Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Kočka divoká: kudy chodí tajemný klenot naší přírody?

Mohutná mourovatá kočka s velkou kulatou hlavou, spíše kratším huňatým ocasem s 3-4 tmavými kroužky a tupou špičkou a celkově světlejší srst s méně kontrastním zbarvení na hřbetě. Takové jsou základní znaky kočky divoké, které ji zároveň odlišují od jejích vzdálených příbuzných - domácích mourků. Další rozpoznávací znaky již vyžadují “cvičené oko” a dobré pozorovací podmínky: tmavý tenký pás na hřbetě končí u kořene ocasu, spodní strana tlapek je černá jen kolem prstových polštářků, obvykle dva tmavé proužky na ramenou…

P

o desetiletí byla kočka divoká v České republice považována za vyhubenou, podobně jako třeba vlci, rysi nebo medvědi. Právě monitoring velkých šelem, které se v posledních desetiletích vrací do naší přírody, přinesl první důkazy o novodobém výskytu tohoto vzácného druhu u nás. Fotopasti instalované pro monitoring rysa v Národním parku Šumava zachytily kočku již v roce 2011 a o dva roky později se ukázala také na česko-slovenském pomezí. Od té doby důkazů přibývá, a to i z dalších oblastí České republiky. K vzácným záznamům z fotopastí a přímým pozorováním se tu a tam bohužel také přidávají informace o nálezu mrtvého jedince. Například v roce 2021 došlo ke sražení autem dvou koček divokých v oblasti, kde jejich výskyt do té doby nikdo neočekával - na Dobříšsku. Jen díky pozornosti veřejnosti neušel tento sice neveselý, ale jinak velmi vzácný nález, pozornosti odborníků.

"Kočka divoká žije především v lesnatých oblastech položených v nižší až střední nadmořské výšce. Vyhýbá se místům s dlouhodobě vysokou sněhovou pokrývkou. S oblibou si vybírá pestré mozaiky listnatých nebo smíšených lesů s členitým terénem."

Zmíněné náhodné záchyty vedly zoology v posledních letech k zahájení monitoringu již specificky zaměřeného na kočku divokou. Stejně jako v případě dalších volně žijících šelem se jedná o mozaiku metod, která může pomoci zodpovědět základní otázky o těchto vzácných kočkách - o jejich výskytu, původu, početnosti, potravě či prostorových nárocích. 

Klíčovým úkolem aktuálního výzkumu je také zjistit přítomnost a případně míru křížení koček divokých s domácími mourky. Právě hybridizace totiž představuje jedno z hlavních nebezpečí pro přežití druhu, a to hned z několika důvodů: ztráta genetické čistoty může způsobit ztrátu některých lokálních adaptací nebo zvýšit přítomnost škodlivých mutací, které se ve vyšší míře vyskytují u přešlechtěných domácích koček. Různé evropské studie, které studovaly problematiku hybridizace koček, se ve svých výsledcích významně liší. Např. v Maďarsku a Skotsku jsou populace kočky divoké výrazně ovlivněny hybridizací s domácími kočkami, v jiných evropských zemích jsou naopak populace relativně nedotčené, například v sousedním Německu bylo identifikováno jen 3.5 % hybridů.

 "Od roku 2012 došlo k postupnému nárůstu zjištěných oblastí výskytu kočky divoké v jihozápadních Čechách, a to konkrétně na Šumavě a v Pošumaví, v Českém lese a Slavkovském lese. Poslední záznamy naznačují stabilní výskyt populace v Doupovských horách, přičemž v Doupovských horách byla prokázána rovněž reprodukce."

Za dalšími příčinami ohrožení koček divokých v naší přírodě stojí bohužel, ať přímo či nepřímo, člověk. Naše krajina je protkána hustou sítí silnic, železnic, vesnic a měst. Tyto překážky znamenají přímé ohrožení jedinců a v delším časovém horizontu mohou naprosto izolovat jednotlivé populace a tím znemožnit tolik důležitou výměnu genů. Na základě dosavadních zkušeností lze říci, že kočka divoká navíc preferuje pestrou a členitou krajinu se strukturovanými lesními porosty a starými stromy, remízky a mezemi. Intenzivní zemědělství a lesnictví v minulosti i v současné době bohužel takovému způsobu hospodaření příliš nepřálo. V neposlední řadě tento zákonem chráněný druh ohrožuje lov, a to jak nelegální, tak i ten legální. K zástřelu kočky divoké totiž může dojít kvůli záměně při regulaci toulajících se koček domácích. 

