Zoo noviny
Synced!
Žádost o souhlas s ukládáním volitelných informací

Pro základní fungování webu nepotřebujeme ukládat žádné informace (tzv. cookies apod.). Rádi bychom vás ale požádali o souhlas s uložením volitelných informací:

Anonymní unikátní ID

Díky němu příště poznáme, že se jedná o stejné zařízení, a budeme tak moci přesněji vyhodnotit návštěvnost. Identifikátor je zcela anonymní.

Aa

Aa

Aa

Aa

Aa

 

 

 

 

aA

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Zimní spánek není lenošení, ale dobře promyšlená životní strategie.

Nastalo zimní období a návštěvnost zoologických zahrad klesá. Částečně i z toho důvodu, že se lidé obávají, že v zoo neuvidí žádná zvířata. Je přece zima a budou „zalezlá“. Zoo Hluboká má však v tomto směru výhodu, protože většina druhů, které chová, pochází z palearktické oblasti, tudíž je na chladnější podmínky zvyklá a návštěvníci je tak mohou v zoo pozorovat i v zimě. Ta zvířata, která by zimu venku nevydržela (například krokodýl nebo některé druhy papoušků) musíme přesunout do zázemí, kde mají vhodné teplotní podmínky, ale je jich opravdu minimum. Některá zvířata si ale se zimou poradí na první pohled velmi svérázným způsobem. Prostě usnou a probudí se až na jaře. Uchýlí se do tak zvaného stavu hibernace. A tomu se budeme věnovat v následujícím článku.

C

o to vlastně hibernace je a proč to zvířata dělají? Definic tohoto pojmu je hned několik. V podstatě by se ale dalo shrnout, že se jedná o soubor přizpůsobení organismů, který jim pomáhá přežít velmi nepříznivé zimní podmínky, kdy je především nedostatek potravy. Jde o neuvěřitelnou schopnost výrazně snížit teplotu těla (někdy až téměř k bodu mrazu) a přesto zachovat (alespoň částečně) důležité fyziologické pochody. Jedna z definic také říká, že se jedná o alternativu k hladovění během nepříznivých podmínek. Další možností, jak takovou situaci mohou zvířata řešit, je migrace. Mezi typické hibernanty naší přírody patří například ježci, plši, netopýři nebo sysli. V zimě spí i jezevci nebo medvědi. U nich ale mluvíme o tak zvaném nepravém zimním spánku, který probíhá výrazně jinak než hibernace „pravých spáčů“. K fenoménu nepravých spáčů a především zimního spánku medvědů se ale také dostaneme. Hibernace je tedy typická především pro savce, ale zástupce najdeme i mezi ptáky, například některé druhy lelků. Speciální kapitolou je potom zimní spánek plazů, kterému se také někdy říká brumace. Na tu si posvítíme třeba někdy příště.

Na proces zimního spánku je třeba se především dobře připravit. Taková příprava ale není hned a vyžaduje dostatek času. Velice důležité je získat velké zásoby energie. Zvířata se tedy musí především pořádně najíst. To znamená, že do sebe pořád cpou nějakou potravu. Tento proces je podmíněn i hormonálně. V těle zvířat je to v tomto období zařízeno tak, že je v mozku pomocí hormonů potlačeno centrum sytosti, ale centrum hladu zůstává plně funkční. Zvíře má tedy pocit neustálého hladu.

"Zajímavé také je, že medvědi dokáží během nerušeného zimního spánku velmi dobře hospodařit s odpadními látkami organismu. V močovém měchýři vstřebávají močovinu do krve, která zde má za úkol opravovat molekuly bílkovin. Medvědi prostě v zimě nechodí na záchod."

