tímto titulem pyšní zajímavá žába - blatnice skvrnitá. Dříve se jí říkalo také blatnice česneková. Tento název si vysloužila kvůli jedné ze svých obranných reakcí. Pokud je vyrušena, vylučuje její kůže sekret, který někdy voní po česneku. Tuto žábu bezpečně poznáte, pokud se jí podíváte na oko. Je to totiž jediný druh žáby žijící v naší republice, který má svislou zornici. Má přilbovitě zaoblenou hlavu a její kůže je na hlavně hladká, na zbytku těla má ne příliš výrazné bradavičky. Zbarvení je velmi variabilní. Jak už ale její název napovídá, je její kůže poseta různě velkými a barevnými skvrnkami. Samičky jsou větší než samci.

"Blatnice jsou aktivní téměř výhradně za soumraku a v noci. Pokud je chceme pozorovat, je dobré si vybrat období po vydatnějších deštích. I rozmnožování probíhá v noci. Přes den jsou zahrabané v zemi, mnohdy až 1 metr hluboko."   


Blatnice skvrnitá je evropským druhem, jehož výskyt se táhne od střední Francie až po Kazachstán. Na jihu je hranicí jejího výskytu Bulharsko, na severu potom Dánsko, jižní Švédsko a Estonsko. Co se týče rozšíření blatnice v České republice, dalo by se říct, že se jedná spíše o nížinný druh. Horské oblasti příliš nevyhledává. Souvislejší výskyt pozorujeme především v Polabí a v oblastech s hojnou sítí rybníků. Z toho vyplývá, že je velmi často vázána na intenzivně obhospodařovanou krajinu. S tímto faktem souvisí i většina příčin jejího ohrožení. Nebezpečné je pro ni používání biocidů. Během takzvaného přihnojování rybníků hynou ve velkých počtech pulci blatnic, protože jsou velmi citliví na kvalitu vody, ve které dochází k jejich dalšímu vývoji. Blatnicím nevyhovují ani regulace toků řek nebo zavážení rybníků a pískoven. Přicházejí tak o svá oblíbená stanoviště.    

Vzhledem k tomu, že se jedná o zvíře, které velmi často hrabe, vyhledává především místa s lehčími půdami, samozřejmě v blízkosti vodních nádrží a toků. Nalézt ji můžeme také na mokřadních i stepních lokalitách. Nevyhovují jí naopak zalesněná území a místa s mělkou vrstvou půdy. Pro rozmnožování upřednostňuje různé typy zarostlejších vodních ploch. Provazce vajíček samice přichycují na vodní rostliny. Z vajíček se později vylíhnou poměrně velcí pulci, kteří metamorfují v dospělce obvykle v průběhu července a srpna. Blatnice skvrnitá má největší pulce ze všech žab vyskytujících se v České republice. Někdy se ale jejich vývoj může protáhnout. A to tak, že někteří pulci vzácně dokáží přezimovat a metamorfují až na jaře.

Blatnice jsou aktivní téměř výhradně za soumraku a v noci. Pokud je chceme pozorovat, je dobré si vybrat období po vydatnějších deštích. I rozmnožování probíhá v noci. Přes den jsou zahrabané v zemi, mnohdy až 1 metr hluboko. Stejným způsobem i zimují. Jejich potravou jsou především drobní bezobratlí živočichové, a to především hmyz, jeho larvy, ale také plži, žížaly či pavouci. V případě, že blatnici něco vyruší, rychle se zahrabe nebo uteče. Pokud jí tato strategie nevyjde, nafukuje svoje tělo a vydává zvláštní kňučivé zvuky. Někteří jedinci pak při podráždění vydávají již zmiňovaný česnekový zápach.

A jak se u nás chrání tato pozoruhodná žába? Důležitý je především monitoring rozmnožovacích ploch blatnice skvrnité. Na těchto místech je pak nutné zabránit používání biocidů, zahnojování rybníků, ale i přílišnému zarůstání a zazemňování nádrží. Budují se i další nádrže vhodné pro rozmnožování blatnic.                