Mezi základní využívané metody monitoringu v současné době patří zimní stopování spojené se sběrem biologických vzorků, fotomonitoring, telemetrie a genetické analýzy. Analyzují se především vzorky získané neinvazivními metodami, a to především vzorky čerstvého trusu nebo srsti ze značkovacích míst. Pří sběru srsti významně pomáhají tzv. chlupové pasti - speciálně upravené kolíky natřené atraktantem (výtažek kozlíku lékařského), který kočky láká. Předmět napuštěný danou látkou se kočka snaží přeznačit nebo přenést dotyčný pach na sebe, a tak se o chlupovou past intenzivně otírá a zanechává na ní své chlupy i s genetickou informací. Právě genetická analýza dokáže jednoznačně potvrdit výskyt vzácné kočky divoké, křížence nebo odhalit jejich původ. Podle dosavadních výsledků analýz se k nám kočky šíří ze dvou zdrojových populací: v jihozápadních Čechách se jedná o kočky z Německa a naopak na moravsko-slovenském pomezí se jedná o jedince z karpatské populace (Slovenska). 

Kočka divoká - vizitka:

Velikost těla: je o něco větší než běžná kočka domácí. Její hmotnost je v průměru zhruba 6 kg a délka těla 0,5-0,8 m.

Rozmnožování: Kočka divoká žije spíše samotářským životem, pouze v době páření, které se odehrává na přelomu zimy a jara, se na čas stává společenskou a svého partnera láká hlasitým mňoukáním.

Březost: Březí je zhruba 65 dnů a rodí tři až pět koťat (v dubnu až červnu), o které se stará až do podzimu, kdy se osamostatňují.

Potrava: Kočka divoká je aktivní převážně za soumraku a v noci, kdy se vydává na lov. Naopak přes den se zdržuje v úkrytech. Loví sama a v jejím jídelníčku proto zcela převažují (až z 80 %) malí hlodavci, především hraboši či myšice. V případě nedostatku její jídelníček doplňují také ptáci, králíci, ještěrky či žáby. Pouze v období velké nouze se spokojí i s mršinou.

I přes svou podobu s mourovatou kočkou domácí nejsou tyto dva druhy přímými příbuznými. Kočka domácí vznikla postupnou domestikací z kočky plavé v místech vzniku prvních civilizací. Do Evropy se rozšířila během starověku díky Římanům. Bohužel mezi domácími kočkami a kočkou divokou nestačila vzniknout reprodukční bariéra. Oba druhy se proto mohou vzájemně křížit a mít plodné potomstvo, což představuje jednu z vážných hrozeb pro populace koček divokých


Preferovaný biotop

Kočka divoká žije především v lesnatých oblastech položených v nižší až střední nadmořské výšce. Vyhýbá se místům s dlouhodobě vysokou sněhovou pokrývkou. S oblibou si vybírá pestré mozaiky listnatých nebo smíšených lesů s členitým terénem. Pohybuje se také na podhorských loukách, mýtinách, mezích nebo polích, kde ráda loví. V lesích vyhledává úkryty v podobě skalních rozsedlin, vyvrácených a doupných stromů, opuštěných nor a padlých kmenů. Ty využívá v době výchovy mláďat nebo přes den jako bezpečný úkryt.

Novodobý výskyt koček divokých a první doklad o rozmnožování v ČR

Znalosti o rozšíření a populační dynamice kočky divoké jsou horší v porovnání s jinými ohroženými druhy šelem. Důvodem je skrytý způsob života, umocněný malou velikostí těla a podobností s jedinci kočky domácí s původním divokým zbarvením. Navíc ve srovnání s velkými šelmami mají mnohem menší teritoria. Jejich domovský okrsek může mít jen několik km2 (2-20 km2), proto je mnohem těžší ji při monitoringu zachytit. I proto jsou informace od veřejnosti tak důležité, zejména při výskytu v nové oblasti.

Od roku 2012 došlo k postupnému nárůstu zjištěných oblastí výskytu kočky divoké v jihozápadních Čechách, a to konkrétně na Šumavě a v Pošumaví, v Českém lese a Slavkovském lese. Poslední záznamy naznačují stabilní výskyt populace v Doupovských horách, přičemž v Doupovských horách byla prokázána rovněž reprodukce. Další ojedinělé záznamy pochází také z Dobříšska a Lužických hor. Monitoring kočky divoké probíhal i v rakouském Národním parku Thayatal a v Národní parku Podyjí v letech 2007–2011, kdy byli pomocí genetických metod zjištěni minimálně tři jedinci na rakouské straně, od roku 2012 se však nepodařilo výskyt kočky divoké na moravské straně v této oblasti prokázat.