Jak vlastně organismus pozná, že by se měl chystat k zimnímu spánku? Kupodivu není celý proces až tak závislý na změně okolní teploty, i když její vliv samozřejmě není zanedbatelný, ale zásadním hybatelem je jakýsi vnitřní roční cyklus. Vnější podmínky ale můžou nástup do hibernace urychlit. Tím nejvýraznějším vnějším urychlovačem (výraznějším než teplota) je zkracování světelné části dne. Svou roli hraje také pochopitelně (ne)dostupnost potravy. S tělem hibernanta se pak začnou dít věci. Změní se například aktivita endokrinních žláz (např. štítná žláza, nadledviny, hypotalamus a další). Zvíře si obecně méně uvědomuje stres a může tak v klidu přecházet do stavu hibernace. Důležité také je, že v mozku jsou utlumena centra termoregulace a zároveň se výrazně sníží citlivost na chlad. Klesání tělesné teploty je postupné a může trvat několik hodin. Změny proběhnou také v oběhovém systému. Sníží se nejen dechová frekvence, ale také srdeční tep a tlak krve. Celé to probíhá tak, že se střídají momenty, kdy zvířeti srdce bije velmi rychle a krevní tlak se krátkodobě zvýší, s momenty, kdy se srdce téměř zastaví. Podobně se projevuje i dechová činnost. Jsou prostě chvíle, kdy hibernant v podstatě vůbec nedýchá. Například netopýři se ve fázi nejhlubšího spánku nadechnou třeba jen 5 krát za minut. Šetří tím energii. Během hibernace se zvířatům také mění vlastnosti krve. Poměrně výrazně klesá její srážlivost i hladina cukru. Zásadním zdrojem energie jsou pro hibernující zvířata tuky. Tělesnou teplotu se většina hibernantů snaží udržovat nad bodem mrazu, ale existují i druhy (například některé druhy severoamerických syslů), které se zvládnou podchladit podstatně výrazněji (až na - 3 °C). Jejich krev obsahuje speciální bílkoviny, které zabraňují tvorbě ledových krystalků. Ty by mohly nevratně poškodit buňky a tkáně. Nicméně i zvířata schopná takového podchlazení čas od času svou tělesnou teplotu zvýší pomocí svalového třesu. Snaží se tím pravděpodobně zabránit poškození mozku.

Spí hibernující zvířata opravdu celou zimu v kuse? Ve většině případů ne. Typicky netopýři se během zimy několikrát částečně probudí. Během této chvilky většinou kontrolují, zda je prostředí kolem nich stále vhodné k zimování. Pokud ne, mohou se dokonce o kousek posunout na vhodnější místo. V případě, že jsou ale zcela probuzeni, například lidmi, kteří je vyruší v jejich jeskynních úkrytech, má to pro ně často fatální následky, protože ztratí hodně energie, která jim pak ke konci zimy může chybět.

Zajímavým fenoménem mezi zimními spáči jsou medvědi. Tradičně jsou řazeni, stejně jako například naši jezevci lesní, mezi tak zvané nepravé zimní spáče. Pro ty je totiž typické, že jejich tělesná teplota během zimního spánku nijak výrazně neklesá a jejich dechová a tepová frekvence se také výrazně nemění. Medvědi ale této definici úplně neodpovídají. Poměrně intenzivní pozorování severoamerických baribalů odhalilo spoustu zajímavých a mnohdy překvapivých poznatků. Kupříkladu to, že se medvědi během zimy vůbec neprobouzejí. Dochází u nich pouze k lehčím výkyvům teploty, kdy se medvěd podchladí na teplotu okolo 30 °C, a poté se zase ohřeje na standardní tělesnou teplotu. Medvědí mozek je na takový teplotní pokles připraven, a proto nemá snahu se při snížení teploty aktivně ohřívat. Ztratil by tak zbytečně velké množství energie. Jejich srdce ale bije výrazně pomaleji (15 krát za minutu) a nadechují se maximálně dvakrát za minutu. Zajímavé také je, že medvědi dokáží během nerušeného zimního spánku velmi dobře hospodařit s odpadními látkami organismu. V močovém měchýři vstřebávají močovinu do krve, která zde má za úkol opravovat molekuly bílkovin. Medvědi prostě v zimě nechodí na záchod. Fascinující také je, že přestože se celou zimu válí, neřídnou jim kosti a jejich svaly ochabují jen minimálně. V jejich krvi se totiž nachází speciální bílkovinná látka, díky které se vápníkové ionty vrací zpět do kostní tkáně. Medvědí svaly během nečinnosti přichází pouze o zhruba 15 % obsahu bílkovin. Člověk by jich za takovou dobu ztratil až 85 %. 