Fotogalerie

Autorka článku: Isabela Okřinová

Redakční úpravy: Roman Kössl

Autoři fotografií: viz. popisky ve fotogalerii

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Hravé úkoly se zvířátky

Úkoly si buď stáhni (pdf) a vytiskni nebo si lámej hlavu u obrazovky :-)

1

(Ne)pravdy o korsakovi

Přečtěte si v Zoo novinách článek o lišce korsak a rozhodněte, která tvrzení jsou správně a která ne?

a) Liška korsak patří mezi druhy lišek, které občasně tvoří malé smečky.


b) Liška korsak žije v polopouštích střední Asie.


c) Liška korsak umí obratně lovit ve vysokém sněhu.


d) Liška je korsak je lovena pytláky kvůli kožešině.


e) Liška korsak vyhledává hustě zalesněná území.



Pro řešení klikni.

Obsah

Zoo noviny 01/2025, Titulka
Zoo noviny 01/2025, Editorial
Zoo noviny 01/2025, Obsah
Zoo noviny 01/2025, Letošní mláďata
Zoo noviny 01/2025, Želvy pardálí
Zoo noviny 01/2025, Korsak
Zoo noviny 01/2025, Víčkovnice yucatanská
Zoo noviny 01/2025, Genetika syslů
Zoo noviny 01/2025, Zelené střechy
Zoo noviny 01/2025, Konipas horský
Zoo noviny 01/2025, Užovka hladká
Zoo noviny 01/2025, Blatnice skvrnitá
Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 1
Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 2
Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 3
Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 4
Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 5
Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 6
Zoo noviny 01/2025, Rozhovor Zamenis
Zoo noviny 01/2025, Sulawesi rozhovor
Zoo noviny 01/2025, Velikonoce
Zoo noviny 01/2025, May day
Zoo noviny 01/2025, Titulka

Titulka

Zoo noviny 01/2025, Editorial

Editorial

Zoo noviny 01/2025, Obsah

Obsah

Zoo noviny 01/2025, Letošní mláďata

Letošní mláďata

Zoo noviny 01/2025, Želvy pardálí

Želvy pardálí

Zoo noviny 01/2025, Korsak

Korsak

Zoo noviny 01/2025, Víčkovnice yucatanská

Víčkovnice yucatanská

Zoo noviny 01/2025, Genetika syslů

Genetika syslů

Zoo noviny 01/2025, Zelené střechy

Zelené střechy

Zoo noviny 01/2025, Konipas horský

Konipas horský

Zoo noviny 01/2025, Užovka hladká

Užovka hladká

Zoo noviny 01/2025, Blatnice skvrnitá

Blatnice skvrnitá

Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 01/2025, Dětská sekce 6

Dětská sekce 6

Zoo noviny 01/2025, Rozhovor Zamenis

Rozhovor Zamenis

Zoo noviny 01/2025, Sulawesi rozhovor

Sulawesi rozhovor

Zoo noviny 01/2025, Velikonoce

Velikonoce

Zoo noviny 01/2025, May day

May day

12

Sending statistics …

Rendering Dětská sekce 1 (391819): (4/4) (0 ms)

Rendering Blatnice skvrnitá (398061): (4/4) (5 ms)

Rendering Užovka hladká (400443): (4/4) (20 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 m559/item201936-small.png

 i10167/item1245626-small.jpg

 i10167/item1245627-small.jpg

 i10167/item1245628-small.jpg

 i10167/item1241422-small.jpg

 i10167/item1241567-small.jpg

 i10167/item1241568-small.jpg

 i10167/item1214948-small.png

 i10167/item1214951-small.png

 i10167/item1214950-small.png

 i10167/vth501782-1.jpg[p1]

 i10167/vth512467-1.jpg[p1]

 i10167/vth512454-1.jpg[p1]