Cenné údaje pochází rovněž z moravsko-slovenského pomezí, kde se podařilo potvrdit reprodukci v severní části Bílých Karpat a Javorníkách. Ta v kombinaci s počtem identifikovaných jedinců naznačuje stabilní životaschopnou populaci kočky divoké v obou pohořích. Rovněž cenným poznatkem jsou záchyty kočky divoké ve Vsetínských Beskydech, Hostýnských a Buchlovských vrších.

Hledáme kočku,pozor, divokou!

Zaujaly vás zprávy o vzácných “divoškách”? 

Pozorovali jste kočku divokou?

Nafotila se vám na fotopast kočka se znaky kočky divoké?

Našli jste sraženou kočku např. u silnice, vykazující znaky divoké kočky?  

Ozvěte se nám! Na webových stránkách https://www.kockadivoka.cz/o-projektu/chci-pomoct/ nám můžete své pozorování nahlásit.

V České republice probíhá výzkum zaměřený na analýzu stavu populací kočky divoké a ochranářskou genetiku v jihozápadních a středních Čechách (projekt TAČR SS07010109 ) a na česko-slovenském pomezí (projekt Felis SKCZ financovaný z programu Interreg V-A SK-CZ i jeho pokračování Felis SKCZII). Budeme rádi za vaše hlášení a pomoc s monitoringem tohoto vzácného druhu naší fauny!

Kočku divokou najdete v naší zoologické zahradě v expozici Jezevčí skály. O jejím chovu v Zoo Hluboká se můžete dočíst v předešlém čísle e-magazínu Zoo noviny: https://zoonoviny.zoohluboka.cz/03-2024/kocka-divoka

Zdroje informací:

web www.kockadivoka.cz 

Našli jsme kočku divokou, vydalo Hnutí DUHA Šelmy  v roce 2022. Dostupné zde: https://www.selmy.cz/storage/app/uploads/public/630/649/08c/63064908c0dfd832896268.pdf


Bufka, L., Volfová, J., Bednářová, H., Belotti, E., Dzurja, J., Prokopová, M., Jaška, P., Pospíšková, J., Sochor, J., Čech, V., Mináriková, T., Krojerová, J. Verified occurrence of Felis silvestris in Bohemia (Czech Republic) in 2010–2021 (Carnivora: Felidae). Lynx. 2022, 53(1), 417-435. ISSN 0024-7774. E-ISSN 1804-6460. Dostupné zde: https://publikace.nm.cz/file/fca546135fa8843da35b8aeac714e1c6/39022/417_435_Bufka.pdf


Pospíšková, J., Kutal, M., Bojda, M., Bufková-Daniszová, K., & Bufka, L. (2013). Nové nálezy Felis silvestris v České republice (Carnivora: Felidae) New records of Felis silvestris in the Czech Republic (Carnivora: Felidae). 147, 139–147.

  

Krojerová J., Duľa M., Gajdárová B., Homolka M., Koubek P., Tám B., Bojda M., Dekař P., Dzurja J., Gendiar M., Grešner M., Kováč P., Kubala J., Kutal M., Machciník B., Tonhaiserová A., Váňa M. 2022. Hledáme kočku, pozor, divokou! Závěrečná studie projketu Felis SK CZ. Dostupné zde: https://www.kockadivoka.cz/storage/app/media/DOKUMENTY/Z%C3%A1v%C4%9Bre%C4%8Dn%C3%A1%20studie%20Felis%20SKCZ.pdf


Fotogalerie

    Autorka článku: Josefa Krausová, Hnutí Duha Šelmy, Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i. 

Redakční úpravy: Jarmila Krojerová, Isabela Okřinová a Roman Kössl

Zdroje fotografií: viz. popisky ve fotogalerii

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Proběhlé akce v zoo...

Přinášíme vám krátký přehled akcí, které v zoo proběhly v minulém čtvrtletí...

Strašidelná zoo

26. října proběhla v naší zoologické zahradě tradiční Strašidelná zoo, kdy se v areálu z ničeho nic začalo pohybovat jedno strašidlo za druhým. Především pro malé návštěvníky bylo připraveno několik soutěžních stanovišť, na kterých plnily úkoly. Hledali umělé pavouky mezi hemžícími se červy, snažili si zapamatovat ingredience do kouzelného lektvaru, hbitě běhali přes překážkovou dráhu nebo přenášeli ježibabí oko na lžíci. Jako doprovodný program byl připraven bohatý jarmark a hrála kapela Maxa Band. Děti vyráběly papírové dýně či bubáčky a nechybělo ani oblíbené dlabání dýní. Akce byla zakončena lampionovým průvodem.  