A jak vypadá probuzení ze zimního spánku? Především se děje postupně a u větších druhů zvířat může trvat až několik hodin. Menším druhům, jako například netopýrům nebo drobným hlodavcům, ale stačí na probuzení přibližně půl hodiny. Spouští ho opět jakési vnitřní hodiny, ale velký vliv mají i vnější podmínky. Jakmile se na jaře začne oteplovat, je to signál k ukončení hibernace. Důležité je vyprodukovat za poměrně krátký čas hodně tepla. Tentokrát se ale energie nezískává z tuků, ale především z glukózy. Tělo probouzejícího se zvířete se neotepluje ve všech částech stejně rychle. Nejdříve je potřeba zahřát důležité tělní orgány - mozek, srdce, játra… Postupně se také navyšuje spotřeba kyslíku. Probuzení medvědi se na jaře vrací do běžného fungování velmi pozvolna. Jejich tělesná teplota je sice v normálu, ale metabolismus je ještě několik týdnu zpomalen a medvěd nemá energie nazbyt, protože ji pro své tělesné pochody stále čerpá ze zbylých zimních zásob. A těch většinou není mnoho.

Fotogalerie

   Autorka článku: Isabela Okřinová

Redakční úpravy: Roman Kössl 

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Proč a jak měníme v zimě zvířatům krmné dávky?

Vzhledem k tomu, že naše zoologická zahrada chová poměrně velký počet druhů zvířat vyskytujících se v České republice a v Evropě, měníme jim v průběhu roku složení a množství krmiva. Důvodů je několik. Asi nejdůležitější je střídání ročních období a s tím související (ne)dostupnost stejné potravy v průběhu roku. Například v zimě zvířata nenajdou v přírodě čerstvé ovoce nebo bezobratlé živočichy. Změna potravy může některé druhy také stimulovat k páření.

J

sou dokonce dokonce i druhy, které v zimě nekrmíme vůbec. Mezi ně patří evropské druhy hadů, ještěrů a obojživelníků. Důvodem je jejich zimní spánek. V zoo je ukládáme přibližně na 2,5 až 3 měsíce do chladicích boxů, kde udržujeme teplotu zhruba 5 °C. U zvířat pocházejících z jižní Evropy a střední Asie nastavujeme teplotu o něco vyšší, a to na 12 – 14 °C. Některé druhy plazů zimují přímo ve svých teráriích, kde klesá teplota na požadovanou úroveň přirozeně. Následné probouzení probíhá v pomalých krocích a první krmení dostávají  až asi po 14 dnech od probuzení.

I některé druhy savců se ukládají k zimnímu spánku a není potřeba je krmit. Jsou to například svišti, sysli či psouni. Určitě vás napadnou i medvědi, ale ti, bohužel, moc spát nechtějí vzhledem k mírným zimám, které v České republice panují. Sice se u nich během zimy snižuje příjem potravy, ale ulehnou pouze na pár dní a jinak jsou převážně aktivní. Při krmení medvědů se snažíme dodržovat sezonní rozdíly podobné jako v přírodě. To lze popsat tak, že zpočátku jara dostávají malé dávky potravy, s postupem času jim dávky zvyšujeme. Převládá rostlinná složka krmiva, občas dostanou kousek masa či rybu. Nejvíce potravy jim podáváme od druhé poloviny srpna tak, aby začali nabírat na zimu na váze. Dostávají více ovoce, masa, také ořechy, ale i tak největší část jejich krmné dávky tvoří tráva,  různé druhy salátů a zeleniny nebo okus, což jsou větve stromů s listím k okousávání.

Ostatní šelmy z chladných oblastí musíme rovněž připravit na zimu. Stejně jako v přírodě, i u nás dostávají před zimou a v zimě více potravy, aby nabrali tukové zásoby a nebyla jim zima.

"Často se nás lidé ptají, co zvířátka a Štědrý den. Zda jim přilepšíme něčím zvláštním, nebo dostanou krmení více. Ne, na tento den dostávají standardní krmnou dávku, protože jim nechceme rozhodit trávení."

Náš největší kopytník los se musí v zimním období spokojit se sušeným okusem a větvemi bez listí. Zpestřením jsou pro něj neprodané vánoční stromky, které rádi využíváme na okus nejen u losů, ale i jako zábavu pro medvědy, tygry či primáty.

U býložravých savců žijících v teplých oblastech krmnou dávku v průběhu roku příliš neměníme. Jediné, co v zimě nemají, je čerstvý okus a tráva. V tomto období se musí spokojit pouze se senem. Podobně to mají i exotické druhy ptáků, kterým ovoce, zeleninu i bezobratlé živočichy nabízíme celoročně. Střídáme jim různé druhy, i podle dostupnosti v různých částech roku. Jsou to například turako chocholatý, agapornis Fisherův či ledňák obrovský. Šelmy teplých oblastí, jako například nosálové nebo surikaty, mají celoročně stejnou krmnou dávku.

Zato evropské ptačí druhy, které chováme, to mají trošku složitější, než druhy exotické. U těch ještě musíme rozlišovat, zda odlétají na zimu, nebo zůstávají. Pokud je to pták, který migruje, dostává i v zimních měsících bezobratlé živočichy. Ale pokud jde o druh stálý, hmyz, ovoce a zeleninu mu sebereme, a dostává pouze potravu, kterou by si našel přirozeně v přírodě v podobě různých semen, pupenů na stromech nebo podzimních plodů (jako jsou plody trnky či růže šípkové). Například sýčkovi přestaneme dávat žížaly či jiné bezobratlé koncem října a do jídelníčku mu je vrátíme až v dubnu. Změna krmení v zimním období a na začátku jara má významný vliv na dobu toku sov. Větší druhy sov (puštík bradatý, výr velký) se dostávají do toku poměrně brzo, proto v tomto období dostávají převážně hlodavce a pouze minimálně jednodenní kuřátka či křepelky. Myši jsou pro ně v zimě přirozenější potravou. Ostatní druhy sov to mají přesně naopak. V průběhu zimy dostávají téměř výhradně kuřátka, případně křepelky. Tokat totiž začínají až později. V době odchovu mláďat pak dostávají naše sovy pouze hlodavce. Mláďatům se tak dobře nastartuje trávení a správně potom tvoří vývržky. Sýčkům a výrečkům k tomu přidáváme ještě několik druhů hmyzu, jako jsou sarančata, švábi či červi. S tím, jak mláďata rostou a začínají být vzletná, začínáme zařazovat do krmné dávky kuřátka nebo zmíněné křepelky.

Často se nás lidé ptají, co zvířátka a Štědrý den. Zda jim přilepšíme něčím zvláštním, nebo dostanou krmení více. Ne, na tento den dostávají standardní krmnou dávku, protože jim nechceme rozhodit trávení. Náhlá změna či zvýšený příjem potravy může podobně jako u lidí či našich domácích mazlíčků způsobit žaludeční potíže. A to nechceme. Proto jim raději štědře nedopřáváme. Totéž bychom si měli uvědomit i u volně žijících zvířat a nenosit do lesa či někam k rybníku zbylý bramborový salát, cukroví nebo chlebíčky, aby to zvířátka dojedla.


Fotogalerie

   Autorka článku: Markéta Jariabková

Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová 

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Zoo noviny - magazín Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou

JDEME DO ZOO!

Klokánek není jen zdrobnělina od klokana.

Klokánci tvoří samostatnou skupinu vačnatců žijících v Austrálii. Se svými známějšími příbuznými klokany sdílejí mnoho morfologických znaků, přesto se v mnoha ohledech liší. Jsou menší a jejich zadní končetiny nejsou tak dobře stavěné jako u velkých klokanů. Přední končetiny mají klokánci kratší, ale dobře vyvinuté, vybavené dlouhými silnými drápky, které používají k přenášení potravy. Jejich váha se pohybuje od 0,6 do 3 kilogramů. Srst mají krátkou a hustou. Ocas bývá méně osrstěný. Klokánci ho používají jako další končetinu a využívají ho k přinášení materiálu na stavbu svých úkrytů. Klokánci si svá hnízda staví z různých travin či drobných větví.