Čerti v zoo

V sobotu 7. prosince se v Zoo Hluboká konala akce Čerti v zoo, kdy se nebe setkalo s peklem. Za doprovodu pekelné hudby a dýmu si děti osvojovaly různé čertovské dovednosti, jako je například převážení polínek, přikládání do ohně, zatloukání hřebíků či zametání rozházené slámy. Nesmíme zapomenout zmínit ani čertovské karty či hraní kostek. Čertům rozhodně neunikly žádné prohřešky dětí. Ty pak musely slíbit, že po sobě budou doma uklízet a více pomáhat rodičům. Za svou statečnost byly děti v pekle odměněné čertovským diplomem, který podepsaly otiskem svého prstu, zlatým dukátkem či dřevěným čertíkem. U andělů pak děti říkaly krásné básničky nebo zpívaly písničky. Za to si vysloužily dřevěného andílka a něco sladkého. Atmosféru akce dotvářely tisíce rozzářených světýlek v rámci každoroční vánočně nasvícené zoo.

Autorka textů: Michaela Zahradníková

Redakční úpravy: Isabela Okřinová

Autorka fotografií: Soňa Švihelová

Obsah

Zoo noviny 04/2024, Titulka
Zoo noviny 04/2024, Editorial
Zoo noviny 04/2024, Obsah
Zoo noviny 04/2024, Zimní spánek
Zoo noviny 04/2024, Krmné dávky
Zoo noviny 04/2024, Klokánci
Zoo noviny 04/2024, Noční expozice
Zoo noviny 04/2024, 4 housata
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 1
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 2
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 3
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 4
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 5
Zoo noviny 04/2024, Racci
Zoo noviny 04/2024, Zbudovská blata
Zoo noviny 04/2024, Rozhovor Zamenis
Zoo noviny 04/2024, Kočka divoká
Zoo noviny 04/2024, Proběhlé akce
Zoo noviny 04/2024, Titulka

Titulka

Zoo noviny 04/2024, Editorial

Editorial

Zoo noviny 04/2024, Obsah

Obsah

Zoo noviny 04/2024, Zimní spánek

Zimní spánek

Zoo noviny 04/2024, Krmné dávky

Krmné dávky

Zoo noviny 04/2024, Klokánci

Klokánci

Zoo noviny 04/2024, Noční expozice

Noční expozice

Zoo noviny 04/2024, 4 housata

4 housata

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 04/2024, Racci

Racci

Zoo noviny 04/2024, Zbudovská blata

Zbudovská blata

Zoo noviny 04/2024, Rozhovor Zamenis

Rozhovor Zamenis

Zoo noviny 04/2024, Kočka divoká

Kočka divoká

Zoo noviny 04/2024, Proběhlé akce

Proběhlé akce

18

Sending statistics …

Rendering Proběhlé akce (383069): (4/4) (1 ms)

Rendering Kočka divoká (384263): (9/9) (38 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 m559/item201936-small.png

 i9782/item1192382-small.jpg

 i9782/item1192391-small.png

 i9782/item1192389-small.png

 i9782/item1192388-small.png

 i9782/item1192390-small.png

 i9782/item1192384-small.jpg

 i9782/item1192386-small.jpg

 i9782/item1192385-small.png

 i9782/item1189191-small.jpg

 i9782/item1189321-small.jpg

 i9782/item1189322-small.jpg

 i9782/vth491158-1.jpg

 i9782/vth492488-1.jpg

 i9782/vth492480-1.jpg (2x)

 i9782/vth492489-1.jpg (2x)

 i9782/vth492483-1.jpg (2x)

 i9782/vth492490-1.jpg (2x)

 i9782/vth491685-1.jpg[p1]

 i9782/vth490800-1.jpg[p1]

 i9782/vth492272-1.jpg[p1]

 i9782/vth492273-1.jpg[p1]

 i9782/vth492274-1.jpg[p1]

 i9782/vth492275-1.jpg[p1]

 i9782/vth492276-1.jpg[p1]

 i9782/vth492491-1.jpg[p1]

 i9782/vth492492-1.jpg[p1]

 i9782/vth492487-1.jpg[p1]

 i9782/vth498462-1.jpg[p1]

 i9782/vth490872-1.jpg[p1]

 m559/item201936-medium.png[p3]

 i9782/item1189191-medium.jpg[p3]

 i9782/item1189321-medium.jpg[p3]

 i9782/item1189322-medium.jpg[p3]