J

sou to primárně noční zvířata. Stejně jako ostatní vačnatci i samice klokánků mají vak, který slouží k donošení mláděte. Oproti klokanům je doba, kterou mládě stráví ve vaku, kratší a samice klokánků rodí častěji. Mohou mít až 3 mláďata za rok. Charakteristické je pro ně poporodní páření a následná embryonální diapauza, což znamená, že dojde k pozastavení vývoje zárodku. Jeho opětovný vývoj ovlivňuje mnoho faktorů, jako je druhová příslušnost či prostředí, ve kterém samice žije. Samice typicky rodí jedno mládě, ale u několika druhů klokánků (klokánek králíkovitý nebo klokánek zemní) jsou zaznamenána i dvojčata. Březost samice trvá kolem 21 dní a mládě se rodí s přibližnou porodní hmotností 0,3 gramů. Těsně před porodem samice zaujme skrčenou pozici v sedu s ocasem umístěným dopředu mezi zadníma nohama. Opakovaně olizuje ocas, vnitřek vaku a oblast urogenitálního otvoru. Mládě přeleze z porodních cest do vaku pomocí již dobře vyvinutých předních končetin cestičkou, kterou mu samice vytvořila v srsti pomocí svých slin. Celý tento proces trvá přibližně 10 minut. Mládě zaleze do vaku, přisaje se ke struku a začne sát mateřské mléko. Ke struku je nepřetržitě přisáto zhruba 1,5 měsíce. Jak mládě roste, mění se i složení mléka, z počátku je plné sacharidů a naopak obsahuje málo tuků. Později je tučnější a obsahuje více bílkovin. Mládě trvale opouští vak ve chvíli, kdy samice znovu zabřezne, což je 100 až 115 dní od narození. Poté mládě tráví čas se samicí ve společné noře. Zcela se osamostatňuje až ve dvanácti měsících.

"V Zoo Hluboká chováme dva druhy klokánků: klokánka králíkovitého a klokánka rudohnědého. "

Historicky obývali klokánci různá prostředí, jako například suché travní porosty, eukalyptové lesy s podrosty, nebo i deštné lesy. Dříve se vyskytovali v oblastech od jižní až po centrální Austrálii. Dnes se jejich výskyt soustřeďuje spíše na lesy s hustým podrostem křovin a travin. Tato změna prostředí je zřejmě důsledkem šíření nepůvodních druhů predátorů v Austrálii.

Klokánci jsou poměrně dlouhověcí. Ze záznamů víme, že v lidské péči se mohou dožít až 16 let, ve volné přírodě o pár let méně. Jsou to samotářská zvířata, která se setkávají pouze v období páření. Samice pak vychovává mládě sama. 

O klokáncích lze říci, že jsou potravní specialisté. Velkou část jejich potravy totiž tvoří houby. Množství zkonzumovaných hub v podstatě závisí na tom, zda prší a jestli tak zvaně „rostou“. Pokud je hub dostatek, tvoří až 90 % jejich denní dávky. Dále konzumují různé druhy rostlin, bezobratlé živočichy, dokonce i uhynulá zvířata. K vyhledávání potravy jim slouží převážně čich. Klokánci se většinu času pohybují pomalu s nosem drženým při zemi a hledají potravu. Pro konzumaci potravy používají přední končetiny a potravu si podávají do tlamy. Dokáží využít až 45 druhů hub. 

Dříve byli klokánci loveni původním obyvatelstvem Austrálie. Pro jejich ulovení využívali oštěpy, psy, ale také je vykuřovali z nor. Poté, co byla Austrálie více kolonizována, začali klokánci využívat pole a zahrady místních obyvatel a stali se tak škůdci plodin. Za uloveného klokánka se v té době dokonce vyplácela odměna. Vlivem intenzivního lovu se populace klokánků snížila až o 90 %. Na velkém úbytku těchto drobných zvířat mají svůj podíl i nepůvodní druhy šelem, jako například liška obecná nebo kočka domácí.

V Zoo Hluboká chováme dva druhy klokánků: klokánka králíkovitého a klokánka rudohnědého. Klokánek králíkovitý se přirozeně vyskytuje na jihozápadě západní Austrálie. Do ostatních částí Austrálie byl reintrodukován. Na červeném seznamu IUCN je řazen jako kriticky ohrožený. Tento druh chováme od roku 2001, pravidelně ho také odchováváme a patříme tak k jeho tradičním chovatelům. Naleznete ho v malém nočním pavilonku v australské expozici Tarrawonga, který obývá společně s kusu liščím.

Klokánek rudohnědý je o něco větší než klokánek králíkovitý. Obývá východní část Austrálie. I když je na seznamu IUCN uváděn jako málo dotčený, jeho počty aktuálně klesají kvůli ztrátě přirozeného prostředí. Na území, kde se vyskytuje, se totiž hodně pase hospodářskými zvířaty. Další zásadní ohrožení pro ně představuje liška obecná. V zoo můžete tento druh klokánka vidět ve voliéře s ledňákem obrovským. Vzhledem k tomu, že se jedná o noční zvíře, není snadné ho přes den zahlédnout. Ideální čas pro jejich pozorování je v letních měsících ke konci otevírací doby.

Po přečtení části o potravě klokánků vás určitě zajímá, jestli i my jim dáváme houby. Ano, naši klokánci mají celoročně přístup k houbám. Kupujeme jim žampiony a hlívu ústřičnou. V období růstu hub dostávají hřiby, křemenáče, kozáky, ale i bedly. Samozřejmě jim podáváme pouze ty jedlé druhy.


Fotogalerie

   Autorka článku: Markéta Jariabková

Redakční úpravy: Roman Kössl a Isabela Okřinová 

Autorka fotografií: Michaela Jerhotová

Obsah

Zoo noviny 04/2024, Titulka
Zoo noviny 04/2024, Editorial
Zoo noviny 04/2024, Obsah
Zoo noviny 04/2024, Zimní spánek
Zoo noviny 04/2024, Krmné dávky
Zoo noviny 04/2024, Klokánci
Zoo noviny 04/2024, Noční expozice
Zoo noviny 04/2024, 4 housata
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 1
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 2
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 3
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 4
Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 5
Zoo noviny 04/2024, Racci
Zoo noviny 04/2024, Zbudovská blata
Zoo noviny 04/2024, Rozhovor Zamenis
Zoo noviny 04/2024, Kočka divoká
Zoo noviny 04/2024, Proběhlé akce
Zoo noviny 04/2024, Titulka

Titulka

Zoo noviny 04/2024, Editorial

Editorial

Zoo noviny 04/2024, Obsah

Obsah

Zoo noviny 04/2024, Zimní spánek

Zimní spánek

Zoo noviny 04/2024, Krmné dávky

Krmné dávky

Zoo noviny 04/2024, Klokánci

Klokánci

Zoo noviny 04/2024, Noční expozice

Noční expozice

Zoo noviny 04/2024, 4 housata

4 housata

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 1

Dětská sekce 1

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 2

Dětská sekce 2

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 3

Dětská sekce 3

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 4

Dětská sekce 4

Zoo noviny 04/2024, Dětská sekce 5

Dětská sekce 5

Zoo noviny 04/2024, Racci

Racci

Zoo noviny 04/2024, Zbudovská blata

Zbudovská blata

Zoo noviny 04/2024, Rozhovor Zamenis

Rozhovor Zamenis

Zoo noviny 04/2024, Kočka divoká

Kočka divoká

Zoo noviny 04/2024, Proběhlé akce

Proběhlé akce

5

Sending statistics …

Rendering Klokánci (384138): (4/4) (1 ms)

Rendering Krmné dávky (384037): (4/4) (4 ms)

Rendering Zimní spánek (382144): (5/5) (20 ms)

No sync content to local

Viewport set: width=device-width, user-scalable=0; scale = 1

No sync content to local

Screen: article

--==[ RUN ]==--

Zoo noviny: theme set to 8895

Device info: input=mouse, webkitPrefix=no, screen=1264x0(1)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)

 r64/pubLogo-119.png

 m559/item201936-small.png

 i9782/item1187013-small.jpg

 i9782/item1187291-small.jpg

 i9782/item1187289-small.jpg

 i9782/item1187290-small.jpg

 i9782/item1191629-small.jpg

 i9782/item1191630-small.jpg

 i9782/item1191631-small.jpg

 i9782/item1192096-small.jpg

 i9782/item1192375-small.jpg

 i9782/item1192093-small.jpg